dswprt dswprt
78
BLOG

Gore

dswprt dswprt Gospodarka Obserwuj notkę 5

25 grudnia 1881 roku w Boże Narodzenie Warszawa pogrążyła się w chaosie, który przeszedł do historii jako pogrom warszawski.

Wszystko zaczęło się w Kościele Świętego Krzyża.

Podczas świątecznej mszy ktoś krzyknął „Gore!”. Wierni wpadli w panikę. W ścisku przy wyjściach zginęło 20 osób. Pożaru… nie było.

Chwilę później po mieście rozeszła się plotka, że alarm miał wywołać Żyd – rzekomy kieszonkowiec. To wystarczyło. Około godziny 15 tłum zaczął niszczyć żydowskie sklepy na Krakowskim Przedmieściu i bić przechodniów. Zamieszki szybko ogarnęły inne dzielnice, szczególnie Pragę.

Pogrom trwał do 27 grudnia.

Bilans:

2 zabitych,

24 rannych,

ok. 10 tysięcy osób z poważnymi stratami materialnymi,

948 rodzin straciło cały majątek,

2600 aresztowanych.

Atmosfera strachu utrzymywała się miesiącami. Na murach pojawiały się hasła antyżydowskie, niszczono synagogę, ludzie bali się nawet urządzać wesela. Wkrótce po tych wydarzeniach około 1000 Żydów wyemigrowało do USA.image



dswprt
O mnie dswprt

swój chłop

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka