Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
70 obserwujących
1512 notek
1297k odsłon
139 odsłon

Krowy i świnie na "spacerniaku" ?

Wykop Skomentuj

Ustawa "pięćset plus dla zwierząt" autorstwa posła Czabańskiego i fundacji STOP KLATKA I VIVA w toku prac legislacyjnych a w kolejce pewnie w najbliższym czasie oprócz zwierząt futerkowych przeznaczonych w wiadomym celu na futra z wyższej półki dla naszych ślicznotek w kolejce ustawią się świnie i krowy które już dawno a czasami od urodzenia nie oglądały pastwiska i wiosennego, letniego i jesiennego słońca.

Kiedy leży śnieg a na dworze mróz: wiadomo, że krowy i konie (konie owsem) karmi się sianem i kiszonką przygotowaną z kukurydzy latem przez HODOWCĘ bydła mlecznego i rzeźnego i przebywają NON STOP w OBORZE.

https://youtu.be/VBCvVAW3OtA?t=163


...

"czarna krowa w kropki bordo gryzie trawę kręcąc mordą..."


W młodości widok krów na pastwiskach był powszechny. Teraz to wyjątek. Może konie?

Mieliśmy w naszym gospodarstwie Rodzicow dwie krowy: Dunkę i Kizę.

Bylem jak wszyscy domownicy bardzo zaprzyjaźniony z "członkami rodziny". Udój mleka i zacierki przygotowywane przez Matkę Wiktorię przed pójściem do szkoły pamiętam do dzisiaj. Także osełki masła ze śmietany zbieranej głęboką łyżką do słoja.Lata 50 i 60 XX wieku

To były inne czasy: krowa żywicielką Rodziny!


Gospodarstwo: z pokolenia na pokolenie

Teraz mamy producentów mleka, masla i wołowiny a Dzieci wiedzą o mleku i maśle że pochodzi z BIEDRONKI i STOKROTKI.

Producent Dannon, Bakoma i podobni z Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich.


NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W CHOWIE BYDŁA MLECZNEGO cz. 1 Wygodna uwięziówka

W Polsce przeważającym systemem utrzymania bydła mlecznego jest nadal chów uwięziowy. Chociaż system ten jest bardziej pracochłonny to obory tego typu mają wciąż zastosowanie, zwłaszcza w stadach do 40 krów. Jak się okazuje nawet w oborze uwięziowej najbardziej uciążliwe prace można zmechanizować. Dobrym przykładem jest obora Państwa Skonecznych we wsi Strzebieszew.


Opłacalna produkcja świń w nowoczesnej chlewni | FARMER.PL

Przechodzimy przez wszystkie etapy chowu świń w gospodarstwie państwa Kacprzaków, gdzie nowa chlewnia została zasiedlona w 2015 r. Dowiadujemy się jak osiąga się bardzo dobre wyniki produkcyjne w stadzie ponad 500 loch, no i jak funkcjonuje się na rynku w dobie ASF.

Hodowla świń inna niż wszystkie

Młody rolnik prowadzi hodowlę starej rasy świń. Karmi je dynią i burakami. Jego tuczniki uzyskują o połowę niższe przyrosty niż w hodowli konwencjonalnej. Dla niego najważniejsza jest jakość mięsa. Czy to dobry kierunek w hodowli? Czy świnie ras zachowawczych łatwiej jest utrzymać? Ile wynosi dotacja do lochy? Jak skorzystać z dopłat?


WIĘCEJ: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierz...

FACEBOOK: http://www.facebook.com/portalfarmer/

INSTAGRAM: http://www.instagram.com/farmer.pl/Gospodarstwo: Produkcja mleka


Materiał źródłowy:

https://pfhb.pl/aktualnosci/nowoczesne-technologie-w-chowie-bydla-mlecznego

Nowoczesne technologie w chowie bydła mlecznego

Regina Stefańska | 29/11/2019 | Pomorski ZHBM

Temat wywołany jako przewodni dominował w trzecich pomorskich warsztatach terenowych.

26 listopada panie Inspektorki z Oddziału w Gdańsku PFHBiPM Katarzyna Szreder-Dróżdż i Ewelina Wolska zorganizowały kolejne warsztaty, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy robot udojowy jest antidotum na problemy występujące w oborze? Przedsięwzięcie było realizowane w oborze pana Andrzeja Klonowskiego w Lichnowach k. Chojnic, w której od czterech lat działa robot udojowy DeLaval VMS CLASIC.

Czas decyzji

Pan Andrzej w pewnym momencie swej pracy został postawiony przed faktem podjęcia pilnych decyzji dotyczących dalszego losu gospodarstwa. W 1997 roku ojciec przepisał hodowcy gospodarstwo z 5 krowami, w międzyczasie dokupił likwidowane gospodarstwo z ziemią i 12 krowami. Stado się powiększało, praca w dotychczasowych warunkach i obiektach była coraz bardziej uciążliwa i pracochłonna. W związku z tym, że zawsze w marzeniach myślał o robocie udojowym w 2013 roku podjął ostateczną decyzję że wchodzi w inwestycje. Zaczął od przygotowania wszystkich pozwoleń, a w 2014 roku nadszedł czas budowy nowej obory, w której mają być wszystkie sztuki od cielaka poprzez jałówki do krów, aby gospodarskim okiem mógł je obserwować w jednym miejscu. Wsparcie i fachową wiedzę uzyskał od trzech firm z którymi współpracuje do dzisiaj tj. Wolf System Sp. z o.o., DeLaval i De Heus Sp.z o.o. Wiosną 2016 r. wprowadził do obory krowy. W oborze jest obecnie przeciętnie 60 krów. Za 2018 rok uzyskały one przeciętną wydajność na poziomie 11343 kg mleka od ocenianej sztuki. Ich wydajność nadal wzrasta. Obora pana Klonowskiego, w ubiegłym roku była drugą spośród najlepszych obór w rankingu w powiecie chojnickim. Hodowca swój dorobek hodowlany prezentuje podczas wystaw wojewódzkich i regionalnych. Jedna z jego samic zdobyła trofeum superczempiona. Mleko pozyskane w gospodarstwie rolnik sprzedaje do SM SPOMLEK w Chojnicach, po 1,57 PLN brutto za litr (październik 2019 r.).

Czy korzystanie z nowych systemów jest na tyle proste by każdy mógł je obsługiwać?

Pan Andrzej podczas warsztatów miał możliwość odpowiadać na liczne pytania kierowane pod jego adresem od 30 uczestników, którzy są także hodowcami. – Robot udojowy jest urządzeniem tak nowoczesnym, że wymaga zmiany mentalnej użytkownika, odpowiedniego przygotowania, i wówczas problemów będzie mniej i można to wszystko opanować oraz cieszyć się z jego użytkowania – mówił Andrzej Klonowski.

Zmiana systemu doju na początku wywołuje stres u krów. Robot oczywiście nie zastąpi zdrowotności samic. Krowy muszą być zdrowe, żeby mogły wykorzystać potencjał jaki oferuje robot z całym systemem zarządzania stadem.

Czy postęp jest nieunikniony?

Tak, jest nieunikniony. Do hodowli i chowu bydła wchodzą coraz nowsze rozwiązania i będą idealniejsze i być może tańsze. Obecna cena nowej technologii nie zawsze usposabia producentów mleka robienia inwestycji , ale ich efekty są kuszące. Żeby można było produkować mleko na najwyższym poziomie, trzeba przestawić się mentalnie.

Plany na przyszłość

Doświadczenia minionego czasu umocniły i pozytywnie nastawiły pana Andrzeja do celowości wprowadzenia zmian. Jest on osobą bardzo pozytywnie nastawioną do dalszego rozwoju gospodarstwa, otwarty na innowacyjne rozwiązania. Jedno czego żałuje to przede wszystkim tego, że tak długo zwlekał z budową nowej obory i zakupem robota. Wyjawił nam kolejne marzenia – chce kupić kolejnego robota udojowego i powiększyć stado. Swoje plany zrealizuje być może już w kolejnym roku.

Panu Andrzejowi dziękujemy za możliwość zorganizowania warsztatów w tej oborze. Życzymy mu realizacji dalszych odważnych marzeń.

image


image

image

image

https://www.youtube.com/watch?v=dgFLsp_ITHI&feature=emb_rel_end

Wakacje na wsi część 2 lipiec 2017 r karmimy krowy i Zuzia na spacerze

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale