OdAdoZ
Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności...
0 obserwujących
35 notek
64k odsłony
  280   2

"Z Watykanu w Świat", czyli o nowej odsłonie Trylogii Rzymskiej

Magdalena Wolińska Riedi Fot. mat. prasowe
Magdalena Wolińska Riedi Fot. mat. prasowe

 […] A gdy maszyna powoli podrywała się do lotu, wokół czuło się atmosferę podekscytowania – tak rozpoczyna kolejną opowieść z Watykanu Magdalena Wolińska – Riedi. Razem z nią wyruszamy w niezwykłą podróż szklakiem papieskich pielgrzymek.

Jak to się czyta? 

„Z Watykanu w Świat” nie jest tylko próbą odpowiedzi na pytania: Ile kosztuje lot papieski? ? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Kto pilnuje papieskiego paszportu? Gdzie buddyści gorąco oklaskiwali papieża?

Do ujawniania takich sekretów Magdalena Wolińska – Riedi przyzwyczaiła już czytelników w swoich dwóch poprzednich książkach („Kobieta w Watykanie” i „Zdarzyło się w Watykanie”) Przytaczane w reportażu sytuacje wzbogacone są historycznymi faktami. Tak, że odbiorca od pierwszej do ostatniej strony jest w nie zaangażowany.

Śmiało można powiedzieć, że to opowieść petarda. I wcale nie z powodu wybuchów czy walk, ale nagromadzenia emocji i przeżyć. Książka nie jest tylko wesołą opowiastką, ale inspiruje, a momentami wzrusza. W „Z Watykanu w Świat” przeczytamy o podróżach Franciszka do Amatrice. Miejscu, w którym w gruzach legły nie tylko domy, ale i życie tysięcy włoskich rodzin. Skupimy się także na lekcji człowieczeństwa i pochylimy nad losem migrantów podczas wizyty w Lampedusie. Wreszcie przemierzymy włoski szklak w dość nieoczekiwanej i niosącej śmierć podróży. Nie brakuje tu emocji, ale jednocześnie ukazuje się nam profesjonalizm autorki. Wszystko to przecież musiała pokazać na szklanym ekranie. 

Trylogia Rzymska 

Trzeba przyznać, że napisanie trzech książek w trzy lata to nie lada wyczyn. Zwłaszcza przy pracy korespondentki telewizyjnej i byciu mamą na 100% Meli i Marysi. Do tego ostatnia część Trylogii Rzymskiej pisana była w dobie koronawirusa, który na zawsze zmienił nasz świat.

„Kobieta w Watykanie” - ukazywała zwyczajne życie w nadzwyczajnym miejscu za Spiżową Bramą.

„Zdarzyło się w Watykanie” - to przepiękne dotąd niepublikowane opowieści o Janie Pawle II widzianym oczami papieskiego krawca, windziarza, ogrodnika czy ochrony.

„Z Watykanu w Świat” – jest domknięciem swoistej trylogii rzymskiej. Pokazuje nie tylko kulisy podróży papieskich (zwłaszcza tych z udziałem papieża Franciszka), ale przede wszystkim odsłania nam warsztat pracy dziennikarza – korespondenta.

Podczas jednej z rozmów z autorką (gdy „Z Watykanu w Świat” było jeszcze na poziomie „szczotki”) usłyszałem pytanie: „I jak ci się to czyta? Uczciwie powiedz!”

Dziś odpowiem, kierując także słowa do czytelników.

Często poszukujemy książek, które trzymają w napięciu. Pragniemy oderwać się od przewidywalnej codzienności, aby przeżywać coś całkiem nieoczekiwanego i pięknego.

„Z Watykanu w Świat” to opowieść, którą na pewno zapamiętasz. I będziesz do niej wracał podobnie jak do całej Trylogii Rzymskiej.

„Trzeba bowiem zawsze podejmować kolejne kroki.

I pakować walizki na kolejne podróże,

Dopóki jesteśmy w drodze,

Dopóki starczy sił”.

PS: 

Magdalena Wolińska - Riedi w rozmowie o  "Zdarzyło się w Watykanie" 

Recenzja książki "Zdarzyło się w Watykanie"

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura