164 obserwujących
8709 notek
23006k odsłon
3061 odsłon

Janusz Wojciechowski zostanie komisarzem UE ds. rolnictwa

Janusz Wojciechowski będzie komisarzem unijnym ds. rolnictwa. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Janusz Wojciechowski będzie komisarzem unijnym ds. rolnictwa. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Wykop Skomentuj237

Janusz Wojciechowski dostał we wtorek zielone światło od koordynatorów komisji rolnictwa PE na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa – poinformowało źródło unijne w Parlamencie Europejskim. 

„Wszyscy koordynatorzy byli za” – oświadczyło źródło. 

Polityka rolna w Europie musi być racjonalna i zrównoważona i taką chcę prowadzić - powiedział kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski we wtorek po drugim wysłuchaniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

– Cieszę się z jednogłośnego poparcia wszystkich grup politycznych, to bardzo ważne do pełnienia w przyszłości funkcji komisarza – powiedział Wojciechowski na konferencji prasowej. 

Jak podkreślił, polityka rolna musi być zrównoważona oraz uwzględniać różne racje i wartości.

– To, że potrafiłem dotrzeć do europosłów z przekazem, że trzeba bronić konkurencyjności rolnictwa w Europie, a z drugiej strony rolnictwo musi być przyjazne środowisku, zostało przyjęte bardzo dobrze przez całą komisję rolnictwa– powiedział.

Ocenił, że w poprzednim jego wysłuchaniu zbyt mało było o konkurencyjności i innowacyjności rolnictwa. – To musi być bardzo racjonalna i zrównoważona polityka rolna i taką chcę prowadzić – podkreślił Wojciechowski.

Zbigniew Kuźmiuk: Wysłuchanie Wojciechowskiego zostało bardzo dobrze odebrane
Zbigniew Kuźmiuk: Wysłuchanie Wojciechowskiego zostało bardzo dobrze odebrane. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET 

Wszyscy koordynatorzy frakcji poparli kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa - poinformował we wtorek dziennikarzy europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS). Kuźmiuk był jednym z koordynatorów. 

– Choć oczywiście niektóre grupy zgłaszały pewne wątpliwości, np. EPL, że nie wszyscy europosłowie byli zadowoleni. Ale ostatecznie siedem głosów - wszystkie grupy polityczne - były za, więc bez żadnych wątpliwości" – wskazał europoseł. 

Kuźmiuk dodał, że wysłuchanie Wojciechowskiego zostało bardzo dobrze odebrane. 

Politycy Prawa i Sprawiedliwości cieszą się z sukcesu polityka swojej formacji.


Pierwsze wysłuchanie Wojciechowskiego w PE odbyło się w ubiegłym tygodniu. Koordynatorzy grup politycznych z komisji rolnictwa PE nie dali mu wówczas jednak zielonego światła. Europosłowie zadali Wojciechowskiemu dodatkowe pytania na piśmie. Odpowiedzi Wojciechowskiego nie przekonały przedstawicieli grup politycznych, którzy w poniedziałek opowiedzieli się za zorganizowaniem kolejnego wysłuchania.

Odbyło się ono we wtorek przed południem. Ponowne wysłuchanie Wojciechowskiego zostało uznane przez część europosłów za bardziej konkretne niż to z ubiegłego tygodnia. W swoim wystąpieniu zamykającym polski kandydat na komisarza UE ds rolnictwa obiecywał stanowcze działania.

Zobacz też wpis Ryszarda Czarneckiego: Poglądy Janusza Wojciechowskiego nie wszystkim się podobają

Prezydent o wyborze Wojciechowskiego na komisarza UE

Wybór Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa to wykonanie ciężkiej roboty - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Górze (Dolnośląskie). My po prostu znowu pokazaliśmy, że mamy siłę - dodał.

- Nie wierzcie wszystkim tym, którzy mówią, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej osłabła - powiedział prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Góry. Zdaniem Dudy wybór Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa to "wykonanie ciężkiej politycznej roboty". "My po prostu pokazaliśmy znowu, że mamy siłę" - podkreślił prezydent.

- Gdyby pozycja Polski na arenie międzynarodowej osłabła, nie dostalibyśmy 190 głosów jako kandydat do Rady Bezpieczeństwa ONZ. (...) Gdyby nasza pozycja osłabła, nie udałoby się nam wspólnie z Chorwacją stworzyć projektu współpracy w ramach Trójmorza. A dzisiaj 12 krajów naszej części Europy współpracuje w formacie, który stworzyliśmy razem z Chorwacją - mówił.

Premier: Bardzo dobra wiadomość dla polskiej wsi

Premier ocenił, że stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa to "ogromny sukces polskiej dyplomacji". - (To) nasz ogromny sukces, że uzyskaliśmy ten resort rolnictwa w Komisji Europejskiej i dzisiaj z naszym komisarzem Januszem Wojciechowskim - który świetnie zna się na tematyce rolnictwa, będziemy tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju polskiej wsi, polskiego rolnictwa, rolnictwa w całej Unii Europejskiej - zapowiedział.

Morawiecki zapewnił, że dla jego rządu "oczkiem w głowie" są polscy rolnicy i polska wieś. "Jestem przekonany, że zarówno hodowcy, jak i nasi rolnicy, którzy mają gospodarstwa małotowarowe, średniotowarowe, ale również i ci duzi rolnicy, którzy eksportują do całej Unii Europejskiej, mogą liczyć na pomoc polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego" - podkreślił szef rządu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że uzyskaliśmy, można powiedzieć tekę ministra, czy resort rolnictwa. Ja nie miałem nigdy wątpliwości i tak się zresztą wypowiadałem, że Janusz Wojciechowski - jako wybitny specjalista w dziedzinie rolnictwa - zostanie zatwierdzony. Tak się też oczywiście stało - zaznaczył Morawiecki.

KW

Wykop Skomentuj237
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka