376 obserwujących
1772 notki
4490k odsłon
3560 odsłon

Panie, chroń nas przed taka władzą.

Wykop Skomentuj211

 „Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły. To jest naprawdę wielkie zdarzenie - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Podkreślił przy tym, że woda, która teraz wpada do rzeki, jest czystsza od Wisły, a podczas całej inwestycji użyto więcej betonu niż podczas budowy Pałacu Kultury i Nauki. Kłopot jednak w tym, że premiera ubiegła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Na jesieni zeszłego roku w podobnych słowach zachwalała walory oczyszczalni, choć nadal prowadzona była tam jeszcze cześć prac budowlanych. Teraz także obecna była na jej otwarciu.” Dziennik 22.03.2013 rok

O ile wiele elementów bieżącej kampanii wyborczej zawiera pseudo-skandalizujące elementy, o tyle informacje dotyczące ścieków z oczyszczalni w Warszawie to skandal rzeczywisty.
  To, że awarie wszędzie się mogą zdarzać, czyli tłumaczenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego (skrupulatne przez niego użyte zarówno po awarii kolektorów oczyszczalni Czajka jak i obecnie ujawnionej informacji o niedziałającej spalarni osadów) to „oczywista oczywistość”. Trochę gorzej brzmiały jego zapewnienia o braku wpływu awarii na zatruwanie Wisły i Bałtyku. Zważywszy na wcześniejsze zapewnienia o ustaniu zagrożenia, płynące z ust Hanny Gronkiewicz Waltz i premiera Donalda Tuska, wyrażane przy okazji podwójnego otwarcia oczyszczalni… · Skandaliczne są opóźnienia w natychmiastowym informowaniu o tym zarówno stosownych instytucji, odpowiedzialnych za ochronę środowiska, władz wojewódzkich, władz samorządowych w rejonach dotkniętych skutkami awarii, rządu jak i społeczeństwa. Śmierdzący problem dotyczy bowiem nie tylko mieszkańców Warszawy, on się rozlewa w przenośni i dosłownie na całą Polskę.
   W dodatku problem bagatelizuje przedstawiciel formacji, która ubiega się o powrót do władzy. Ta sama, podczas zarządu, której doszło do realizacji inwestycji, która miała być sztandarowym dorobkiem dla poprawy ochrony środowiska i komfortu ekologicznego życia Polaków. Miała, bo teraz wiemy, że doszło do skandalicznych działań, całkowicie zmieniających zasadność wyboru realizatora inwestycji, jakości wykonania i –najprawdopodobniej- zabezpieczeń umownych w postaci gwarancji wykonania dobrej roboty. Dlaczego piszę tak ostro? Ano, dlatego: inwestycja w oczyszczalnię Czajka to nakład blisko 4mld złotych. Rurociąg odprowadzający ścieki do oczyszczalni miał wady – trzeba było zabetonować go na odcinku ok.1,3 km. Tak skutecznie, ze obecnie –aby go naprawić - trzeba skuwać grubą warstwę betonu. Udało się to po tygodniach na odcinku kilkudziesięciu metrów! 
   Mimo, iż nawet laik wie, że skuwanie tunelu betonowego w celu dostatnie się do uszkodzonych rur to trudne techniczne zadanie, informacje o awarii były nadto uspokajające:”. Gazeta Wyborcza uspokajała Polaków: „Żeby naprawić uszkodzony rurociąg, trzeba skuć betonową posadzkę w tunelu, znaleźć pęknięcie rury i wymienić ją na nową. Może to potrwać kilka dni. W opracowaniu najlepszej metody pomagają eksperci z Politechniki Warszawskiej.” Prezydent miasta Rafał Trzaskowski odmawiał oferowanej pomocy rządowej przy rozwiązywaniu problemów. Zarządca infrastruktury zachowywał się jak „Zosia samosia”. Prawdopodobnie głównie z powodów politycznych, bo racjonalnie szef miasta powinien podskoczyć z radości i przyjąć każdą pomoc w sytuacji awaryjnej. Z wdzięcznością. Dla dobra miasta i Polaków. 
Obecnie wiadomo, że oprócz awarii rurociągów oczyszczalnia ma inną, permanentna awarię: spalarni osadów.  Obecna, to z kolei trzecia już awaria tej części oczyszczalni. Czajka została oddana do użytku w 2012 roku. W trzy lata później pierwsza awaria. Kolejna w 2016 roku i kolejna od grudnia 2018 roku. Władze Warszawy-właściciele infrastruktury- poprzez zarząd załatwiły sprawę w „rękawiczkach”- osad jest rozwożony po Polsce. W tym na składowiska. Mimo, że prawo tego zabrania. Za ogromne pieniądze wybudowano instalacje, które prawie od początku funkcjonowania mają wielomiesięczne przestoje w pracy. Generują koszt napraw i wywozu osadu. Kosztują Polaków kolejne miliony. Co gorsza narażają nas na kontakt  ze szkodliwym bioaerozolem. Wykonawca: firma Veolia Water Technologies Sp. z o.o. odmówił napraw w ramach gwarancji. A przestój spalarni łącznie chyba już przekracza czas jej funkcjonalności. Kto i na jakich warunkach zawarł umowę z tą firmą? Jakie są przyczyny permanentnej awarii? O wyjaśnienie przyczyn zadba może CBA. 
  Jak ekipa PO/PSL poprowadziła walkę o czystość Wisły- uświadamia nam sposób postępowania przy awarii Czajki. Ukryć, zrelatywizować skutki, uciekać od odpowiedzialności. W obecnej kampanii wyborczej zarówno pani Małgorzata Kidawa Błońska jak i Grzegorz Schetyna buńczucznie zapowiadają likwidację smogu w Polsce.. Jeśli PO KO będzie walczyć ze smogiem tak jak z oczyszczeniem ścieków w Czajce to chroń nas Panie przed taką władzą.  

Wykop Skomentuj211
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka