1maud 1maud
926
BLOG

4 czerwca wczoraj i dzisiaj. Demagogia.

1maud 1maud Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
4 czerwca to tylko pozornie data pierwszych wolnych wyborów w Polsce oraz przyczyn obalenia rządu premiera Olszewskiego (pierwszego wolnego rządu po częściowym obaleniu rządu komunistów). Od pierwszej publikacji filmu Nocna zmiana z 1994 roku kojarzyła się wyborcom z tamtych lat ze sprzeciwem wobec lustracji, a także” Rząd Jana Olszewskiego, którego działania Donald Tusk określa mianem „ponurego spektaklu”, jako pierwszy podjął działania w kierunku celu integracji Polski z NATO i wspólnotami europejskimi (16 grudnia 1991 r. podpisany został Układ Stowarzyszeniowy z EWG) . Euroatlantycki kurs rządu został podważony przez prezydenta Lecha Wałęsę, który bez konsultacji z gabinetem wysunął koncepcje NATO-bis i EWG-bis, odrębnych organizacji niezwiązanych ze strukturami zachodnimi. Więcej przeczytasz tutaj.” Pytaniem otwartym pozostaje, dlaczego Lech Wałęsa był tak łaskawy dla Rosjan…Tyle o okolicznościach. Wtedy(1992 rok) to była lustracja i zbliżenie Polski do Zachodu, dzisiaj forma dokończenia dekomunizacji i mocny głos dla suwerenności Polski.(2023)

Przypomnę te okoliczności i oceny:: „Nocna Zmiana” Niedługo po północy 5 czerwca 1992 roku rząd Olszewskiego został odwołany. Za wotum nieufności głosowało 273 posłów przy 119 przeciw i 33 wstrzymujących się. Nowym premierem został Waldemar Pawlak. Nie udało mu się jednak zdobyć większości w sejmie i w lipcu 1992 roku premierem została Hanna Suchocka z Unii Demokratycznej. Odwołanie rządu Jana Olszewskiego przeszło do historii, jako „noc teczek” czy „nocna zmiana”. Trzy lata później pod tym tytułem ukazał się film Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. Film „Nocna zmiana” wydatnie przyczynił się do utrwalenia pamięci wydarzeń związanych z upadkiem rządu Olszewskiego, pokazując go, jako związany z aferą lustracyjną spisek, czy nawet „zamach stanu”.
„ O nocnej zmianie chętnie porozmawiam. Jestem bardzo dumny z tego, że udało się przerwać ten bardzo ponury spektakl pierwszych rządów dzisiejszego PiS-u – oświadczył szef największej partii opozycyjnej.(Tusk). Równocześnie były premier przyznaje, że nie pamięta, na kogo głosował w czerwcu 1991 roku. 4 czerwca to wstydliwe święto.
To był zgniły, ale niezbędny kompromis - powiedział były prezydent Lech Wałęsa. W opinii dawnego lidera "Solidarności" rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów jest "nie bardzo" ważna historycznie, a jesienne wybory parlamentarne są z kolei najbardziej istotne od początku III RP, ponieważ to "ostatni dzwonek przed wojną domową".
  
Dla mnie to ocena z cyklu” wołanie złodzieja, żeby złapać złodzieja”. Obaj panowie, podejrzewam, że ze względów politycznych, mają niezwykle słabą pamięć. Premier Tusk już po miesiącu od deklaracji o wyższości interesu Polski i Polaków, wyjechał na dobrze płatną posadę do Brukseli. 31 lat temu w tle wydarzeń była życzliwość prezydenta Wałęsy dla Rosjan. Chciał obecności rosyjskich spółek w Polsce. Obecnie część opozycji żąda wpuszczenia imigrantów (prowokacyjnie przywiezionych na granicę Polski z Białorusią) do naszego kraju. Udając, że to nie ma brak związku z agresją Rosji, przy wsparciu Łukaszenki, na Ukrainę.
    Za próby uzyskania suwerenności, z użyciem narzędzi dekomunizacyjnych(pomijając względy geopolityczne – zniszczono premiera. Olszewskiego. Za podobne zabiegi próbuje się zniszczyć działania PIS, atakując prezesa Kaczyńskiego za rzekome Lex Tusk, w miejsce właściwego Lex Putin. Wiele lat temu, kiedy mój brat głosował na PC, ja głosowałam na KLD i UW. Dopóki nie weszłam w głąb w intencje tych partii. Potrafiłam przyznać się do błędu. Staram się zawsze zrozumieć motywacje moich antagonistów. Rozumiem brak rozeznania intencji u młodych wyborców. Nie mogę zrozumieć natomiast niektórych "starszych wyborców" oni mieli okazję wejść w „głąb intencji”. Gdyby chcieli, nie poddając się tak ochoczo demagogii różnych cwaniaków.
 Boli mnie, że część moich przyjaciół, o niektórych członków  rodziny nie wspominając- tak łatwo demagogii uległa. Potrafiąc iść ręka w rękę z ludźmi, którzy cynicznie obrażają ich rodziców czy dziadków  oraz  znajomych - podejmując ordynarne oceny swoich przeciwników politycznych, w dodatku pod hasłem, że przez ordynarne inwektywy walczą o demokrację, prawa człowieka do wolości słowa itp. Popierając partie obrażające  wyborców o odmiennych poglądach „ściekiem” zwolennikami pijaków, przemocy wobec swoich rodzin itp. Nazywając głupimi itp. O wybryku, znakomitego aktora reżysera, pana Seweryna, nie wspomnę.
Nie przeszkadza im ślub Szefa PO( tak wyjaśnia jego intencje Jacek Merkel z PO) „Tusk postanowił wziąć ślub kościelny w 2005 roku, tuż przed wyborami prezydenckimi, których był murowanym faworytem. Nieprzychylni mu politycy mówili, że zrobił to, żeby zaskarbić sobie poparcie ludzi Kościoła.” 
Na takie traktowanie Polaków nie ma mojej zgody. Jak nie ma zgody wielu przyzwoitych ludzi. Z różnych stron sceny politycznej. Za czasów komuny starłam się pomagać ludziom, nie partii. Bez względu na to, kto rządził-zawsze starałam się pomagać tym, którzy potrzebują. To, co teraz napiszę, to lista działań, a nie próba samochwalstwa czy manipulacji. Mam „na sumieniu” pomoc rzemiosłu za czasów komuny oraz pomoc materialną dla domów dziecka. Zaopatrzenie dla organizacji pomocowych na wszelakie święta. Przez blisko 10 lat pomoc dla gdańskich szpitali (zaopatrzenie w leki).Pomoc dla działaczy solidarnościowych i strajkujących w Stoczni Gdańskiej, po 1981 roku, także rozdział pomocy z zagranicy! Pomoc sąsiadom, służbom ratowniczym po pożarze na naszej ulicy. Pomoc w początkach zbiórek dla WOŚP. W 1997 roku pomoc dla powodzian w Brzegu. Skorzystałam z pomocy -Marka Dukaczewskiego. Taka wredna byłam. ( Prośbę o pomoc odrzucił wtedy Jurek Owsiak Od tej pory przestał dla mnie istnieć jako altruista. Przyznam się, że w momencie katastrofy helikoptera, na pokładzie, którego był Leszek Miller- modliłam się o jego zdrowie. Głupia? Chyba jednak nie. Czuję się chrześcijanką i człowiekiem, dla której życzenie śmierci komukolwiek jest nieludzkie. Bez zmiany opinii o samym Leszku Millerze. Tak jak obrażanie pobratymców pod hasłem propagowania wolności. Żaden marsz tego typu demagogii na dłużej nie kupi. Oby.

https://www.tvp.info/70304850/andrzej-seweryn-i-szokujace-nagranie-aktora-wzywa-dziecko-aby-przypo-kaczynskiemu

https://www.fakt.pl/polityka/arcybiskup-goclowski-byl-ksiedzem-ktory-udzielil-slubu-tuskowi/chh0qtd

https://dorzeczy.pl/opinie/446859/delegalizacja-pis-rozliczenie-dotacji-dziesiatka-romana.html

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lech-walesa-o-4-czerwca-wstydze-sie-tego-zgnily-kompromis,nId,6817016#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lech-walesa-o-4-czerwca-wstydze-sie-tego-zgnily-kompromis,nId,6817016#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lech-walesa-o-4-czerwca-wstydze-sie-tego-zgnily-kompromis,nId,6817016#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lech-walesa-o-4-czerwca-wstydze-sie-tego-zgnily-kompromis,nId,6817016#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://historia.wprost.pl/10331594/nocna-zmiana-co-doprowadzilo-do-odwolania-rzadu-jana-olszewskiego.html

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lech-walesa-o-4-czerwca-wstydze-sie-tego-zgnily-kompromis,nId,6817016#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://historia.wprost.pl/10331594/nocna-zmiana-co-doprowadzilo-do-odwolania-rzadu-jana-olszewskiego.html


1maud
O mnie 1maud

Utwórz własną mapę podróży.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura