Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
73 obserwujących
1598 notek
1348k odsłon
  66   0

Oświęcim 1940-1945 ludzie jak numery

ŚWIADKOWIE. OBYWATELE POLSCY W AUSCHWITZ-BIRKENAU


Fundacja Wiara i Prawda


17.08.2019 – Nasz film „Świadkowie” został nominowany do nagrody "Zamość Perła Renesansu" 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Na festiwalu otrzymał wyróżnienie:

22.09.2019 na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2019 nasz film „Świadkowie” otrzymał I nagrodę (Film historyczny): jako „Bardzo starannie i profesjonalnie zrealizowany film edukacyjny”.

9 listopada 2019 na XIV FESTIWALU POLONIJNYM „LOSY POLAKÓW 2019” film zdobył Nagrodę w kategorii "Filmu ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia".

Film dokumentalny „Świadkowie” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, którego narratorem jest Marek Zając, ukazuje losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz - Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru.

wiaraprawda.pl

https://www.youtube.com/watch?v=PNSopU3xq3M

"Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej" | audiobook

Joanna Ostrowska w "Przemilczanych" podjęła trudny temat przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej.

▶️ http://fn.audioteka.com/yt/go/przemil...

"Paradoksalnie czasem łatwiej ustalić, jak wyglądało umeblowanie w pokojach domu publicznego, niż kto w nich pracował. Znamy liczbę łóżek, umywalek, krzeseł albo wysokość opłaty za "wstęp". Pomiędzy nimi krzątają się na zawsze bezimienne cienie."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Joanna Ostrowska "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej"

???? Czyta: Daria Brudnias

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.

Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane.

https://www.youtube.com/watch?v=gozc4HgHD98


EICHMANN (2007) | Film HD | Lektor PL | Adolf Eichmann | Cały film biograficzny / Dramat historyczny

https://www.youtube.com/watch?v=5AmVUsuKzu8


Cały film EICHMANN (2007) w jakości HD ◼ Film z polskim lektorem ◼ Film biograficzny / Dramat historyczny w całości za darmo na Youtube ◼ Film oparty jest na rękopisach z przesłuchań Adolfa Eichmanna (Thomas Kretschmann), które sporządzono zanim został osądzony i powieszony w więzieniu w Izraelu. Eichmann opowiada izraelskiemu oficerowi, kapitanowi Avnerowi Lessowi (Troy Garity) o wydarzeniach ze swojej przeszłości. Podczas gdy świat czeka, rodacy Lessa domagają się natychmiastowego wymierzenia kary.


Żywe trupy z Auschwitz - Sonderkommando - film dokumentalny

✔ SUBSKRYBUJ KANAŁ: ► http://bit.ly/KochamHISTORIE ◄

https://youtu.be/_q22nn7nkzw


Żywe trupy z Auschwitz

Sonderkommando (niem. komando specjalne) - nazwa komanda złożonego najczęściej z więźniów pochodzenia żydowskiego zatrudnianego w obozach zagłady bezpośrednio przy mordowaniu więźniów lub też do zacierania śladów ludobójstwa. Czasem odnoszące się do innych komand zajmujących się pracą, której meritum niemieccy narodowi socjaliści nie chcieli nazwać bezpośrednio. Najbardziej znanym jest Sonderkommando obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Nerem lub specjalne grupy robocze tworzone w obozach koncentracyjnych, złożone najczęściej z więźniów pochodzenia żydowskiego, zatrudnianych przymusowo przy akcjach eksterminacyjnych na ich terenie (obsługa komór gazowych i krematoriów). Najbardziej znanym takim komandem było Sonderkommando w KL Auschwitz-Birkenau.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale