2 obserwujących
18 notek
6466 odsłon
  216   0

Czy COVID-19 jest tak zabójczy, ponieważ SARS-CoV-2 absorbuje mikoRNA?

Naukowcy znają kilka kilka niebezpiecznych i potencjalnie śmiertelnych koronawirusów : SARS-CoV-2, MERS i SARS. Inne koronawirusy wywołują jedynie przeziębienia. Naukowcy próbują dowiedzieć się dlaczego tak jest i w tym celu wykorzystali analizę opartą na bioinformatyce w konfrontacji z dostępną literaturą.Uczeni sugerują, że SARS-CoV-2 może dysponować wyrafiniwanym mechanizmem, który pozwala na zakłócanie odpowiedzi immunologicznej. Ma on polegać na specyficznej możliwości pochłaniania (niczym gąbka) cząsteczek nazywanych mikroRNA.

Krótkie sekwencje zwane mikroRNA nie służą kómórce, jako matryce do produkcji białek podczas translacji, tylko jako regulatory tego procesu. W tym celu łączą się z odpowiednią maszynerią molekularną, która może zablokować translacje do czasu aż komórka da sygnał biochemiczny, że jest zapotrzebowanie na dany produkt. Pochłaniając mikroRNA w znacznych ilościach koronawirusy destabilizują proces regulacji genów, a co za tym idzie skuteczność ukladu odpornościowego - co pomaga wirusowi skuteczniej się replikować.

Obejrzyj film, na którym pokazano, w jaki sposób mikroRNA przyczynia się do regulacji translacji.

Obejrzyj film, na którym pokazano, w jaki sposób mikroRNA przyczynia się do regulacji translacji:


Inne wirusyy, takie jak: wirus Epsteina-Barra, wiruss opryszczki i wirus zapalenia wątroby typu C również mogą posiadać tą zdolność. W tym badaniu naukowcy zastosowali narzędzia bioinformatyczne, aby znaleźć sekwencje w genomie SARS-CoV-2, które mogą wiązać się ze znanymi ludzkimi mikroRNA. Zidentyfikowali 896 takich miejsc w 7 genomach koronawirusów. Do badań użyto 4 koronawirusy, które nie wywołują chorób oraz patogeny: SARS, MERS i SARS-CoV-2. Okazało się, że zjadliwe szczepy posiadały najwięcej sekwencji pozwalających na łączenie się z mikroRNA. Chorobotwórcze koronawirusy w porównaniu z łagodnymi mają większą tendencje do przyciągania mikroRNA.

Okazało się, że cząsteczki mikroRNA, które najchętniej łączą się z SARS-CoV-2 przeważnie są aktywne w komórkach nabłonka oskrzeli! 

Dużo wcześniej ustalono, że zakłócenia związane z mikroRNA w komórkach tworzących nabłonek wyścielający oskrzela, miały związek z takimi chorobami, jak: rak płuc, mukowiscydoza i gruźlica. Uczeni zaproponowali, żeby traktować je, jako supresory nowotworów.Z innych przyczyn niż infekcja koronawirusem może się zdarzyć, że u niektórych osób stężenie mikroRNA w komórkach nabłonka jest zbyt niskie, co może pomóc w zrozumieniu dlaczego ludzie tak różnie reagują na infekcję. Z jakiego powodu jest to zależne od wieku, czy rodzaju danego narządu. Uczeni pracują nad zweryfikowaniem i ewentualnym mocnym potwierdzeniem założeń, zanim mechanizm definitywnie zostanie przypisany koronawirusom i tym samym wyjaśni jego zjadliwość, co ma wpływ na tępo i rozmiary pandemii.

image


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości