Prawda
Prawda w oczy kole.
2 obserwujących
17 notek
12k odsłon
555 odsłon

Hamowanie strefy Euro, a Polska

Wykop Skomentuj4W mijającym tygodniu z polskiej gospodarki dotarło kilka pozytywnych sygnałów, pozwalających przypuszczać, że przewalające się przez Europę spowolnienie gospodarcze w Polsce będzie miało łagodniejszy przebieg niż dotąd prognozowano.


Upublicznione dane o produkcji przemysłowej w lutym bardzo pozytywnie zaskoczyły. Przy oczekiwaniach rynku kształtujących się na poziomie maksymalnie 4,5% , produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w lutym o 6,9 % wyższa niż przed rokiem.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 6,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 1,7% wyższym w porównaniu ze styczniem br.


image
Produkcja sprzedana przemysłu (przeciętna miesięczna 2015=100)

Ponadto w komunikacie GUS czytamy:

"W stosunku do lutego ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 20,5%, urządzeń elektrycznych - o 13,8%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 11,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,3%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 9,7%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9,5%".


Jak dalej podaje Urząd:

"W lutym br. wyższa w skali roku była produkcja we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 8,8%, dóbr zaopatrzeniowych - o 8,7%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 5,4%, dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 4,5% a dóbr związanych z energią - o 0,2%".* * *Poprawiły się także nastroje konsumenckie, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zanotował wzrost o 2,7 punktu proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 8,2.
Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), określający oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,5 punktu proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i osiągnął poziom 4,7.

 

* * *Kolejny pozytyw dotyczy budownictwa, z danych opublikowanych w minioną środę dowiadujemy się, iż produkcja budowlano-montażowa w lutym 2019 r. wzrosła o 15,1%  rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła także o 15,1%.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się dużo skromniejszego wzrostu produkcji budowlano-montażowej w lutym, a mianowicie o 5,9 % liczonej rok do roku, a mdm jedynie o 5,0%.

Z budownictwem związana jest także następna informacja, w czwartek ukazały się dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania.
W okresie styczeń-luty 2019 r. nowych mieszkań przybyło 32,3 tysięcy, tj. o 7,8 procent więcej niż przed rokiem - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
Ponadto od początku roku rozpoczęto budowę 30,1 tys. mieszkań, to jest o 8,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Najwięcej mieszkań przekazali do eksploatacji deweloperzy, w styczniu i lutym 19,9 tys. - 16,7% więcej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 11,6 tys. mieszkań, a więc o 4,4% mniej niż w 2018 r.* * *W ubiegłym tygodniu warte odnotowania były jeszcze odczyty dotyczące zatrudnienia w gospodarce krajowej. W sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie w lutym wzrosło o 2,9 procent w ujęciu rocznym, podobnie jak w poprzednim miesiącu i było zgodne z prognozami analityków. Oznacza to, że w sektorze przedsiębiorstw w ubiegłym miesiącu pracowało ponad 6,378 mln osób.
Jak czytamy w komunikacie GUS, rosły także wynagrodzenia, w lutym 2019 roku wzrosły o 7,6%  rdr.


* * *Na podstawie tych i poprzednich sygnałów z krajowej gospodarki można szacować wzrost polskiego PKB na poziomie około 4,5% w I kwartale bieżącego roku.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej, płynące w ślad za wcześniejszymi pozytywnymi sygnałami dot. zatrudnienia i wynagrodzeń zwiększają prawdopodobieństwo, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniesie ok. 4,5 proc." - ocenił szef MIiR Jerzy Kwieciński.

Źródła:

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka