Prawda
Prawda w oczy kole.
3 obserwujących
45 notek
22k odsłony
  468   2

Badanie: 1 200 000 osób: skuteczność 94% Pfizer/BioNTech

W "New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 przeprowadzonych na grupie 1,2 miliona osób w Izraelu.

600 tysięcy stanowili obywatele, którzy otrzymali szczepionkę mRNA Pfizera, a pozostałe 600 tysięcy osób było grupą kontrolną.

Badanie jest szczególnie cenne, ponieważ objęło po raz pierwszy tak dużą i zróżnicowaną populację osób pod względem płci, wieku, chorób współistniejących i miejsca zamieszkania.


Porównując obie grupy autorzy badania wskazali, że szczepienie zmniejszyło liczbę przypadków Covid-19 z lekkimi objawami o 94 proc., ciężkich przypadków choroby o 92 proc., a liczbę hospitalizacji o 87 proc. Dane te dotyczą ochrony, uzyskanej co najmniej siedem dni po otrzymaniu drugiej dawki.


Otrzymane wyniki są tym bardziej istotne, gdyż w czasie przeprowadzanych badań w Izraelu krążył już wariant brytyjski wirusa Covid-19.


W przypadku otrzymania jedynie pierwszej dawki skuteczność szczepionki wynosiła 57% w przypadkach Covid-19 z lekkimi objawami i 62% w stanach ciężkich. Po pierwszej dawce zmniejszyła się także o 72% liczba zmarłych w wyniku choroby.


Ponadto badanie wskazuje 92-procentową skuteczność w walce z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Według autorów badania jest to kluczowa kwestia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby zaszczepione nie mogą już przenosić wirusa, ale wniosek ten, ich zdaniem, na razie należy traktować ostrożnie.Na podstawie artykułu:

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/izrael-naukowcy-potwierdzaja-94-procentowa-skutecznosc-szczepionki-pfizera,452276.html

  

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości