154 obserwujących
8004 notki
21109k odsłon
2244 odsłony

Pence po spotkaniu z Dudą: Polska dołączy do programu ruchu bezwizowego

Wiceprezydent USA Mike Pence i prezydent RP Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wiceprezydent USA Mike Pence i prezydent RP Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj99

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em oraz innymi przedstawicielami amerykańskiej delegacji w Warszawie. Pence powiedział, że "cieszy się, iż Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia jej programem ruchu bezwizowego".

- Tak jak wcześniej informowaliśmy, Stany Zjednoczone nominują Polskę do tego programu, gdy zostaną spełnione kryteria - podkreślił. Zdaniem wiceprezydenta USA "Polska osiągnęła już gotowość do uczestniczenia w programie ruchu bezwizowego i wkrótce dołączy do tego programu".

- Chciałbym podkreślić, że Polska osiągnęła już sytuację, w której może uczestniczyć w programie zniesienia wiz. Jak już mówiłem, musi nastąpić jeszcze certyfikacja i Polska wkrótce dołączy do tego programu - poinformował Pence.

Dopytywany później przez dziennikarzy, kiedy dokładnie można się spodziewać zniesienia wiz dla Polaków. Pence odpowiedział, że Polska zbliża się już do wymaganego amerykańskim prawem progu 3 proc. odmów wizowych. - Jeśli Polska spadnie poniżej tego poziomu, to ten (wymóg) będzie spełniony. Zakładając, że będziemy mogli do końca miesiąca to potwierdzić oficjalnie, to w każdej chwili zaraz potem Sekretarz Stanu będzie mógł włączyć Polskę do programu bezwizowego - dodał wiceprezydent USA.

Pence podkreślił, że dzięki przywództwu prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy sojusz Stanów Zjednoczonych i Polski jest silniejszy niż kiedykolwiek. Wymienił tutaj współpracę w zakresie obronności oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Jak mówił Pence, prezydent Trump jest wdzięczny za dotychczasową współpracę z Polską. - Jest również wdzięczny za to, że Polska podejmuje swoje zobowiązania i spełnia je w zakresie dokładania się do wspólnego budżetu obronnościowego Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział wiceprezydent. Podziękował również za przewodnictwo Polski w regionie.

W zakresie współpracy wojskowej rozmawiano o rozszerzeniu amerykańskiej obecności w Polsce oraz o planach zakupu sprzętu od USA. - Nie jest dla nikogo tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup kolejnych śmigłowców, które zastąpią te, których używaliśmy do tej pory - powiedział polski prezydent. Wyraził nadzieję, że w tych planowanych przetargach wezmą udział firmy amerykańskie. Liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne umowy w sprawie rozszerzenia amerykańskiej obecności w Polsce oraz dokładnych lokalizacji stacjonowania wojsk - mówił Duda.

Pence'owi towarzyszył w rozmowach sekretarz ds. energii Rick Perry. - Informowałem pana wiceprezydenta i pana sekretarza o tym, że rozbudowujemy w tej chwili terminal gazowy w Świnoujściu, że chcemy, żeby miał on większą, niż dotychczas pojemność, żeby można było rocznie przez niego transportować 7,5 mld metrów sześciennych gazu. Dzisiaj to jest 5 - oświadczył prezydent Andrzej Duda. - Mamy także nadzieję na to, że uda nam się zrealizować kolejną inwestycję w postaci ustawienia terminala gazowego pływającego, który będzie zlokalizowany w Trójmieście - dodał prezydent.

Pence pochwalił stanowisko Polski w sprawie projektu Nord Stream 2. - Prezydent Trump i ja jesteśmy naprawdę wdzięczni za odważne przeciwstawienie się przez Polskę Nord Stream 2 - mówił. Moskwa stara się podzielić nasz sojusz wykorzystując ropę i gaz, ale zarówno Polska, jak i USA zajęły twarde stanowisko ws niezależności energetycznej i bezpieczeństwa - dodał.

Pence podkreślił, że od października zeszłego roku Polska podpisała trzy umowy z amerykańskimi przedsiębiorstwami, które pozwolą zaimportować ponad 7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Zapowiedział również  dalszą współpracę nad rozwijaniem innych źródeł energii, w tym energii jądrowej.

Duda rozmawiał także z Mikiem Pence'em m.in. na temat rozwoju sieci 5G.

ja

Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka