adamo21 adamo21
120
BLOG

Sudan News, czyli nowa formuła

adamo21 adamo21 Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Mając za cel pisanie dla Polaków na niepopularny temat pewnych afrykańskich krajów, i w ramach pewnego eksperymentu (który i tak ma znaczenie tylko dla wąskiej grupy osób) postanowiłem nieco zmienić formułę tego bloga, a przynajmniej - spróbować to zrobić.

Z pisania szerszych notek na wybrane tematy (ostatnio sprawadzało się to głównie do trudnych relacji między obydwoma Sudanami: konfliktów, wysiłków mediacyjnych, działań międzynarodowych organizacji itp.) przerzucę się na wstawienie nagłówków z ważniejszymi (wybranymi) informacjami - z odniesieniami do źródeł oraz krótkimi objaśnieniami/rozwinięciami wybranych tematów.

Zmiana wynika z tego, że w Sudanach dzieje się wiele wstrząsających rzeczy, a przez wybieranie jednego czy dwóch tematów pomijałem je. A myślę, że są warte przynajmniej zasygnalizowania. Myślę, że ten rodzaj zawartości nie będzie jedynym na tym blogu, natomiast - pewnie przez jakiś czas będzie głównym.

Dlaczego Sudany? Myślę, że te oba kraje należą do wąskiej grupy 15-20 najbardziej skrwawionych krajów świata - nie tylko w perspektywie historii najnowszej (i nie tylko najnowszej), ale i teraźniejszości. Chodzi o to, aby - widząc, co się dzieje z naszymi bliźnimi parę tysięcy kilometrów stąd (z Warszawy do Chartumu w linii prostej jest ok. 4200 km, a do Dżuby - ok. 5360 km) - czasem może im jakoś pomóc. Pomodlić się za nich albo przelać parę złotych na pożyteczny cel. Rozsiewam informacje właściwie w nadziei na to, że przynajmniej niektóre z nich trafią do wrażliwych osób, które rozważą, w jaki sposób mogą pomóc potrzebującym braciom na drugim kontynencie.

OK, więc parę informacji z podziałem na tematy:

I. Sytuacja między Sudanami (ważna informacja na teraz: we wtorek 29 maja mają zostać wznowione w Addis Abebie rozmowy między stronami, w ramach specjalnego panelu negocjacyjnego Unii Afrykańskiej; rozmowy przerwane kilka tygodni temu z powodu eskalacji konfliktu na granicy, w której śmierć poniosło pewnie kilkuset żołnierzy obu stron - dokładniejsze liczby nie są znane):

1. "Stały przedstaciciel Sudanu przy ONZ złożył w sobotę nową skargę, w której Republika Sudanu oskarża Sudan Południowy o prowadzenie ataków na jej terytorium w Darfurze i Kordofanie Południowym oraz dostarczanie wsparcia dla grup rebelianckich"
(http://www.sudantribune.com/Sudan-files-new-complaint-to,42720)

Oba kraje od wielu tygodni oskarżają się o: a) wzajemne ataki na swoje terytoria; b) współdziałanie z grupami rebelianckimi, czy wręcz utrzymywanie tych grup jako osobnych armii na terytorium wroga.
W połowie tygodnia z kolei Sudanu Południowy oskarżył północnego sąsiada o bombardowanie i ostrzeliwanie artylerią - po ok. tygodniu spokoj i pośród oczekiwań na wznowienie noegocjacji - swoich terytoriów, w tym terenów cywilnych.

2. "Główny koalicja opozycji politycznej w Sudanie poinformowała mediatora Unii Afrykańskiej, Thabo Mbekiego (prezydent RPA w latach 1999-2008 - przyp. tłum.), że nalega na wzięcie udziału w nadchodzących negocjacjach między rządem kraju a Sudanem Południowym."
(http://www.sudantribune.com/Sudan-s-opposition-requests,42715)

Sudan rządzony jest obecnie przez siły, które przejęły władzę w 1989 r. w drodze "pokojowego wojskowego przewrotu" (słowo "pokojowy" oznacza tu zapewne, że wojskowi wspierani przez ugrupowania islamskie przejęli stery państwa bez przelewu krwi). Dominującą partią jest Narodowa Partia Kongresu, na której czele stoi prezydent kraju Omar Al-Baszir (pełni ten urząd od 1993 r.), ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo popełnione w Darfurze (konflikt ciągnie się od 2003 r., kilka lat temu było o nim głośno na świecie.. teraz jest raczej cicho, przynajmniej w Polsce, choć nadal jest tam dużo ludzkiej krzywdy.. gwałty, rządy bezprawia, samowolka prorządowych bojówek, tysiące ludzi w obozach dla uchodźców).

---

II. Uchodźcy i sytuacja humanitarna; w tej chwili setki tysięcy Sudańczyków jest uchodźcami, głównie na skutek konfliktów ostatnich lat; kilka setek tysięcy ludzi musiało uciekać na skutek wybuchu kilku nowych konfliktów wiosną-latem zeszłego roku.. ONZ szacuje, że tylko po wybuchu rebelii w stanach Kordofał Południowy oraz Nil Błękitny, uchodźcami stało się ponad 400 tys. (!) mieszkańców tamtych okolic.. Jaka jest ich sytuacja?

1. "Agencja ONZ ds. Uchodźców (ang. UNHCR) zamierza zintesyfikować operacje humanitarne w obozie dla uchodźców na niespokojnym pograniczu Sudanu Południowego z Sudanem, w odpowiedzi na wzrost liczby nowo przybywających."
(http://www.sudantribune.com/UN-to-expand-aid-operations-at,42714)

Chodzi o obóz dla uchodźców Yida, położony na terenie Sudanu Południowego, do którego uciekają głównie ludzie z dwóch ww. stanów Republiki Sudanu ogarniętych rebeliami. Kilka miesięcy temu obóz, położony kilkadziesiąt kilometrów w głąb Południa, był bombardowany przez lotnictwo północnego Sudanu!

2. "Koordynator spraw humanitarnych ugrupowania SPLM-N, Haszim Orta, oskarżył rząd o porwanie sześciu uchodźców z obozu Sorkula w Etiopii. Powiedział, że jest to część taktyki rządu mającej na celu likwidację obozu."
Z kolei rząd ogłosił, że sześciu uchodźców poniosło śmierć w walkach między zwolennikami a przeciwnikami przeniesienia obozu [nie wiem, czy tu może chodzić o te same osoby - przyp. tłum.]
(http://www.radiodabanga.org/node/30992)

Tutaj sytuacja jest dość złożona. ONZ oraz rządy Sudanu i Etiopii (do której uciekają ludzie z ogarniętego rebelią Nilu Błękitnego) dogadały się, że dotychczasowy obóz zostanie przeniesiony w inne miejsce, również na terytorium Etiopii. Jak jednak widać, ten proces przeciwników wśród samych sudańskich uchodźców. SPLM-N apeluje tutaj do ONZ oraz Etiopii, aby przeniesienia obozu dokonano dopiero po jesieni (nie znam uzasadnienia tych apeli).
SPLM-N to ugrupowanie, które walczy z rządem Republiki Sudanu w dwóch południowych stanach tego kraju - Kordofanie Płd. oraz Nilu Błękitnym. Jest to dawna północna odnoga partii SPLM, która obecnie rządi Sudanem Południowym - po udanej, wieloletniej walce o wolność (Sudan Południowy stał się niepodległym państwem w lipcu zeszłego roku). Po secesji Południa, wielu pobratymców południowych Sudańczyków zostało po północnej stronie granicy.. Duża wrogość między tymi grupami a rządem w Chartumie, przemieniła się w końcu - w czerwcu i wrześniu zeszłego roku - w rozległe rebelie, który zmusiły do ucieczki ponad 400 tys. ludzie (a pewnie te dane są już nieaktualne).

3. "Organizacje humanitarne boją się, że zbliżająca się pora deszczowa spowoduje rozprzestrzenienie się chorób w przeludnionych obozach dla uchodźców." Wielu uchodźców nie dotarło nawet do obozów - umarli po drodze z głodu i pragnienia.
(http://www.aljazeera.com/news/africa/2012/05/2012526113231352511.html)

Rząd Sudanu nie wpuszcza do Kordofanu Płd. oraz Nilu Błękitnego międzynarodowych organizacji humanitarnych. Na ogarniętych konfliktem terenach panoszy sie m.in. niedożywienie (choć to chyba zbyt delikatne słowo).

---

III. Rebelie:

1. "Żołnierze sudańskiej armii ścierają się z rebeliantami w rodzinnych stronach przywódcy rebelii, Malika Agara - obie strony podały w piątek."
(AFP; http://sudan.net/completenews.php?nsid=3245&cid=1)

Chodzi tutaj o stan Nil Błękitny (południowy wschód Republiki Sudanu, granica z Sudanem Południowym oraz Etiopią), którego Malik Agar - do września 2011 r. - był prawowicie wybranym gubernatorem. Został zdjęty ze stanowiska po wybuchu rebelii w stanie właśnie we wrześniu ubiegłego roku. Teraz Malik Agar, należący do SPLM-N, jest jednym z przywódców sojuszu rebelianckiego rozciągniętego od Darfuru do Nilu Błękitnego, którego celem jest obalenie reżimu w Chartumie.

---

IV. Inne:

1. "Komisja antykorupcyjna Sudanu Południowego ogłosiła w piątek, że odzyskała ponad 60 milionów dolarów, wziętych wg oskarżeń przez wysokich przedstawicieli rządu. Niektórzy przedstawiciele władz byli później zawieszeni, a następnie zdymisjonowani."
(http://www.sudantribune.com/South-Sudan-s-anti-corruption,42718)

2. Federacja piłkarska Sudanu Południowego zostało 209. członkiem FIFA (decyzję przyjęto na kongresie organizacji w piątek 25 maja w Budapeszcie). Wcześniej - w lutym - Sudan Południowy został przyjęty do kontynentalnej konfederacji CAF.
(http://www.fifa.com/aboutfifa/organisation/bodies/congress/news/newsid=1639773/)

 

Blog związany jest z inicjatywą Modlitwa za Sudan.

adamo21
O mnie adamo21

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości