378 obserwujących
1779 notek
4511k odsłon
3573 odsłony

Kryształowa noc vs niekryształowe intencje władzy

Wykop Skomentuj98

Secesja Gdańska z Macierzy trwa! Jakie by nie były scenariusze ogólnopolskich obchodów świąt państwowych i rocznicowych – władze Gdańska muszą prowadzić je inaczej. Przy okazji dokładają rocznice, które mają na celu jedno : wybicie się ponad rządową narrację historyczną. 
   Po ogłoszeniu tegorocznego programu obchodów wybuchu II Wojny światowej w Gdańsku rozpętała się burza. Na szczęście władze miasta odstąpiły od zaplanowanych w tym dniu radosnych korowodów i pląsów na ulicach miasta. Pląsy miały się rozpocząć nieopodal Teatru Szekspirowskiego; „Na godz. 15.00 zaplanowano “marsz życia”, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie" – czytamy w komunikacie na stronie gdansk.pl.”.
   W tym roku, tak jak w ubiegłym, nie obyło się bez przypomnienia wydarzeń Nocy Kryształowej. 9 listopada w Synagodze we Wrzeszczu pani prezydent Dulkiewicz powiedziała: „Ideologia hitlerowska III Rzeszy oparta na skrajnym antysemityzmie i ksenofobii w Żydach upatrywała arcywrogów - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Problem w tym że arcywrogiem może zostać każdy, jeśli tylko umiejętnie podsyci się ogień, a sprawiedliwi będą milczeć lub odwrócą wzrok. Arcywrogiem może być uchodźca, osoba niepełnosprawna, matka samodzielnie wychowująca dziecko czy gej. Co gorsza ta zła ideologia rozchodzi się skutecznie jak zaraza i niewiele trzeba, aby przekroczyła granice nocy, aby panoszyć się w świetle dnia. „. W tym dziwacznym katalogu złej ideologii nie znalazły miejsca słowa potępienia za liczne ostatnio w Gdańsku akty wandalizmu, wymierzonego w katolików. Uszkodzono Pomnik Jana Pawła II, figury świętych w Oliwie i na Przymorzu. Podobnie na próżno szukać informacji o wandalizmie na oficjalnym portalu miasta. Drogim portalu, w którym pracuje bardzo dużo dziennikarzy. Wiarygodność pani prezydent Dulkiewicz, kajającej się niedawno, że wprowadzono Ją w błąd co do scenariusza Parady Równości, (brała udział), podczas której urządzono kpiny z Procesji Bożego Ciała i profanowano symbole religijne, a ona sama jest katoliczką –spadła w moich oczach do poziomu zerowego.
  Sam portal miejski opisuje wydarzenia gdańskiej Nocy Kryształowej tak:„ Do wydarzeń “nocy kryształowej” na terytorium III Rzeszy doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. W Wolnym Mieście Gdańsku naziści przeprowadzili tę zorganizowaną akcję nienawiści nieco później, w nocy z 11 na 12 listopada. Palono synagogi, bito i zabijano Żydów, niszczono i rabowano żydowskie sklepy, a także prywatne mieszkania. Był to kolejny krok Hitlera i jego współpracowników, służący jednocześnie podsycaniu antysemickich emocji i demoralizacji niemieckiego społeczeństwa. Następnym znaczącym krokiem nazistów była wojna przeciwko Polsce i cywilizacji europejskiej. „ Rok temu, gdy po raz pierwszy zorganizowano rocznicowe obchody rocznicy kryształowej w Gdańsku ten sam portal informował: Niemieccy bojówkarze “polowali” na Żydów, choć nie tak krwawo, jak trzy dni wcześniej, w III Rzeszy - było wielu pobitych, ale bez ofiar śmiertelnych.” Co napiszą dziennikarze portalu miasta za rok? 
  W tym roku podczas upamiętniania wydarzeń nocy kryształowej prezydent Wrocławia, Jacek Surtyk. Powiedział „Ta zagłada rozpoczęła się od słów. Słów, które niektórzy ludzie wypowiadali, ale też na które - choć wydawać, by się to mogło trudnym do pomyślenia - inni ludzie, wielu, więcej, nie reagowali.” Państwo prezydenci Gdańska i Wrocławia pochylają się nad losem 91 zamordowanych podczas kryształowej nocy w całych Niemczech. W Gdańsku nie zginął żaden, we Wrocławiu –danych nie znalazłam. Prezydent Surtyk mówi o tym, że ludzie nie reagowali. Oddam głos Żydowi, opisującemu wydarzenia nocy kryształowej we Wrocławiu: „ „Aresztowano na ulicy niezliczone setki Aryjczyków czyniących jakieś krytyczne uwagi. Aresztowano chrześcijańskich duchownych wszystkich wyznań, którzy wznosili modły błagalne za Żydów" - pisał Tausk.” 
  
Jak obchodzi się tę rocznicę w Niemczech” -„9 listopada w miejscowości Cannstatt pod Stuttgartem odbyły się obchody rocznicy "Nocy kryształowej" - pogromu niemieckich Żydów. Organizatorzy tej imprezy w rozesłanych zaproszeniach użyli określenia "polski obóz zagłady". Teraz przepraszają. „  Nie słyszałam o marszach i uroczystościach w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Kolonii, Hanowerze, Norymberdze, Lubece i dziesiątkach, setkach innych miast i miasteczek". (http://www.tvn24.pl) 
    W czasie, gdy władze polskie walczą o odkłamanie polskiej historii – (walka a określeniem: polskie obozy koncentracyjne) niektórzy włodarze miast jak widać próbują dać nowe paliwo. Oto Polacy obchodzą rocznicę nocy kryształowej. Której nie wywołali, której nie przeprowadzali, a która miała nieszczęście dotyczyć w małym stopniu –polskich miast. „. Ten, podsycany propagandą Goebelsa, odwet za zamordowanie niemieckiego dyplomaty w Paryżu przez 17-leniego, polskiego Żyda Herszela Grynszpana łatwo może być przyczynkiem to określenia, że to Polacy są współwinni wydarzeniom nocy kryształowej… Oczywiście sam fakt zaistnienia nocy kryształowej jest godzien potępienia. Natomiast uzasadnianie czczenia pamięci tego pogromu faktem, że dotyczył mieszkańców Polski jest dla mnie tylko szukaniem wykrętu  dla realizacji zupełnie innych celów, niż pamięć o pokrzywdzonych. Dlaczego nikt nie organizuje marszów sprzeciwu wobec tureckiej rzezi na Ormianach? Wszak ta nacja, została za swoje więzi z Polską srodze doświadczona przez sowietów i niemieckich nazistów, a stanowi sporą diasporę w Polsce. Jest uznana za mniejszość narodową. Silnie związaną z Polską. Wg różnych danych dokonano ludobójstwa na liczbie od 930 000 do półtora miliona Ormian.!!!!
   9 maja tego roku z okazji rocznicy zakończenia II WŚ w Gdańsku prezydent Grzelak oznajmił – Na początku było słowo, złe słowo. Słowo jednego przeciwko drugiemu. I to złe słowo było Polaka przeciwko innemu narodowi, Niemca przeciwko innemu narodowi. Europa została tym złym słowem podzielona – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak podczas miejskich uroczystości upamiętniających 74. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Później przeprosił za swoją wypowiedź.” 
    Pani Prezydent Dulkiewicz 26 maja uczestniczyła w obchodach rocznicy zburzenia Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Tam powiedziała: „ „15 kwietnia 1939 r. w Wielkiej Synagodze zgromadziło wspólnotę gdańskich Żydów ostatnie nabożeństwo. Szacuje się, że na chwilę przed wybuchem wojny w Gdańsku mieszkało ok. 30 tysięcy widzów - to tyle ile dziś żyje gdańszczan na Przymorzu Wielkim, niewiele mniej mieszka dziś na Chełmie. Przez wieki wspólnota żydowska zapisała w historii Gdańska trwały ślad. Wielki żal, że dzisiaj wjeżdżając do Gdańska od strony Elbląga nie widzimy potężnej kopuły z latarnią i wież zakończonych hełmami”. Nie wiem, co Pani prezydent miała na myśli mówiąc o 30 tys. widzów. Wg danych szacunkowych: „ W 1929 w granicach wielkiego Gdańska żyło 5873 Żydów (z tego 4311 osób w Sopocie) na 235 000 ogółu mieszkańców. Pogromy niemieckie zaczęty się w 1937, a w listopadzie 1938 naziści zniszczyli 2 synagogi, 2 uszkodzili, dokonali kolejnych pogromów. Wielu Żydów emigrowało i do września 1939 roku zostało już tylko 1200 Żydów”. Mam nadzieję, aby ten publiczny żal za Wielka Synagogą na Bogusławskiego nie został wykorzystany w przyszłości przez różnych zwolenników egzekucji praw z tytułu act 447. Cóż z tego, że zawartość została wywieziona, a sama Synagoga sprzedana. Zrobiono to pod presją …. Włodarze miasta powinni umieć myśleć zanim cokolwiek publicznie oznajmią. Nie wybieraliśmy ich po to, aby spełniali swoje marzenia karier polityczno- partyjnych. Wybieramy, bo chcemy aby służyli interesom mieszkańców terenu i kraju.  Rodzi się pytanie; czy są jakieś granice bezmyślności? Jak daleko posuną się włodarze naszych dużych miast na polskich Ziemiach Odzyskanych w relatywizowaniu, pod bieżące potrzeby polityczne, wydarzeń historycznych? Wspomniane narracje to dowód wprost na próby secesji z monolitu państwa polskiego. Póki co- w narracji historycznej. Czy należy się zacząć bać? Niekoniecznie. Ale milczeć się nie powinno. Jak mamy nauczyć świat naszej prawdziwej historii. Gdy jest ona przeinaczana na każdym kroku przez nasze własne, wybrane przez nas samorządy…
P.S. Pani prezydent Dulkiewicz akceptowała program wrześniowych pląsów, które miały się rozpocząć nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Tam, gdzie w maju upamiętniała rocznice rozbiórki Wielkiej Synagogi. Objawy dysonansu poznawczego? 
P.S.2 Należy pamiętać o śmierci 91 osób nacji żydowskiej przez kolejne dziesiątki lat, ale nie wolno czcić pamięci 96 Polaków. Którzy zginęli pod Smoleńskim. Raptem 9 lat temu. Przydatność rocznicy przesądza o jej akceptacji? 

https://historia.org.pl/2014/09/09/spolecznosc-zydowska-na-terenach-wolnego-miasta-gdanska/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ormianie_w_Polsce

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19157071,noc-krysztalowa-noc-hanby-w-miescie-breslau.html

https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-organizatorzy-obchodow-rocznicy-nocy-krysztalowej-przepraszaja-za-polski-oboz-zaglady-6442451640748161a

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/noc-krysztalowa-po-81-latach-manifestacja-przeciw-nacjonalizmowi-i-wieczor-pamieci,a,158353

https://dzieje.pl/aktualnosci/w-gdansku-obchody-80-rocznicy-zburzenia-wielkiej-synagogi

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zniszczono-figure-Chrystusa-w-Oliwie-n111111.html#tri

https://gdansk.gosc.pl/doc/5586211.Zniszczono-popiersie-sw-Jana-Pawla-II

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22864193,zniszczono-figurke-matki-boskiej-w-gdyni.html

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/nowa-synagoda-w-gdansku-wieczor-pamieci-o-nocy-krysztalowej-w-81-rocznice,a,158426

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludob%C3%B3jstwo_Ormian

https://historia.org.pl/2014/09/09/spolecznosc-zydowska-na-terenach-wolnego-miasta-gdanska/


Wykop Skomentuj98
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka