Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
74 obserwujących
1666 notek
1380k odsłon
  601   0

Skandale elit II i III Rzeczyspospolitej

Nic nowego. Pani Marta Lempart i pan Michał Boni mają w historii Rzeczypospolitej swoich prekursorów i wzorce.

https://oko.press/wydupcac-marta-lempart-na-demonstracji-strajku-kobiet-w-zakopanem/

„To państwo to damski bokser. Bierze się za tych, których uważa za słabszych.

Więc plan jest taki - do końca roku wypier*alamy ten rząd, a tutaj w Zakopanem wypier*alamy damskich bokserów z Rady Miasta” - powiedziała Marta Lempart na demonstracji (piątek, 6.11.) przed Urzędem Miasta.

Zakopane to jedyna gmina w Polsce, w której nie przyjęto uchwały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Radni tłumaczą to podhalańską tradycją. Góralki-feministki zapowiedziały zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały antyprzemocowej.


http://yelita.pl/artykuly/art/engelking-boni

https://www.kobieta.pl/artykul/pieklo-kobiet-tadeusz-boy-zelenski-o-prawie-do-aborcji-o-czym-jeszcze-mowi-tekst-200231037061

Piekło kobiet. Tadeusz Boy-Żeleński o prawie do aborcji. O czym jeszcze mówi tekst?

23.10.2020 | autor: Wiktoria Grochowska

„Oto zbiór felietonów, powstałych między październikiem a grudniem roku 1929”. Takimi słowami zaczyna się „Piekło Kobiet” Tadeusza Boya Żeleńskiego. Książka została wydana 4 lata później, w 1933 roku, a postulaty w niej zawarte były, jak na owe czasy rewolucyjne. Dziś, prawie sto lat później, dalej są.

Zakaz aborcji w Polsce

Wearethebluebirds/ Instagram

„Piekło kobiet” wciąż aktualne?

„Piekło kobiet” wyszło spod pióra Tadeusza Boya – Żeleńskiego na przełomie lat 20. i 30. Książka od momentu napisania do momentu premiery, jak wspomina sam autor, w niektórych przypadkach była „wybijaniem otwartych drzwi”. Jednak w 1929 roku za przerwanie ciąży groziło 5 lat więzienia dla kobiety i 15 lat dla osoby wykonującej zabieg. Środkiem antykoncepcyjnym najczęściej polecanym przez lekarzy była wstrzemięźliwość. Statystyki szacują, że mimo tego w samej Warszawie odbywało się około 20 tys. aborcji rocznie. Dziś „Piekło kobiet” jest wciąż zaskakująco aktualne.

Do historii obyczajowej II Rzeczypospolitej przeszły postacie Boy, Krzywickiej pana Prezydenta Mościckiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseudonim „Boy” – polski tłumacz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, działacz społeczny, z wykształcenia lekarz. Wikipedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Boy-%C5%BBele%C5%84ski

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od młodych lat prowadził bogate życie towarzyskie i kawiarniane, obracał się w środowisku krakowskiej bohemy. Przyjaźnił się z Przybyszewskim. Pisał teksty do kabaretu Zielony Balonik. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz kolejowy w armii austro-węgierskiej. W 1919 został zatrudniony jako recenzent teatralny w krakowskim dzienniku „Czas”. Następnie był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie. W 1928 otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek jako jeden z najwybitniejszych krytyków. W 1933 został wybrany na członka Polskiej Akademii Literatury.

image

Boy propagował świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, a także postulował legalizację aborcji w celu zlikwidowania groźnego dla życia kobiet podziemia aborcyjnego. Był partnerem i współpracownikiem feministki Ireny Krzywickiej, z którą prowadził w Warszawie od 1931 roku Poradnię Świadomego Macierzyństwa. Już w roku następnym poradnia przyjęła ponad cztery tysiące pacjentek.

Boy był ostro zwalczany przez środowiska konserwatywne za głoszenie liberalnych poglądów oraz krytykę udziału Kościoła katolickiego w życiu społecznym i politycznym Polski.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Lwowa. W październiku 1939 radzieckie kierownictwo Uniwersytetu Lwowskiego powołało go na kierownika katedry historii literatury francuskiej. Boy działał w lwowskim oddziale Związku Literatów Polskich. Okazywał ciepłe nastawienie względem nowej władzy sowieckiej. Publikował artykuły w „Czerwonym Sztandarze”, a w sierpniu 1940 roku był gościem Wszechzwiązkowego Komitetu ds. Nauki ZSRR w Moskwie. Próbował interweniować u władz radzieckich w obronie osób deportowanych.

We Lwowie zamieszkał u szwagra żony, profesora Jana Greka. Wkrótce po zajęciu Lwowa przez Niemców, w nocy z 3 na 4 lipca 1941, przebywający w mieszkaniu profesorowie Grek i Boy-Żeleński zostali aresztowani, a następnie zamordowani na Wzgórzach Wuleckich pośród kilkudziesięciu innych profesorów lwowskich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Grek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieter_Menten

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eberhard_Sch%C3%B6ngarth


Irena Krzywicka z domu Goldberg

Irena Krzywicka z domu Goldberg (ur. 28 maja 1899 w Jenisiejsku, zm. 12 lipca 1994 w Bures-sur-Yvette) – polska pisarka, publicystka i tłumaczka literatury pięknej; feministka, propagatorka świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej; od 1965 mieszkała we Francji.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo