149 obserwujących
7728 notek
20348k odsłon
2736 odsłon

Nowy ambasador Izraela w Polsce. Alexander Ben Zvi zastąpił Annę Azari

Alexander Ben Zvi z prezydentem Andrzejem Dudą, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Alexander Ben Zvi z prezydentem Andrzejem Dudą, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Wykop Skomentuj69

Ambasada Izraela opublikowała film przedstawiający nowego przedstawiciela tego kraju w Polsce. Ambasadorem Izraela oficjalnie został Alexander Ben Zvi, który zastąpił na tym miejscu Annę Azari. - Nie wolno nam zapominać o przeszłości, ale musimy również skupiać się na działaniach na rzecz przyszłości - oświadczył Ben Zvi.

Prezydent Andrzej Duda przyjął list uwierzytelniający od nowego ambasadora Izraela 10 października. Od września 2019 r. Ben Zvi pełnił funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Izraela w Polsce.


Alexander Ben Zvi w opublikowanym przez ambasadę Izraela nagraniu podkreślił, że od 36 lat pracuje w izraelskim MSZ, a placówka w Warszawie będzie siódmą w jego karierze. Dodał, że jego pierwsza misja dyplomatyczna miała miejsce 30 lat temu w Polsce, stąd - jak zauważył - jest to dla niego powrót do znajomych miejsc.

- Mamy bardzo interesującą współpracę między Izraelem a Polską w kwestiach ekonomicznych. Nasz handel to około 1 mld dolarów, ale potencjał jest o wiele większy - podkreślił.

Wśród obszarów swoich zainteresowań zawodowych Ben Zvi wymienił Europę Wschodnią i Amerykę Łacińską, a wśród zainteresowań prywatnych m.in. gotowanie, piłkę nożną i muzykę (jest członkiem zespołu muzycznego dyplomatów, który występuje na koncertach charytatywnych).

O zmianie na stanowisku ambasadora Izraela w Polsce było wiadomo już przed rokiem. Informował o tym m.in. ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Ostatnie duże wydarzenie, w którym brała udział Anna Azari było to 100-lecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych miedzy Stolicą Apostolską a Polską, które odbyło się na Jasnej Górze 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  – Najważniejszy jest pokój i szczęście dla wszystkich. Tego najbardziej życzę – powiedziała wtedy Azari pozdrawiając pielgrzymów.

Nowy ambasador Izraela w Polsce jest doktorem stosunków międzynarodowych, które studiował w Izraelu, Argentynie i na Słowacji. Do 2015 r. był ambasadorem na Słowacji, a w minionych dwóch latach zastępcą dyrektora generalnego ds. Eurazji w izraelskim MSZ. Był też zaangażowany w rozmowy z Rosją w sprawie sytuacji w Syrii.

Alexander Ben Zvi urodził się na terenie dzisiejszej Ukrainy, skąd wyemigrował w 1971 r. Zna język hebrajski, angielski, polski, hiszpański, rosyjski, jidysz, słowacki. Jest żonaty, ma czworo dzieci i czworo wnucząt.

ja

Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka