Zgoda KE na fuzję Orlenu i Lotosu spodziewana jest w połowie 2019 roku.
Zgoda KE na fuzję Orlenu i Lotosu spodziewana jest w połowie 2019 roku.

Coraz bliżej fuzji Orlenu z Lotosem

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Fuzja PKN Orlen z Lotosem jest ważna zarówno dla obu firm, jak i dla polskiej gospodarki. Powstanie potężna spółka, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Będzie też bardziej konkurencyjna.

Koncern złożył do Komisji Europejskiej roboczą wersję wniosku o zgodę na koncentrację z przejęciem kontroli kapitałowej nad Lotosem. W przesłanym do Brukseli dokumencie zawarto opis działalności obu spółek paliwowych oraz propozycje rozwiązań w związku z wysoką koncentracją działań Orlenu i Lotosu. - Sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy LOTOS to dla nas priorytet. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry. Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazaliśmy kluczowe dokumenty w tym procesie. Stanowią one podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisją Europejską, finalnej wersji wniosku - mówi prezes Obajtek. 

Nie przegap: Orlen zamierza przejąć Lotos. Akcje koncernów paliwowych natychmiast skoczyły do góry

To najważniejszy etap rozmów z Komisją Europejską przed zaplanowaną fuzją spółek paliwowych. - Proces połączenia Orlenu z Lotosem traktuje biznesowo, ale i ambicjonalnie. Jestem zdeterminowany, by ten projekt sfinalizować - powiedział prezes Orlenu w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Po fuzji powstanie duży gracz w tej części Europy  i to nie wszystkim się podoba , bo to jest działanie wbrew różnym interesom - przyznaje Obajtek.

Odpowiedź unijnych komisarzy w sprawie połączenia powinna zostać wydana do połowy 2019 roku. 

Połączenie Orlenu i Lotosu

Proces fuzji Orlenu i Lotosu zainicjowano 27 lutego 2018 r. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Skarb państwa posiada 53,19 proc. głosów w Lotosie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Na początek Orlen planuje nabyć 32,99% akcji. W kolejnym etapie ogłosi wezwanie do zakupu akcji do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos.

Aktualnie trwa proces badania due diligence Grupy Lotos. Jest już na zaawansowanym poziomie. - Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to - mnie, jako ministrowi energii - aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach. Nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich - ocenił potrzebę fuzji Orlenu z Lotosem minister energii, Krzysztof Tchórzewski. 

Obajtek: Połączenie Orlenu z Lotosem nie spowoduje wzrostu cen benzyny

Według PKN Orlen, koncentracja na rynku paliw doprowadzi do lepszego konkurowania na rynku energetycznym, dzięki czemu potężna spółka będzie odporna na wahania koniunktury. Połączony koncern Orlenu i Lotosu ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju i doprowadzić do obniżenia ceny kupowanego surowca. 


źródło: PKN Orlen, "Dziennik Gazeta Prawna"

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka