19 obserwujących
347 notek
279k odsłon
  14944   0

PiS sprzedał każdą kroplę wody w Polsce ?

Pojawiają się alarmistyczne doniesienia o tym, że utworzona firma Wody Polskie stała się właścicielem każdej kropli wody na terenie Polski. Wody powierzchniowej, podskórnej i głębinowej. Ba, ponoć nawet woda deszczowa, gromadzona bez zezwolenia to złamanie prawa. Przypomina to nakładanie podatków we Francji - od- ilości sztachet w płocie, ilości okien itd.

Poniżej alarmistyczny felieton:

Jakkolwiek może się wydawać, że dotyczy to raczej przemysłowego wykorzystania wody, to jednak samorządy widzą problem i to poważny.

Piła wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego. Będzie walczyć o prawo gmin do ustalania cen wody

Związek i samorządy ostro protestowały przeciwko formie wprowadzania nowego prawa i treści nowych przepisów. Wskazywały, że prace legislacyjne były bardzo szybkie, że nie było wymaganej opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Władze Piły uważają, że nowe prawo narusza ustrojowe prawo gminy do wykonywania zadania własnego - zbiorowego zaopatrywania w wodę i odpierania ścieków.

Rada Miasta Piły uzasadnia, że domaga się stwierdzenia niezgodności przepisów z Konstytucją m.in. z powodu pominięcia zasady rozpatrywania projektu ustawy w trzech czytaniach sejmowych, z powodu naruszenia zasad poprawnej legislacji, z powodu złamania zasad dialogu społecznego i ze względu na naruszenie procedur.

 - Przepisy wykraczają poza granice ingerencji ustawodawcy w samodzielność gminy - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Władze Piły zwracają uwagę, że Wody Polskie dostały kompetencje nadzorcze w oparciu o kryterium celowości, a w Konstytucji zawarty jest zapis, że nadzór nad samorządem terytorialnym może być sprawowany wyłącznie w oparciu o kryterium legalności.

Wprowadzeniu zewnętrznego, centralnego regulatora od początku towarzyszył duży opór samorządów i spółek komunalnych. Obawiały się one zbyt daleko idących ingerencji w ich politykę cenową i cięcia kosztów w myśl głośno akcentowanej przez rządzących zasady, że reforma gospodarki wodnej nie może odbić się na portfelach Polaków.

Wskazywano, że polityka nadmiernych obniżek może odbić się rykoszetem na samorządowych budżetach. Niższe przychody ze sprzedaży wody po nieadekwatnie niskiej cenie zaszkodzą samorządom, bo będą one musiały dopłacać do nierentownej działalności spółek. W efekcie mieszkańcy i tak zapłacą, tylko że nie w cenie wody, bo straty przedsiębiorstwa pokryją po prostu z budżetu miasta.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/pila-wystapi-do-trybunalu-konstytucyjnego-bedzie-walczyc-o-prawo-gmin-do-ustalania-cen-wody,107210.html

Prezes Wód Polskich: Podwyżki cen wody tylko jeśli były inwestycje

-Znamy przypadki, że włodarze podnosili ceny wody po to, żeby realizować inwestycje nie związane z gospodarką wodną, a w skrajnych przypadkach przeznaczać je na kampanię wyborczą - podnosi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie....

Przykładowo, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, wystąpiło o podniesienie ceny za wodę i ścieki o ponad 9 proc. Z tego podwyżka o 3 proc. miała by wejść w życie od 11 czerwca br. Cena miała wzrosnąć z obecnych 10,79 zł brutto do 11,11 zł za metr sześcienny. Cena rosłaby o 3 proc. także w latach 2019 i 2020. W przyszłym roku wrocławianie płaciliby 11,43 zł, zaś za dwa lata – 11,75 zł.

O tym czy podwyżka wejdzie w życie zdecyduje PGW WP.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prezes-wod-polskich-podwyzki-cen-wody-tylko-jesli-byly-inwestycje,105589.html

Jaka cena wody w 2018r? 

Samorządy są w kropce. Według nowych przepisów ustalone ceny wody i odprowadzania ścieków obowiązywać mają przez najbliższe trzy lata i będą mogły ulec zmianie wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. -Dla nas jest to ogromna zmiana, z uwagi na to że będziemy musieli przede wszystkim przewidzieć koszty, które będziemy ponosić przez te trzy lata i ta taryfa będzie mogła ulec zmianie tylko i wyłącznie w bardzo uzasadnionych przypadkach. Dotychczas taryfa roczna również mogła ulec zmianie tylko i wyłącznie w przypadku podatku VAT natomiast nie mogliśmy jej zmienić, ale jednak okres roku a okres trzech lat to jest bardzo duża różnica – mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Katowickich Wodociągów.

Różnica, która może rzutować przede wszystkim na planowane inwestycje. Być może trzeba je będzie ograniczyć, ale na razie nikt tak naprawdę nie wie co się wydarzy. (Sandra Hajduk)

https://tvs.pl/informacje/1-stycznia-2018-wchodzi-zycie-prawo-wodne-oznacza-podwyzki-cen-wody/

W czyim więc interesie działa ta ustawa ? Dowiemy się przy otrzymaniu rachunku, to z pewnością.

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka