155 obserwujących
8158 notek
21521k odsłon
3430 odsłon

Marsz Równości we Wrocławiu z Sutrykiem i Rabiejem. Mężczyzna z nożami: „Allah akbar!”

Policja na trasie Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Policja na trasie Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Wykop Skomentuj101

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami miasta w 11. Wrocławskim Marszu Równości. Tegoroczny marsz po raz pierwszy w historii objął patronatem prezydent miasta Jacek Sutryk. Wziął w nim też udział wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. 

11. Wrocławski Marsz Równości odbył się pod hasłem „Miłość przeciw nienawiści”. Wyruszył po godz. 15.00 z placu Wolności i tam później się zakończył. Jego uczestnicy przeszli przez ścisłe centrum miasta, w tym przez Rynek i plac Solny. 

W marszu uczestniczyli m.in. Krzysztof Śmiszek z Wiosny, współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz, Paweł Rabiej z Nowoczesnej, Władysław Frasyniuk czy liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. 

Tuż przed rozpoczęciem sobotniego Marszu Równości we Wrocławiu policjanci zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który szedł w kierunku miejsca zbiórki uczestników marszu, krzycząc m.in. „Allah akbar”. Policjanci zabezpieczyli przy nim dwa noże. 

– Na drodze mężczyzny stanęli policjanci, obezwładnili go. Zatrzymany trafił do jednego z wrocławskich komisariatów, gdzie wyjaśniane są wszystkie okoliczności w tej sprawie – powiedział rzecznik prasowy dolnośląskiej policji Krzysztof Zaporowski. Poinformował też, że zatrzymany to 41-letni obywatel Polski. Był już notowany za przestępstwa i wykroczenia. 

Przez całą trasę przemarszu jego uczestników otaczał kordon policji.

 

Zobacz galerię zdjęć:

Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Marsz Równości we Wrocławiu

Biorący udział w marszu mieli ze sobą tęczowe flagi, parasole i transparenty z hasłami: „Tak dla edukacji, nie dla nienawiści” czy „Każdy inny, wszyscy równi”. Na czele pochodu uczestnicy nieśli transparent „Miłość przeciw nienawiści”. 

Zdaniem urzędników wrocławskiego magistratu marsz przebiegał spokojnie. Organizatorzy szacują, że uczestniczyło w nim ok. 10 tys. osób. Policja nie podaje informacji o liczbie uczestników. 

Organizatorzy wrocławskiego marszu ze stowarzyszenia Kultura Równości podkreślają, że spotykają się po to, by wyrazić solidarność z postulatami równości i szacunku dla wszystkich. W manifeście zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych żądają m.in. zmiany przepisów prawa i dopisania homofobii oraz mowy nienawiści względem osób LGBT jako przesłanki dyskryminacji w art. 119 Kodeksu karnego. 

„Żądamy zmiany języka debaty publicznej od wszystkich jej podmiotów, w tym polityków i polityczek, osób publicznych, mediów, a także zwierzchników Kościoła katolickiego; zaprzestania nienawistnej kampanii kłamstw wobec osób LGBT w mediach i przestrzeni publicznej” – napisali organizatorzy wydarzenia. 

KW

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo