163 obserwujących
8939 notek
23643k odsłony
3965 odsłon

Liderzy PiS o roszczeniach: Figa z makiem! Nie ma zgody na wypłatę odszkodowań

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podczas pikniku patriotycznego PiS, fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podczas pikniku patriotycznego PiS, fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj243

Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II Wojny Światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się do sobotniego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego podczas pikniku patriotycznego, który odbywał się przed Domem Polonii w Pułtusku. Prezes PiS mówił, "że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma - i to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości". Dodał, że "to nam należy zapłacić. - To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni - zaznaczył.

Przemawiający po Kaczyńskim premier Mateusz Morawiecki również podkreślił, że "my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami". - I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania – oświadczył. - Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to – zaznaczył szef rządu.

-"Polacy powinni mieć pełne prawo być dumnymi ze swojej historii, dziedzictwa i kultury oraz świętowania pod biało-czerwonym sztandarem. Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II Wojny Światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony" - napisał na Twitterze Morawiecki.


Szef MSWiA Joachim Brudziński stwierdził w niedzielę w TVP Info, że roszczenia finansowe oczywiście po II wojnie światowej są, ale ze strony Polski i Polaków. "Polska żadnych zobowiązań nie ma" - powiedział. Według niego, po słowach Kaczyńskiego i Morawieckiego "causa finita" (sprawa zakończona).

- Przepraszam za gestykulacyjną dosłowność, ale chcę powiedzieć to bardzo wyraźnie: o! figa z makiem - dopóki jest rząd PiS, nie ma mowy o tym, aby jakiekolwiek roszczenia, aby jakakolwiek polska złotówka popłynęła w sposób nieuprawniony do kogokolwiek, nawet jeśli ma siedzibę na bardzo drogiej i prestiżowej ulicy nowojorskiej - podkreślił Brudziński, pokazując dwie ściśnięte pięści z wysuniętymi między palcami kciukami. Jak dodał, żadna złotówka nie popłynie też do organizacji, która ma siedzibę w Tel Awiwie czy w Berlinie.

Jak podkreślił, w tej sprawie "trzeba bardzo mocno stać na gruncie prawdy historycznej". - Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie: Polska była ofiarą dwóch totalitaryzmów - wskazał szef MSWiA.


ja

Wykop Skomentuj243
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka