123 obserwujących
6375 notek
16111k odsłon
1199 odsłon

Rząd zaostrzy przepisy dot. pedofilii. Brak "zawiasów", nawet 30 lat więzienia

Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański
Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj151

Rząd wprowadzi zmiany w kodeksie karnym, które przewidują zaostrzenie przepisów w sprawach pedofilii. Jest to reakcja na film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

- Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w kodeksie karnym - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Zobacz galerię zdjęć:

Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański
Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański +1 zdjęcie
Konferencja prasowa dotycząca zaostrzenia kar za pedofilię. fot. PAP/Leszek Szymański

Zaostrzenie kar za pedofilię

Rząd wprowadza zmiany w zakresie seksualnego wykorzystania małoletniego poniżej lat 16. Wśród najważniejszych zmian w Kodeksie karnym jest m.in. wprowadzenie możliwości orzekania kary więzienia nawet do 30 lat. Morawiecki cenił, że dotychczas niektóre brutalne zabójstwa i pedofilia "były traktowane przez nasz kodeks karny zbyt łagodnie".

Za obcowanie płciowe z małoletnim do lat 16 będzie groziła kara od 2 do 15 lat więzienia. Gdy skutkiem tego czynu jest uszczerbek na zdrowiu, będzie to już od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. W przypadku obcowania płciowego z dzieckiem poniżej lat 7, nawet jeśli nie poniosło ono istotnego uszczerbku na zdrowiu, to kara będzie wynosiła od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. Natomiast, gdy następstwem czynu będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, to kara pozbawienia wolności będzie od 5 do 25 lat. Do tej pory kara wynosiła w takich sprawach wynosiła od 2 do 12 lat.

Zakaz kontaktowania się pedofila z jego ofiarą na jej wniosek oraz wprowadzenie do rejestru pedofilów informacji o zawodzie sprawcy - to kolejne propozycje rządu. Wśród nich także brak możliwości zawieszenia kary.

Morawiecki: Zmiana dotyczy również księży

Przepisy, zaostrzające kary za pedofilię, będą obowiązywały "absolutnie bez żadnej taryfy ulgowej" - również księży. Jak dodał premier, trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż "zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę". - Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne; wszystkie tego typu osoby muszą ponosić jakby odpowiedzialność jeszcze wzmocnioną. To też ma odzwierciedlenie w naszych propozycjach - powiedział szef rządu.

Przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary.

O zespole Ziobry ds. pedofilii

Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół, który będzie analizował zdarzenia z “Tylko nie mów nikomu” . Premier Morawiecki oraz minister Ziobro byli pytani, czy w Polsce powinna powstać wspólna komisja państwa i kościoła dot. wyjaśnienia spraw pedofilii w kościele, a szczególnie przypadków pokazanych w filmie "Tylko nie mów nikomu".

- Jesteśmy absolutnie przekonani, że równość prawa obowiązuje wszystkich i nie ma żadnej taryfy ulgowej - oświadczył Morawiecki. Jak stwierdził, powołany przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro zespół prokuratorów - którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - jest zespołem, który "w taki sam sposób będzie traktował wszystkie kategorie tych haniebnych, obrzydliwych czynów, których dopuścili się wszyscy obywatele, kiedykolwiek".

Jak wskazał, zmiany w Kodeksie karnym umożliwią "przez bardzo długie lata, bez przedawnienia, ściganie tego typu przestępstw". - W związku z tym będą miały też cel prewencyjny - powstrzymywania się od jakichkolwiek tego typu czynów - podkreślił szef rządu.

Również Ziobro mówił, że wszyscy są równi wobec prawa. Jak dodał, często rezultatem prac zespołu prokuratorów jest zlecenie prowadzenia postępowania określonej prokuraturze. - Taka jest rutyna (...). W tej sprawie sądzę, że będzie tak samo - powiedział prokurator generalny.

KJ

Wykop Skomentuj151
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo