125 obserwujących
3749 notek
1730k odsłon
187 odsłon

Wojciechowski jak lew

Wykop Skomentuj5

Przedstawiam fragmenty wywiadu ze mną, który ukazał się na portalu wpolityce.pl. Rozmowę - głównie o nowym polskim kandydacie na komisarza w Komisji Europejskiej - przeprowadził red. Tomasz Plaskota. 


Polski kandydat na komisarza UE Janusz Wojciechowski odbył już pierwszą rozmowę z przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. 

Komisarz UE do spraw rolnictwa musi walczyć niczym lew o zwiększenie budżetu na CAP, czyli Common Agricultural Policy. W przyjętym przez Komisję Europejską projekcie budżetu na lata 2021-2027, pieniądze na rolnictwo są zmniejszone o 5 proc., a na dopłaty o 1 proc. 

Komisarz ds. rolnictwa musi walczyć nie tylko o dopłaty dla polskich rolników, ale dla wszystkich rolników. Pod względem formalno-prawnym reprezentuje całą Unię Europejską i całe rolnictwo. 

Kiedy niedawny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani był komisarzem do spraw przemysłu, dziwnym trafem włoskie firmy były szczególnie uprzywilejowane przez Brukselę. Dobrze to zresztą świadczy o patriotyzmie Antonio Tajaniego. Jest oczywiste, że będziemy tego samego oczekiwać od Janusza Wojciechowskiego. Nie mieliśmy szans wyegzekwować tego od pani Elżbiety Bieńkowskiej. 

— twierdzi Czarnecki. 

Pani Ursula von der Leyen będzie chciała poznać Janusza Wojciechowskiego i porozmawiać z nim o tym, jak wyobraża sobie swoje zadania. Zapewne będzie to rozmowa po angielsku bez tłumacza. To też jest ważne 

— wskazuje Ryszard Czarnecki 

Zgłoszenie kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza rolnictwa nie oznacza, że jego wybór zostanie automatycznie zaakceptowany. Czarnecki liczy jednak, że Wojciechowski uzyska akceptację. 

Z moich informacji wynika, że Jean-Claude Juncker osobiście odrzucił czterech kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej. Każdy kraj ma jednego komisarza. Nie jest jednak powiedziane, że musi to być akurat kandydat zgłoszony za pierwszym razem . Ale jestem przekonany, że Janusz Wojciechowski uzyska akceptację 

 — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl. 

Za kandydaturą Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza rolnictwa przemawiają bardzo poważne atuty. Wywodzi się ze środowiska politycznego, które zawsze zajmowało się rolnictwem. Był wiceprzewodniczącym komisji Parlamentu Europejskiego przez dwie kadencje 

— wskazuje. 

  Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka