13 obserwujących
17 notek
31k odsłon
1756 odsłon

Cisza wyborcza

Wybory w III RP. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wybory w III RP. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wykop Skomentuj144

Cisza wyborcza – okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji politycznej. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.

Podczas ciszy wyborczej najnowsze notki nie będą widoczne na stronie głównej i podstronie Salon24.pl. 

W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed dniem głosowania. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W wypadku tegorocznych wyborów cisza wyborcza potrwa do niedzieli 28 czerwca do godziny 21:00. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów.

Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.  

W prawodawstwie wielu krajów cisza wyborcza nie występuje (m.in. w Niemczech, ponadto w Stanach Zjednoczonych od roku 1992, w którym to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że cisza wyborcza jest niezgodna z konstytucją, a zakazane może być tylko wieszanie plakatów, czy inna forma agitacji, lecz tylko w obrębie komisji wyborczych). 

KW

Wykop Skomentuj144
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka