2 obserwujących
7 notek
14k odsłon
  1854   0

Piastowie nie byli Polakami o czym świadczy ich haplogrupa DNA

W Danii zrekonstrowano twarz królowej Zofii - wnuczki Bolesława Krzywoustego. Wikipedia
W Danii zrekonstrowano twarz królowej Zofii - wnuczki Bolesława Krzywoustego. Wikipedia


image

Badanie przez genetyków występowania haplogrup pozwala na śledzenie migracji ludności w różnych okresach historycznych. Badania DNA rodu Piastów wykazało, iż byli oni najeźdźcami i pochodzili z Europy Zachodniej. Ich haplogrupa R1b jest typowa dla Europy Zachodniej. 

image

Haplogrupa Piastów - R1b jest typowa dla Europy Zachodniej. Wikipedia

Daty dendrochronologiczne grodów wielkopolskich Piastów wskazują, że prawdziwym twórcą państwa Piastów był książę poprzedzający Mieszka I. Jeżeli prawdziwa jest teza, że był Skandynawem, to jest bardzo prawdopodobne, że nie dziedziczył on władzy, tylko zdobył ja siłą, o czym świadczą zniszczone grody Wielkopolski wokół jego państwa. Ten fakt z kolei oznacza, że nie było dynastii Piastów przed Mieszkiem, co by tłumaczyło zadziwiający brak wiarygodnych źródeł historycznych na temat przodków Mieszka. Najważniejszą konstatacją, bardzo mocno wyrażoną przez prof. Przemysława Urbańczyka, jest fakt, że powstanie państwa polskiego miało charakter rewolucyjny. - To nie była powolna ewolucja, której początki sięgają IX w. - mówi prof. Zofia Kurnatowska - ale świadome działanie kilku wybitnych jednostek z rodu Piastów. - 

Ustalenia genetyków potwierdzają również wczesnośredniowieczne skandynawskie odkrycia na Wawelu. Podczas badań archeologicznych w otoczeniu katedry na Wawelu odkryto siedem płyt kamiennych ozdobionych pogańskim skandynawskim ornamentem plecionkowym. Cztery z tych niezwykłych zabytków pochodzi z końca X w. – 2. połowa wieku X, czyli z czasów pierwszych Piastów. Jak pisze B. Malik: „Grupa wawelskich reliefów z plecionkami zajmuje szczególne miejsce w historii sztuki polskiej. Są one najstarszymi znanymi przykładami dekoracji rzeźbiarskiej budowli sakralnej lub jej wyposażenia z terenu państwa Piastów (…)”. 

image

Za: B. Malik

O sensacyjnych wynikach badania genetycznego pochowanego w Archikatedrze Warszawskiej księcia Janusza Mazowieckiego z rodu Piastów pisze Nauka w Polsce: ""Z zębów oraz fragmentu kości udowej księcia Janusza udało się wyizolować DNA i ustalić haplogrupę chromosomu Y jako grupę R1b, potocznie nazywaną celtycką lub atlantycką" - powiedział w rozmowie z PAP dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.  

Jak wyjaśnił genetyk, haplogrupy są to cechy charakterystyczne dla ludzi pochodzących z określonego regionu. „Na podstawie ustalania haplotypu DNA mitochondrialnego i DNA męskiego - czyli Y - jesteśmy w stanie określić z dużym prawdopodobieństwem, z jakiej części Europy dana osoba może pochodzić” - dodał.

Ossowski zaznaczył, że odkryta grupa R1b „jest charakterystyczna dla Europy Zachodniej, gdzie występuje z częstotliwością nawet 80 proc.”. „Jednocześnie jest ona nietypowa dla populacji z Europy Wschodniej, gdzie występuje z częstotliwością do 10 proc.” - powiedział. 

Haplogrupę R1b mieli przedstawiciele najbardziej znanych rodów władających przez wieki Europą m.in. Wettyni, Burbonowie i Habsburgowie czy dynastia Stuartów.

„Odkrycie to może wskazywać na pochodzenie całego rodu Piastów. (...) Prowadzone analizy były szczególne, gdyż znacznie rzadziej bada się chromosom Y – determinujący płeć męską. Dzieje się tak z prostego powodu – w szczątkach sprzed wielu setek lat jest niezwykle mało takiego materiału DNA” - wyjaśnił dr hab. Tomasz Kozłowski, antropolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu."

image

Kod genetyczny pochowanego w Archikatedrze Warszawskiej księcia Janusza Mazowieckiego z rodu Piastów jest typowy dla Europy Zachodniej. Wikipedia 


Więcej fascynujących faktów z czasów pierwszych Piastów przeczytasz w "Polsce wikingów" Marka Krydy

image

KUP "POLSKĘ WIKINGÓW"

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura