149 obserwujących
7795 notek
20523k odsłony
2052 odsłony

PE przegłosował zmianę przepisów ws. przewoźników drogowych. To zła wiadomość dla Polski

Nowe przepisy uderzą w polskich przewoźników.
Nowe przepisy uderzą w polskich przewoźników.
Wykop Skomentuj167

Europarlament przyjął tzw. pakiet mobilności. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski w sprawie przewoźników drogowych. Zakłada on m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Pakiet zwiększy koszty działania polskich firm.

Kontrowersyjne przepisy i tryb głosowania

Obrady przebiegały burzliwie, do propozycji zgłoszono ponad tysiąc poprawek. Polscy europosłowie domagali się wykreślenia głosowań z sesji, ale wniosek przepadł. Gdy głosowania się już rozpoczęły, po kilkunastu minutach wiceprzewodniczący PE zaproponował, aby zamiast głosować poprawka po poprawce zostały one połączone w bloki, co ma przyspieszyć procedowanie. Z sali podniosły się głosy zarówno poparcia, jak i sprzeciwu dla tego pomysłu. Ostatecznie taki deputowani zgodzili się na taki tryb procedowania, co zrodziło jednak wątpliwości natury proceduralnej wśród wielu posłów. W finalnych głosowaniach większość PE poparła jednak kontrowersyjne rozwiązania.

Europosłowie PiS zapowiedzieli, że zaskarżą tryb głosowania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Platforma Obywatelska zapowiada, że czeka na zakończeniu procesu legislacyjnego, bo dopiero wtedy będzie można podjąć decyzję o zaskarżeniu zapisów do TSUE.

Przyjęcie przepisów nie kończy procesu legislacyjnego, bo w kolejnym kroku kompromis w sprawie ostatecznego kształtu regulacji będą musiały wypracować PE, Komisja Europejska i kraje członkowskie (Rada UE). Pojawia się jednak pytanie, czy znajdzie się na to czas, bo ostatnia sesja PE, na której taki kompromis musiałby być zatwierdzony, odbędzie się w dniach 15-18 kwietnia. Europosłowie wskazują więc, że czasu pozostało niewiele, co działa na korzyść przeciwników regulacji.

Chcą zaskarżyć tryb głosowania do TSUE

- Parlament Europejski ze złamaniem własnego regulaminu i pod polityczną presją przyjął pakiet mobilności. (...) Będziemy z pewnością skarżyć tryb głosowania do Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedział dziennikarzom po głosowaniach w Brukseli europoseł Kosma Złotowski (PiS).

W jego opinii poprawki były poddane pod głosowanie w sposób niezgodny z przepisami. Wyjaśnił, że chodziło o sposób ich grupowania w bloki nie pod względem ich treści, ale tego, kto był ich autorem. Jednocześnie – jak przypomniał - wcześniej część propozycji została przez komisję transportu PE odrzucona. Dlatego, jak wskazał Złotowski, do czwartkowego głosowania nie powinno w ogóle dojść i było ono złamaniem przepisów.

Złotowski dodał, że samo przyjęcie pakietu jest niestety złą wiadomością. - To rozwiązania, które dzielą europejski rynek transportu na wschód i zachód, na centrum i peryferia. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla naszej części Europy – powiedział Złotowski dziennikarzom.

Również europoseł Tomasz Poręba (PiS) jest przekonany o konieczności zaskarżenia regulacji.

Elżbieta Łukacijewska w rozmowie z dziennikarzami wyjaśniła, że PO również będzie próbowała zaskarżyć sposób procedowania do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale nie od razu. - Oczywiście będziemy również skarżyć sposób procedowania na forum PE i zobaczymy, co będzie po trylogu (negocjacjach europarlamentu z Komisją Europejską i Radą UE nad ostatecznym kształtem nowych regulacji-przyp. PAP). Mamy nadzieję, że do tych trylogów nie dojdzie i już następny Parlament będzie decydował o pakiecie mobilności – wskazała.

Eurposłanka skrytykowała też samo przyjęcie regulacji. - Przeszły propozycje, które nie są dobre ani dla konsumenta, ani dla małych i średnich przedsiębiorstw, ani dla firm transportowych, nie tylko z Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej, ale dla całej Unii Europejskiej. Uderzono w jednolity rynek, w swobody przepływu usług i towarów – powiedziała.

Dlaczego PO nie przekonała Niemców i Francuzów?

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział dziennikarzom, że PiS udało przekonać się wielu Brytyjczyków do głosowania zgodnie z interesami naszego regionu. - Bardzo żałujemy, ze Platforma Obywatelska nie potrafiła przekonać Niemców i Francuzów do tego, żeby głosowali zgodnie z interesami jedności Europy. To jednak pokazuje brak skuteczności PO we frakcji Europejskiej Partii Ludowej – zaznaczył.

Z dziennikarzami spotkał się też europoseł Janusz Lewandowski (PO). - To zły dzień dla europejskiego parlamentaryzmu co do formy i co do treści. Co do formy to były to głosowania, które warto zaskarżyć, a co do treści, to jest w tym klimat protekcjonistyczny zachodniej części Europy – wskazał. Dodał, że regulacje są sprzeczne z ideą uczciwej konkurencji na wolnym rynku.

Lewandowski powiedział też, że przyjęcie regulacji jest świadectwem tego, że gaśnie zaufanie i odwraca się sympatia wobec naszej części Europy. - To jest swoisty wyrok zbiorowy, jakie odsiadują wszystkie tzw. nowe kraje za poczynania Kaczyńskiego i Orbana. Widać zmianę klimatu wobec naszej części Europy – wskazał.

Wykop Skomentuj167
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka