Republikanizm Republikanizm
1013
BLOG

Nie chcę głosować na PiS.

Republikanizm Republikanizm Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

    Ani PO nie zostawiło Polski w ruinie , ani PiS nie niszczy demokracji. Nie ma partii idealnej . Rządy każdej partii to plusy i minusy. Każdy obywatel oczekuje od rządów czegoś innego. Sztuką jest zbudowanie kompromisu. Jestem republikaninem . Szukam partii która byłaby najbliżej do idei republikańskiej. Kiedyś głosowałem na PO zakładając że jest najbliżej idei republikańskiej , później na PiS, ostatnio głosowałem na partię Gwiazdowskiego (Dlaczego ten chłop zrezygnował mimo oszołamiającego sukcesu – stworzenie od zera partii w kilka miesięcy , partii która wystawiła kandydatów w większości okręgów?) 

                   
Dlaczego głosowałem na PO? Pamiętacie Państwo program wyborczy PO – podatki 3*15%, liberalna gospodarka, inwestycje zagraniczne , wsparcie polskiej przedsiębiorczości, uproszczenie prawa, modernizacja kraju. Później przyszła rzeczywistość - większość podatków „do góry”, galopujące zadłużenie państwa, fatalne prawo gospodarcze. Czarę goryczy przelała katastrofa na rynku budowanym. Większość europejskich krajów po otrzymaniu „zastrzyków gotówki” z Unii Europejskiej zbudowała potężny sektor budowlany , Polska po wybudowaniu setek kilometrów autostrad i dróg doprowadziła do ruiny zdecydowaną większość polskich firm które je budowały (i kilka zagranicznych). To pokazało że Platformersi nie potrafią rządzić krajem. Później doszły informacje o gigantycznym marnotrawstwie (a raczej umożliwianiu rabunku) takich jak wyłudzenia VAT, przemyt oleju napędowego, marnotrawienie środków we wszelkich możliwych projektach (np.. budowanie elektrowni atomowej.) Oczywiście każdy popełnia błędy, nie myli się tylko ten co nic nie robi. Ale skala „błędów”( a raczej przyzwolenia na rabunek) PO była zatrważająca.

    
Dlaczego głosowałem na PiS?  Z tych samych powodów dla których głosowałem na PO. Obiecywali poprawę sytuacji gospodarczej wskazując rozwiązania węgierskie – zmniejszenie opodatkowania, promowanie ludzi pracujących , wsparcie dla rodzin (zdecydowanie mniejsze podatki dla rodziców ) ochrona narodowej gospodarki, uproszczenie prawa . Poszli zupełnie inną drogą – rozdawnictwo pieniędzy (któregoś dnia skończą się i nastąpi katastrofa), galopada w stanowieniu prawa -przedsiębiorcy są traktowani gorzej od bandytów. Ilość aktów prawnych w których grozi się więzieniem przedsiębiorcom (np. nawet tak kuriozalne  jak nieprzestrzeganie przepisów RODO, odradzanie pracownikom przystąpienie do PPK) jest zatrważająca. Jest to otwarta brama do nadużyć ze strony administracji – zwłaszcza jak zabraknie w budżecie pieniędzy. Doprowadzi to w przyszłości do dewastacji przedsiębiorczości w Polsce.  Jest oczywiście wiele pozytywów rządów PiS – polityka obronna (najlepsza od 30 lat), polityka historyczna ( Polska miała też wspaniałe karty w historii, a nie zajmowała się tylko mordowaniem Żydów), polityka zagraniczna (Polska powinna mówić własnym głosem, a nie potulne przytakiwać co powiedzą sąsiedzi czy urzędnicy unijni). Plusy i minusy można oczywiście mnożyć, ale dla mnie minusy zaczynają przeważać nad plusami.


Celowo nie przedstawiłem tutaj ostatniego konfliktu w sądownictwie. PiS nie robi żadnej reformy sądów, wymienia tylko sędziów POwskich  na PiSowskich. Nic nie zmienia się tutaj w katastrofalnym prawie i procedurach . Jedni warci drugich.


Nie jeden zapyta dlaczego nie głosuję na Konfederację?  Jak Konfederacja pozbędzie się tego politycznego błazna Korwina-Mikke dewastującego idee wolnościowe – na pewno zagłosuję. Nie odpowiada mi też sojusz z narodowcami i ich kandydat na urząd prezydenta. Pana Bosaka bardzo cenię i poważam , ale nie odpowiada mi idea narodowa którą reprezentują – nie wiem dlaczego (przykładowo ) miałbym bardziej cenić pijaczków z mojego osiedla od kompetentnego niemieckiego  majstra czy tureckiego, pracowitego brygadzistę zbrojarzy z którymi współpracuje. Tylko dlatego że pijaczkowie mówią po polsku (albo raczej językiem zbliżonym do polskiego)? Oczywiście , Polskę kocham za jej ducha wolności, ducha republikańskiego natomiast z wieloma „rodakami” nie chciałbym mieć nic wspólnego. Nie wiem dlaczego miałbym poczuwać się do jakiejś jedności z wieloma ludźmi, tylko dlatego że urodzili się na pewnym obszarze i porozumiewają się tym samym językiem.


Jak napisałem wyżej w rządach PiS, plusy zaczynają przeważać nad minusami. I nie chcę już na nich głosować. Ale … zbliżają się wybory prezydenckie . Jaką mamy alternatywę. Jeśli Prezydentem zostanie kandydat/ka opozycji , będzie blokować całe stanowienie prawa, ustawy budżetowe , itd. Będziemy mieli nieustający chaos, walkę „na górze”. Państwo polskie zostanie sparaliżowane. Na  czym polega demokracja ? W wyborach wygrywa większość. Zadaniem opozycji jest przekonywanie obywateli do swojego programu, krytykowanie rządzących , kontrolowanie ich, ale myślenie też o przyszłości państwa i popierania działań które dla kraju są pożądane. Ludzie którzy nazwali się „totalną opozycją” nie rozumieją całkowicie idei demokracji. Przedsmak mamy już w działaniach Pani Gersdorf, wprowadzający chaos w systemie prawnym. Przykładowo to Prezydent (zgodnie z prawem) mianuje sędziów, jest to czasami zły, czasami dobry wybór, ale prawa, dopóki nie zostanie zmienione nie wolno  podważać ponieważ doprowadza to do chaosu. I nie do Pani Gersdorf należy (nawet jako Prezesa Sądu Najwyższego) kwestionowanie tego.  Po upadku komuny zachowaliśmy ciągłość prawa , mimo że komunistyczne totalitarne prawo było fatalne. Jednak lepsze jest złe prawo niż jego brak.
Wyobraźcie sobie Państwo (przykładowo) Panią Kidawę-Błońską jako Prezydenta Rzeczpospolitej. Każda ustawa zawetowana, budżet nie uchwalony, wyroki jednego sędziego będzie respektować, drugiego nie. Wyroków Trybunału Stanu i innych urzędów nie będzie respektować bo PiS-owskie. Z byle g… m będzie jeździć do Brukseli i żądać od urzędników unijnych i obcych państw  wtrącania się w sprawy Polski. Chaos , chaos, chaos.
Dlatego , mimo że rządy PiS mi nie odpowiadają (w większej części) wzywam do głosowania na Pana Andrzeja Dudę na Urząd Prezydenta Rzeczpospolitej. To nie jest wybór między takim albo innym  programem politycznym. To wybór między programem politycznym, może lepszym , może gorszym, ale jakąś wizją Polski, a kompletnym chaosem i dezorganizacją.


Uważam że socjalizm jest prymitywną ideologią, która blokuje rozwój człowieka i cofa nas do jaskini.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka