5 obserwujących
56 notek
18k odsłon
  234   0

Czy COVID-19 jest tak zabójczy, ponieważ SARS-CoV-2 absorbuje mikoRNA?

Naukowcy znają kilka kilka niebezpiecznych i potencjalnie śmiertelnych koronawirusów : SARS-CoV-2, MERS i SARS. Inne koronawirusy wywołują jedynie przeziębienia. Naukowcy próbują dowiedzieć się dlaczego tak jest i w tym celu wykorzystali analizę opartą na bioinformatyce w konfrontacji z dostępną literaturą. Uczeni sugerują, że SARS-CoV-2 może dysponować wyrafiniwanym mechanizmem, który pozwala na zakłócanie odpowiedzi immunologicznej. Ma on polegać na specyficznej możliwości pochłaniania (niczym gąbka) cząsteczek nazywanych mikroRNA.

Krótkie sekwencje zwane mikroRNA nie służą kómórce, jako matryce do produkcji białek podczas translacji, tylko jako regulatory tego procesu. W tym celu łączą się z odpowiednią maszynerią molekularną, która może zablokować translacje do czasu aż komórka da sygnał biochemiczny, że jest zapotrzebowanie na dany produkt. Pochłaniając mikroRNA w znacznych ilościach koronawirusy destabilizują proces regulacji genów, a co za tym idzie skuteczność ukladu odpornościowego - co pomaga wirusowi skuteczniej się replikować.

Obejrzyj film, na którym pokazano, w jaki sposób mikroRNA przyczynia się do regulacji translacji:


Inne wirusy, takie jak: wirus Epsteina-Barra, wiruss opryszczki i wirus zapalenia wątroby typu C również mogą posiadać tą zdolność. W tym badaniu naukowcy zastosowali narzędzia bioinformatyczne, aby znaleźć sekwencje w genomie SARS-CoV-2, które mogą wiązać się ze znanymi ludzkimi mikroRNA. Zidentyfikowali 896 takich miejsc w 7 genomach koronawirusów. Do badań użyto 4 koronawirusy, które nie wywołują chorób oraz patogeny: SARS, MERS i SARS-CoV-2. Okazało się, że zjadliwe szczepy posiadały najwięcej sekwencji pozwalających na łączenie się z mikroRNA. Chorobotwórcze koronawirusy w porównaniu z łagodnymi mają większą tendencje do przyciągania mikroRNA.

Okazało się, że cząsteczki mikroRNA, które najchętniej łączą się z SARS-CoV-2 przeważnie są aktywne w komórkach nabłonka oskrzeli! 

Dużo wcześniej ustalono, że zakłócenia związane z mikroRNA w komórkach tworzących nabłonek wyścielający oskrzela, miały związek z takimi chorobami, jak: rak płuc, mukowiscydoza i gruźlica. Uczeni zaproponowali, żeby traktować je, jako supresory nowotworów.Z innych przyczyn niż infekcja koronawirusem może się zdarzyć, że u niektórych osób stężenie mikroRNA w komórkach nabłonka jest zbyt niskie, co może pomóc w zrozumieniu dlaczego ludzie tak różnie reagują na infekcję. Z jakiego powodu jest to zależne od wieku, czy rodzaju danego narządu. Uczeni pracują nad zweryfikowaniem i ewentualnym mocnym potwierdzeniem założeń, zanim mechanizm definitywnie zostanie przypisany koronawirusom i tym samym wyjaśni jego zjadliwość, co ma wpływ na tępo i rozmiary pandemii.

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/SiRNA

"siRNA (od ang. small interfering RNA), mały interferujący RNA, krótki interferujący RNA – dwuniciowa cząsteczka RNA o długości około 20–25 par zasad, która powoduje wyciszanie ekspresji genów o homologicznej sekwencji (RNAi).

Mały interferujący RNA powstaje przez pocięcie dwuniciowego RNA (na przykład wirusowego) w komórce, przez enzym Dicer, na fragmenty odpowiedniej długości. siRNA wiąże się z kompleksem białkowym o aktywności rybonukleazy, zwanym RISC. Kompleks ten wiąże się z komplementarną do siRNA cząsteczką mRNA i tnie ją na kawałki, uniemożliwiając w ten sposób powstanie kodowanego przez nią białka. Zazwyczaj – w przeciwieństwie do miRNA – sekwencja siRNA jest całkowicie komplementarna z sekwencją docelowego mRNA. Rośliny (i inne organizmy eukariotyczne) wykorzystują mechanizm interferencji RNA powodowany przez siRNA do obrony przed wirusami. Ponadto syntetyczny siRNA używany jest w biologii molekularnej; prowadzone są też badania nad jego zastosowaniem w medycynie."Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości