24 obserwujących
468 notek
324k odsłony
151 odsłon

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Wykop Skomentuj10

Marzy mi się aby Polacy traktowali swój sztandar jak Amerykanie, Szwajcarzy czy Skandynawowie. Jak słusznie zauważył amerykański pisarz i duchowny Henry Ward Beecher „Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który jej używa". W odniesieniu do dzisiejszej Polski brzmi to jak kiepski dowcip a jednak właśnie patrząc na flagę możemy mieć nadzieję na zmiany w naszym kraju.

Tymczasem 60 procent Polaków nie wie, że drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a prawie jedna trzecia uważa, że właściwym terminem 3 lub 1 maja. Wynika to z dwóch czynników. W 2004 roku podczas głosowania nad ustawą o symbolach narodowych ustanowiono Dzień Flagi zamiast święta flagi, które byłoby pewnie zbyt patriotyczne. Drugim powodem są pewnie nawyki z czasów komuny gdy władza kazała zdejmować flagi państwowe zaraz po 1 maja aby nie kojarzyły się ze zniesionym Świętem Konstytucji 3 Maja.

Dzisiaj każdy komu pedagogika wstydu nie zrobiła wody z mózgu powinien wywiesić flagę, ponieważ mamy prawo być dumni z naszej historii, z całej tysiącletniej tradycji kojarzącej się z barwami biało-czerwonymi. Są znawcy, którzy twierdzą, że kolory te (plus niebieski) to barwy pansłowiańskie widniejące na flagach większości państw słowianojęzycznych np. Rosji i przyjęto je na finansowanym przez carat I zjeździe wszechsłowiańskim w Pradze w 1848. Jednak nasze barwy narodowe są starsze niż ruch panslawistyczny i wywodzą się z kolorów godła przyjętego w XIII wieku przez dynastie Piastów- białego orła na czerwonym tle.

Z formalno-prawnego punktu widzenia biało- czerwone barwy flagi państwowej zostały przyjęte 7 lutego 1831 roku na podstawie kolorów herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Barwy flagi zostały potwierdzone przez Sejm Ustawodawczy po uzyskaniu nie podległości. Dzisiaj kształt i barwę flagi narodowej Rzeczpospolitej Polskiej jest określony ustawą z dnia 31 stycznia 1980 roku.

Jak należy wywiesić flagę? Przede wszystkim w sposób godny: na maszcie skośnym przywieszonym do budynku lub na maszcie prostym. Z braku takowych flagi można wywieszać z okien i balkonów oczywiście pod warunkiem, że są czyste, niepostrzępione a kolory nie są wyblakłe. A co zrobić jeżeli flaga jest zniszczona? Nie można jej wyrzucić do kosza a najlepiej spalić ale nie w miejscu publicznym gdyż to podpada pod kodeks Karny („ każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”).

Niestety prawo to jest notorycznie łamane.  Na You Tube został niedawno zamieszczony film przedstawiający próbę spalenia flagi przez działacza szczecińskiej organizacji LGBT Sławomira Kuletę. Wszystko to okraszone komentarzem: "Chciałem ja spalić ale nie wyszło: są tylko dziury i została zbezczeszczona". Tego typu działania maja już pewna tradycję, przypomnę chociażby nadawany przez TVN program Kuby Wojewódzkiego, podczas którego goście rysownik Marek Raczkowski i aktor Krzysztof Stelmaszczyk wkładali miniaturki polskich flag w psie odchody co kosztowało stację pół miliona kary. Awersja do symboli narodowych to specjalność TVN przypomnę chociażby program "Wstajesz i wiesz" w którym Jarosław Kuźniar wyrażał zdziwienie co robi flaga na plaży w Kołobrzegu. 

Jest jeszcze jeden powód wywieszeniu dzisiaj flagi- 2 maja to także Dzień Polaków i Polonii i Polaków za Granicą. Pomyślmy o tych, których przodkowie zostali wywiezieni na nieludzką ziemię a dzisiaj odmawia im się polskiego obywatelstwa oraz o najnowszej emigracji: młodzieży, która opuściła Ojczyznę aby swoją pracą i zdolnościami zasilać degenerującą się Europę.


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura