Powołanie Jana Piekły na ambasadora w 2016 r. Z prawej poprzedni szef MSZ Witold Waszczykowski, fot. msz.gov.pl
Powołanie Jana Piekły na ambasadora w 2016 r. Z prawej poprzedni szef MSZ Witold Waszczykowski, fot. msz.gov.pl

Prezydent odwołał trzech ambasadorów. Piekło powraca z Ukrainy

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Prezydent Andrzej Duda odwołał Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie, Macieja Langa, który piastował stanowisko ambasadora RP w Turcji, oraz Krzysztofa Ciebienia ze stanowiska ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Wszyscy swoją misję dyplomatyczną kończą z dniem 31 stycznia 2019 r.

Postanowienia prezydenta ws. odwołania Piekły i Ciebienia datowane są na 4 grudnia, decyzja ws. ambasadora RP w Turcji - na 31 października. Wszystkie otrzymały kontrasygnatę premiera.

Jan Piekło kierował polską placówką w Kijowie od 2016 r. Zanim został ambasadorem, był dziennikarzem i ekspertem związanym z organizacjami zajmujących się m.in. współpracą polsko-ukraińską: Instytutem Mosty na Wschód w Krasiczynie pod Przemyślem oraz Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej (z siedzibą w Warszawie i Kijowie).

image
Jan Piekło podczas Dnia Polskiego Biznesu w Kojowie, fot. msz.gov.pl

W przeszłości Piekło redagował również elektroniczny magazyn "Forum" poświęcony dialogowi kultur, a w latach 2011-2013 był członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego przy Komisji Europejskiej.

Nominacja Jana Piekły na ambasadora RP na Ukrainie wzbudziła wiele kontrowersji m.in. wśród polityków PiS. Dyplomata posądzany był o probanderowskie sympatie. Chodziło o opinię dyplomaty na temat UPA i zbrodni wołyńskiej, które w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” nazwał „epizodem bratobójczej walki” między Ukraińcami a Polakami. Jednak w dalszej części wywiadu Piekło kilkukrotnie nazywał to wydarzenie "zbrodnią wołyńską".

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odwołanie Piekły, które nastąpiło na wniosek ministra spraw zagranicznych, "nie ma nic wspólnego z oceną stosunków polsko-ukraińskich". - Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie; mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna - dodał.

Krzysztof Ciebień objął stanowisko ambasadora RP w Korei Północnej w 2014 roku. Wcześniej był konsulem generalnym w Chinach, m.in. w Hongkongu, a także w Kantonie.  Ciebień jest związany z resortem dyplomacji od 1981 r.; studia w zakresie stosunków międzynarodowych ze specjalizacją chińską ukończył na Wydziale Dalekiego Wschodu Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie (MGIMO).

image
Ambasador Krzysztof Ciebień  (w środku) z wizytą w katedrze polonistyki w Pjongczangu, fot. msz.gov.pl

Maciej Lang był zaś ambasadorem RP w Turkmenistanie, Afganistanie, Kazachstanie, zaś od 2016 roku - w Turcji.

W latach 1993-97 pracował w Departamencie do Spraw Migracji i Uchodźstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Od 1997 r. jest związany zawodowo z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W latach 1997-2003 pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Ałmaty. Po powrocie do kraju był radcą ministra w Departamencie Europy oraz w Departamencie Polityki Wschodniej MSZ. Od kwietnia 2006 r. kierował Ambasadą RP w Grecji w randze chargé d’affaires. W latach 2007-09 pełnił funkcję ambasadora RP w Aszchabadzie, a od sierpnia 2009 do czerwca 2012 r. kierował polską placówką dyplomatyczną w Kabulu. W sierpniu 2015 r. powołany został na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Kazachstanie, a w listopadzie tego samego roku także w Kirgistanie.

image
Powołanie Macieja Langa na ambasador Turcji, fot. msz.gov.pl

źródło: PAP/msz.gov.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka