Robert Biedroń w kolorze tęczy. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Robert Biedroń w kolorze tęczy. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Piątka Biedronia": równość małżeńska dla LGBT, dziedziczenie i ściganie za nienawiść

Redakcja Redakcja Wiosna Obserwuj temat Obserwuj notkę 145

Robert Biedroń - jeśli Wiosna dostanie się do parlamentu - przedstawi projekt ustawy o równości małżeńskiej. Będzie to pakiet zmian na rzecz środowisk LGBT, które jego zdaniem są w Polsce prześladowane. 

- Proponujemy dziś "piątkę" na rzecz osób LGBT. Symbolem tej propozycji będzie ustawa o równości małżeńskiej, której projekt Wiosna złoży, jak będziemy w Sejmie na jesieni - oświadczył Biedroń na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. Dlaczego wybrał akurat to miejsce do zaprezentowania wyborczych postulatów?

- Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o traktowanie osób LGBT i Wiosna to zmieni - ocenił lider Wiosny. - Oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy, że będzie prezydentem wszystkich Polek i Polaków, bez wykluczeń i zabierze głos w tej ważnej dla wszystkich sprawie i przetnie haniebną nagonkę na osoby LGBT. Prezydent jest strażnikiem konstytucji - apelował Biedroń.

Zdaniem polityka, konstytucja stoi na straży równości wszystkich obywateli. - Tak głosi art. 32 konstytucji i art.1: Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, bez wyjątku. Jeśli tak jest, to żądamy przyjęcia ustawy o równości małżeńskiej, która została przygotowana przez organizacje pozarządowe - mówił.

Biedroń odniósł się również do Koalicji Europejskiej. Od opozycji oczekuje stanowczego głosu ws. równouprawnienia dla osób homoseksualnych. - Oczekuję od nich jasnego stanowiska: co zrobią, konkretnie, żeby już żaden Kaczyński w przyszłości, nie mówił słów, które dzisiaj mówi, żeby żadne PiS nie czyniło tego, co czyni w stosunku do osób LGBT - krytykował PiS.

Sylwia Spurek - była współpracowniczka Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara - omówiła "piątkę Biedronia" na rzecz środowiska LGBT. Chodzi o wprowadzenie związków partnerskich i pojęcia równości małżeńskiej w polskim prawie, które umożliwi zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Wśród postulatów Wiosny znalazły się również kwestie dziedziczenia i dostępu do informacji w szpitalach o partnerach. Według Spurek, obecnie w Polsce niemożliwa jest organizacja pogrzebu zmarłego homoseksualisty przez drugą osobę, która była w tzw. związku partnerskim.

- Kodeks karny nie chroni, jeżeli ktoś zostanie zaatakowany wyłącznie ze względu na rzekomą albo rzeczywistą orientację seksualną - wyliczała Spurek. Wiosna domaga się w "piątce" ścigania z urzędu nie tylko za przestępstwa rasowe czy na tle nienawiści, ale za atak ws. orientacji seksualnej.

Partia Biedronia idzie jeszcze dalej: proponuje możliwość uzgodnienia płci przez osoby LGBT. - Od dawna osoby trans oczekują prawnego usankcjonowania swojej tożsamości płciowe. Dzisiaj jest tak, że dziecko musi pozwać do sądu swoich rodziców, aby prawnie potwierdzić własną tożsamość płciowa - stwierdziła Spurek.

Zobacz konferencję Roberta Biedronia (TVN24/x-news)


Przeczytaj: Światowy Dzień Zespołu Downa. Biedroń zakłada skarpetki nie do pary. Jaki: To bezczelność

GW



Zobacz galerię zdjęć:

Konferencja prasowa liderów Wiosny. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Konferencja prasowa liderów Wiosny. Fot. PAP/Radek Pietruszka Robert Biedroń i Sylwia Spurek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Robert Biedroń i jego "piątka" na rzecz LGBT

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka