123 obserwujących
6375 notek
16111k odsłon
4270 odsłon

Grzegorz Braun będzie kandydował na prezydenta Gdańska

Grzegorz Braun. fot. Wikimedia/tashi
Grzegorz Braun. fot. Wikimedia/tashi
Wykop Skomentuj291

Gdańska komisja wyborcza zarejestrowała Grzegorza Brauna jako kandydata w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta. Obok Brauna o tę funkcję ubiegają się także: p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przedsiębiorca Marek Skiba.

Rejestracja Dulkiewicz i Skiby miała miejsce już w ubiegłym tygodniu, po tym, jak Miejska Komisja Wyborcza w Gdańsku sprawdziła dostarczone przez komitety kandydatów podpisy poparcia (każdy kandydat musiał dostarczyć przynajmniej 3 tysiące podpisów).

Także komitet wyborczy reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna dostarczył wymagany prawem zestaw podpisów w minioną środę, jednak formalna rejestracja Brauna jako kandydata miała miejsce dopiero w poniedziałek.

Grzegorz Braun zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Gdańska

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski poinformował dziennikarzy, że jednym z wymogów koniecznych do rejestracji było "podanie w oświadczeniu o wyrażeniu zgody adresu zamieszkania".  - Na podstawie tego adresu podanego w oświadczeniu komisja ustala, czy dany kandydat figuruje w rejestrze wyborców. Jest to o tyle ważne, że urząd prezydenta może pełnić tylko osoba, która figuruje w rejestrze wyborców w jednej z gmin na terenie Polski – wyjaśnił Jankowski.

Dodał, że po weryfikacji adresu podanego przez Brauna, okazało się, że nie figurował on w rejestrze wyborców w podanej gminie. Komisja wezwała więc Brauna do podania właściwego adresu. Kandydat uczynił to w piątek, ale w takim czasie, że komisja nie miała już możliwości sprawdzenia podanej informacji i poprosiła kandydata o stawienie się w poniedziałek. Tym razem weryfikacja poszła pomyślnie i – jak wyjaśnił Jankowski, kandydat został zarejestrowany.

Sam Braun odebrał opóźnienie w rejestracji jako "szykanę". - Nastąpiła obstrukcja ze strony komisji wyborczej. Jako rzekomy błąd w naszej dokumentacji wskazano bezprawnie, bez jakiejkolwiek podstawy w kodeksie wyborczym, dane których kodeks wyborczy nie żąda – mówił dziennikarzom Braun.

- Kampania wyborcza rusza teraz pełną parą - poza czasem antenowym w mediach publicznych, który kandydatowi przysługuje z mocy prawa, Grzegorz Braun pojawi się m.in. na otwartych spotkaniach z wyborcami, których cykl w różnych dzielnicach miasta planuje sztab wyborczy kandydata – poinformowało w mailu rozesłanym w poniedziałek mediom, biuro prasowe KWW Grzegorza Brauna.

SN odrzucił skargę dot. podpisów pod kandydaturą A. Dulkiewicz

Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz startuje w wyborach z KWW "Wszystko dla Gdańska".

Grzegorz Braun na początku lutego złożył skargę ws. nazwykomitetu Aleksandry Dulkiewicz. Twierdził, że  komitet został zarejestrowany bezprawnie. Wszystko dlatego, że taką samą nazwę miało stowarzyszenie założone przez Pawła Adamowicza. PKW poinformowało, że komisarz Gdańska musi zmienić nazwę. Braun jednak złożył skargę do Sądu Najwyższego.

W zeszłym tygodniu Włodzimierz Skalik, pełnomocnik KWW Grzegorza Brauna informował, że złożył do SN skargę na uchwałę podjętą przez PKW. PKW postanowiła, że KWW "Wszystko dla Gdańska" ubiegającej się o fotel prezydenta tego miasta Aleksandry Dulkiewicz musi zmienić swoja nazwę. Zgodnie bowiem z Kodeksem wyborczym "nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego wyborców muszą być różne od nazw lub skrótu nazw partii politycznych lub organizacji, wpisanych odpowiednio do ewidencji lub rejestru, prowadzonych przez właściwy organ".

Szef PKW wskazywał wówczas, że w przypadku zmiany nazwy przez komitet wyborczy (...) podpisy złożone pod zgłoszeniem kandydatury Dulkiewicz "na wykazach podpisów zawierających dotychczasową nazwę komitetu wyborczego (...) powinny zostać uznane przez miejską komisje wyborczą w Gdańsku za złożone prawidłowo, o ile spełniają pozostałe wymogi Kodeksu wyborczego". Zaznaczał, że były one składane "na Aleksandrę Dulkiewicz, a nie na komitet".

Dodatkowe 25 tysięcy podpisów popierających kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz na prezydenta Gdańska. (TVN24/x-news)

W poniedziałek na niejawnym posiedzeniu SN uznał, że zażalenie Brauna jest bezpodstawne. Rejestracja Aleksandry Dulkiewicz jako kandydatki w wyborach na prezydenta Gdańska jest jak najbardziej prawidłowa - podaje Urząd Miasta na swojej stronie internetowej.


Komitet Dulkiewicz - pełniącej obecnie obowiązki prezydenta Gdańska - jeszcze 5 lutego złożył u komisarza wyborczego wniosek o zmianę nazwy, naprawiając tym samym błąd formalny. Z kolei 6 lutego członkowie sztabu wyborczego kandydatki przynieśli do Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku dodatkową partię ok. 25 tys. podpisów mieszkańców.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Są one wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. 53-letni Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 r. Aleksandra Dulkiewicz była jego I zastępcą.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj291
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka