123 obserwujących
6375 notek
16111k odsłon
1717 odsłon

Kaczyński zapowiada zaostrzenie kar za pedofilię. "Dotyczy to także księży"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj165

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział bezwzględne karanie za pedofilię: - Nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia. Na konwencji partii w Szczecinie zapewnił, że dotyczy to wszystkich, niezależnie od tego skąd są i jakie funkcje społeczne pełnią.

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Ten temat został poruszony zarówno podczas konwencji Koalicji Europejskiej, jak i podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz: Schetyna: Kto podnosi rękę na polskie dzieci, podnosi rękę na państwo polskie

- Szczególnie surowo karani będą ci, którym dzieci zostały powierzone i to dotyczy oczywiście także księży, ale to dotyczy wszystkich, także znanych celebrytów - zapowiedział Kaczyński. - Kara musi być wobec wszystkich, musi być tutaj żelazny rygor - dodał.

- Przygotowaliśmy zmiany w Kodeksie karnym, gdzie te przestępstwa będą karane bardzo surowo, dużo surowiej niż obecnie. Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: "w zawiasach", czyli w ogóle. Otóż nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał konieczność bronienia "naszych wartości, tych tradycyjnych, tych, które zostały ukształtowane przez naszą religię, przez Kościół". Zaznaczył jednocześnie, że partia rządząca jest atakowana przez przeciwników "w sposób wyjątkowo wręcz nieuczciwy i bezecny" z powodu "pewnego rodzaju wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce w Kościele".

- My nigdy tego rodzaju zjawisk, nigdy patologii w żadnej dziedzinie - także i w sferze Kościoła - nie tolerowaliśmy i nie będziemy tolerować. Co więcej, to my podjęliśmy walkę z pedofilią, wprowadziliśmy rejestr pedofilów. A kto się przeciwstawiał, kto krzyczał o wolności? Platforma Obywatelska - podkreślił prezes PiS.

- Nie można naraz wspierać się ludźmi, dla których - przepraszam, że mówię takie rzeczy, bo to jest aż nieprzyzwoite, ale w tym momencie trzeba je zacytować - "trzynastolatki same wskakują do łóżek dorosłych mężczyzn" - bo ktoś te słowa kiedyś wypowiedział w obronie pewnego pana, który ma na sumieniu, chociaż według polskiego prawa to już jest przedawnione, tego rodzaju czyny - jednocześnie w tej chwili wybuchać oburzeniem, próbować nas oskarżać o to, że my to osłaniamy - mówił Kaczyński. - Nie, to oni to osłaniali - oświadczył.

Zadeklarował, że "w tych sprawach chcemy być naprawdę surowi, bezlitośnie surowi". - Jeszcze raz podkreślam, że ani wysoka ranga w jakiejś organizacji, także kościelnej, ani nawet Nagroda Nobla, ani nic innego nie zwalnia z odpowiedzialności w tego rodzaju sprawach - podkreślił szef PiS.

- I jeszcze jedno - granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym - ocenił. - I ostrzegam - niech nikt nie mówi tu o efebofiliach, czy tym podobnych usprawiedliwieniach - to znaczy, że jeśli taka ofiara jest trochę starsza, to już w porządku. Nie, proszę państwa, nie w porządku - przekonywał Kaczyński.

Polecamy: Premiera filmu "Tylko nie mów nikomu". Ofiary twarzą w twarz z księżmi pedofilami

ja

Wykop Skomentuj165
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo