Porozumienie Polski i USA ws. współpracy obronnej. Trwała obecność żołnierzy amerykańskich

Andrzej Duda i Donald Trump podpisują porozumienie ws. współpracy obronnej. Fot. PAP/EPA
Andrzej Duda i Donald Trump podpisują porozumienie ws. współpracy obronnej. Fot. PAP/EPA

"Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy" - brzmi najważniejszy fragment porozumienia, podpisanego przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę.

Prezydenci USA i Polski zacieśniają współpracę wojskową między krajami. Donald Trump i Andrzej Duda wspólnie wynegocjowali utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce - to ważny krok w celu stworzenia stałej bazy wojskowej Amerykanów, zwanej Fort Trump. W specjalnym piśmie ustalono zwiększoną obecność żołnierzy USA w Polsce oraz trwałą obecność, powiększoną o ok. 1000 wojskowych.

Obie strony przystały na zainicjowanie Polskiego Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim i w innych miejscach na terenie naszego kraju. Ponadto, stanowisko polsko-amerykańskie zakłada zorganizowanie "eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych".

W dokumencie mowa jest też o stworzeniu bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej do ćwiczeń i natychmiastowej reakcji w razie konfliktu zbrojnego oraz grupy wsparcia, zabezpieczającej grupy wsparcia amerykańskich żołnierzy w Polsce. Punkt G umowy zawiera informację o budowie odpowiedniej infrastruktury dla pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

- Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu, i dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce - czytamy w porozumieniu, zawartym między amerykańskim i polskim prezydentem.

- Podzielamy najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny szacunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw - dodano w dokumencie, sygnowanym przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę.

GW

Lubię to! Skomentuj240 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka