Ajgor Ajgor
3496
BLOG

Ułaskawienie z 2015 roku było niezgodne z prawem

Ajgor Ajgor Polityka Obserwuj notkę 62

Wypowiedź posła PiS - Andrzeja Dudy, z 2011 roku.

Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem. Akt łaski nie zmienia wyroku sądu.

Jeśli ktoś nie wierzy to z wypowiedzią dla telewizji może zapoznać się TUTAJ.

Informacja o prawie identycznej treści wisiała również na stronie Kancelarii Prezydenta RP w listopadzie 2015 roku, w dniu w którym Andrzej Duda, "ułaskawiał" swoich partyjnych kolegów". Co można sprawdzić TUTAJ.

Po zarzutach łamania Konstytucji, Andrzej Duda zmienił wpis na stronie Kancelarii umieszczając tam treść

"Możliwe jest zastosowanie prawa łaski bezpośrednio na podstawie art.139 Konstytucji RP, w tym także przed uprawomocnieniem się wyroku w postaci tzw. abolicji indywidualnej, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego."

Co to jest Abolicja indywidualna, za Wikipedią:

indywidualny akt ingerencji odpowiedniego organu władzy wykonawczej w kompetencje władzy sądowniczej w postaci zakazu wszczęcia postępowania wobec określonej osoby albo nakazu wstrzymania lub umorzenia postępowania już prowadzonego.

Zarówno Andrzej Duda jak i partyjni pseudosędziowie z Trybunału Julii Przyłębskiej pomijają kompletnie dwa artykuły Konstytucji, tak jakby ich nie było czyli:

Art. 45. [Prawo do sądu]

1.  Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Prawo to przysługuje nie tylko oskarżonym, ale również pokrzywdzonym, z czego szeroko korzystają politycy PiS oraz ich zwolennicy, przykład - oskarżenie w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Art. 42

3.  Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak powiedział sam Andrzej Duda, akt łaski uwalnia od KARY, a nie WINY, a ponieważ obaj panowie (Kamiński i Wąsik) nie byli skazani prawomocnie, więc w myśl prawa byli NIEWINNI i nie ciążyła na na nich żadna kara, więc od czego ułaskawiał kolegów Andrzej Duda?

Powoływanie się na orzeczenie Trybunału Julii Przyłębskiej jest żartem, ponieważ powszechnie wiadomo, że obecnie, organ ten wyda wyrok zawsze taki jaki pasuje PiS-owi, nawet w sprawach, które nie  leżą w jego kompetencjach.

Ciekawy jestem zdania osób popierających PiS, na temat abolicji indywidualnej dla bandyty, który zgwałciłby im dziecko.


Jeśli ktoś ma czas, może się zapoznać z uzasadnieniem prawnika, częściowo korzystałem z tej opinii

TUTAJ

A @Beem.Deep i @sawa.com niech poproszą Andrzeja Dudę o prawo łaski, skoro może zawsze i bez ograniczeń również wobec niewinnych, to czemu nie wobec nich?
Ajgor
O mnie Ajgor

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka