114 obserwujących
6149 notek
15286k odsłon
3220 odsłon

Kaczyński spotkał się z Salvinim. Poseł PO porównał wicepremiera Włoch do Mussoliniego

Matteo Salvini rozmawia z Jarosławem Kaczyńskim i delegacją PiS. Fot. Twitter/Krzysztof Sobolewski
Matteo Salvini rozmawia z Jarosławem Kaczyńskim i delegacją PiS. Fot. Twitter/Krzysztof Sobolewski
Wykop Skomentuj188

Jarosław Kaczyński przyjął w siedzibie PiS wicepremiera Włoch, Matteo Salviniego. Spotkanie z liderem Ligi Północnej nie spodobało się opozycji. - To jest tak, jakby w latach 30. polski rząd zawierał tajne porozumienia z rządem Mussoliniego - grzmiał Sławomir Nitras. 

Rozmowa między Kaczyńskim a Salvinim ma dotyczyć współpracy Polski i Włoch w ramach Unii Europejskiej. Przed wizytą w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej, lider Ligi Północnej rozmawiał z ministrem Joachimem Brudzińskim i premierem Mateuszem Morawieckim. 

- Rozmowa pozytywna, pełna wzajemnego zrozumienia. Podniesiono kwestie, w których istnieje rozbieżność poglądów pomiędzy PiS a Ligą Północną. Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów, odnoszących się do kwestii przyspieszenia rozwoju UE i zapewnienia UE właściwego miejsca w skali globalnej - napisała na Twitterze rzecznik PiS, Beata Mazurek.

- Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało stłamszone przez biurokrację w ostatnich latach. Zgodziliśmy się co do tego, że jeżeli w budżecie europejskim na przyszłe lata będzie mniej środków dla rybołóstwa i dla rolnictwa we Włoszech i w Polsce, to nam się to nie będzie podobało - mówił po spotkaniu z prezesem PiS Matteo Salvini. 

- Było to pierwsze spotkanie obu liderów, ale atmosfera była bardzo sympatyczna. Pan wicepremier Salvini podkreślił, że zależy mu na bardzo dobrych relacjach z Polską - przedstawił atmosferę wizyty Salviniego Adam Bielan. 

Wicemarszałek Senatu zauważył, że PiS różni się z Ligą Północną w niektórych sprawach. - Rozmawialiśmy o wyborach do Parlamentu Europejskiego, o całej architekturze europejskiej po tych wyborach, nie tylko dotyczących samego europarlamentu. Na wiele kwestii mamy podobne poglądy. Nie we wszystkim się zgadzamy, ale mamy na wiele spraw podobne poglądy - dodał Bielan. 

Spotkanie Kaczyński-Salvini. O czym będą rozmawiać liderzy polskiej i włoskiej polityki?

Matteo Salvini z propozycją współpracy w Polsce 


- Obaj premierzy zgodzili się, że w UE nie może być miejsca na podwójne standardy oraz różne traktowanie państw członkowskich przez instytucje unijne - relacjonowała rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, główny wątek dyskusji między Morawieckim a Salvinim. Ponadto, politycy mieli omawiać relacje gospodarcze oraz współpracę między polskimi i włoskimi przedsiębiorcami. 

Sam Salvini ocenił rozmowę z Morawieckim jako "doskonałą" i przyznał, że liczy na zbudowanie polsko-włoskiej osi w ramach Unii Europejskiej. Włoski wicepremier wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z Brudzińskim. Salvini stwierdził, że Unię Europejską czeka prawdziwe odrodzenie: "nowa wiosna" i "równowaga europejska".


Lider Ligi Pólnocnej zwrócił uwagę, że od lat dominuje we wspólnocie europejskiej głos najsilniejszych, czyli Niemiec i Francji. - To odrodzenie prawdziwych europejskich wartości, gdzie będzie mniej finansów, mniej biurokracji, więcej pracy i więcej rodziny, a przede wszystkim więcej bezpieczeństwa - powiedział Salvini. 

Brudziński z kolei zapewniał, że zarówno Polska jak i Włochy zamierzają pełnić rolę znaczących państw w Unii Europejskiej. Zaprzeczył też, by rządy miały pójść śladami Wielkiej Brytanii i opuścić wspólnotę. - Tym, którzy być może chcieliby, albo mają nadzieję, by nas umiejscowić na pozycjach skrajnych, antyeuropejskich, to możemy powiedzieć tylko tyle: mission impossible - podkreślił szef MSWiA.

Włoskie media o wizycie Salviniego w Polsce

Według włoskich mediów, Salvini ma zaproponować Kaczyńskiemu budowę koalicji sił prawicowych po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tamtejsze telewizje i prasa przedstawiają wizytę szefa MSW w Warszawie jako bardzo ważne wydarzenie. - Polska i Włochy na rzecz nowej Europy - przekazała telewizja RAI. 

Agencja ANSA w depeszy przytoczyła słowa Salviniego, który przypomniał o przesłaniu Jana Pawła II. - Wielki Polak święty Jan Paweł II mówił, że Europa musi przypominać o swej tożsamości, o swej różnorodność , o swych korzeniach judeochrześcijańskich, które tylko w Brukseli są negowane, co jest szaleństwem - cytuje ANSA. 

"Corriere della Sera" w przekazie z wizyty Salviniego w Polsce skupia się na jednoznacznej deklaracji włoskiego wicepremiera, który zapewnił, że nie zgodzi się na przyjęcie dodatkowej liczby uchodźców. Salvini zaznaczył, że jest wściekły na decyzję Unii Europejskiej ws. przyjęcia 49 migrantów z dwóch statków, koczujących od blisko 5 miesięcy na Morzu Śródziemnym w pobliżu Malty. 

PO: Salvini jak Mussolini

Politycy PO ostrzegają, że dzisiejsze spotkanie Kaczyńskiego z Salvinim ma na celu rozbrojenie Europy, a w konsekwencji - Polexit. - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dzisiaj na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zostanie zawarty nowy układ, Salvini-Kaczyński, którego celem jest zmiana modelu sprawowania władzy, zmiana obecnego układu sił, zmiana obecnego modelu Unii Europejskiej - ostro krytykował Sławomir Nitras politykę zagraniczną rządu PiS. 

Nitras porównał eurosceptyka Salviniego do Benito Mussoliniego, przywódcę faszystów włoskich. - Gdybym miał szukać jakiejś analogii, jakiegoś porównania, to musiałbym powiedzieć, że to jest tak, jak gdyby w latach 30-tych, przed II wojną światową, polski rząd zawierał jakieś tajne porozumienia z rządem Mussoliniego - dodał poseł PO. 


Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj188
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka