Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
73 obserwujących
1706 notek
1401k odsłon
  182   1

Grossvater-Dziadek w Wermachcie, vater-tata jak wspomina III Rzeszę

https://www.youtube.com/watch?v=qKOrIRULzPw

Ten film zmusza do głębszej refleksji.

Co metodą propagandy Josepha Goebbelsa można zrobić z ludzi, ludzi kultury, narodu niemieckiego: Witta Stwosza, Albrechta Durrera, Ludwika Ludwika Beethovena i innych wielkich tego Świata w dziedzinie kultury i dziedzictwa humanizmu ludzkości.

https://www.dw.com/pl/sp%C3%B3r-o-cytaty-z-goebbelsa/a-18409400

image

Joseph Goebbels przemawia w berlińskim Pałacu Sportu (2 marca 1932)


Joseph Goebbels był ministrem propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera. Uchodził za niezwykle utalentowanego krasomówcę. Prowadził także dziennik, w którym odnotowywał bieżące wydarzenia oraz swoje przemyślenia i komentarze. Są one prawdziwą kopalnią wiedzy o kulisach władzy w III Rzeszy i cenną pomocą w zrozumieniu jej mechanizmów.image

image

image

https://www.youtube.com/watch?v=qKOrIRULzPw

La Jeunesse Hitlerienne (Hitlerjugend)

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze – organ wymiaru sprawiedliwości powołany w 1945 z inicjatywy Francji, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR w celu osądzenia głównych zbrodniarzy wojennych Rzeszy Niemieckiej z okresu II wojny światowej, oskarżonych o zbrodnie wojenne, przeciwko pokojowi i przeciwko ludzkości[1]. Procedował od 20 listopada 1945 do ogłoszenia wyroku w dniu 1 października 1946.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Trybuna%C5%82_Wojskowy_w_Norymberdze

https://www.dw.com/pl/norymberga-1946-w-imieniu-narod%C3%B3w/a-35935614

HISTORIA NAJNOWSZA

Norymberga 1946: W imieniu narodów

Był to proces stulecia. 70 lat temu ogłoszono wyroki na czołowych funkcjonariuszy III Rzeszy.


image

1 października 1946 roku był sądnym dniem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dwunastu z 22 oskarżonych w pierwszym procesie norymberskim skazanych zostaje na śmierć przez powieszenie. Siedmiu dostaje wyrok do odsiadki, trzech zostaje uniewinnionych. Był to nie tylko końcowy akord wielkiego procesu, w trakcie którego przesłuchano 270 świadków i przeanalizowano 2630 dokumentów. Był to rodzaj światowej premiery i godzina triumfu sądownictwa międzynarodowego.

Nigdy przedtem despoci nie liczyli się z tym, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Paladyni Hitlera stanęli przed sądem akurat w Norymberdze – mieście wielkich partyjnych zjazdów i propagandowych spektakli nazistów. Stanęli przed sądem nie dlatego, że przegrali wojnę, lecz dlatego, że ją zaczęli. Pod względem prawnym była to terra incognita. Stało się to możlwe tylko dzięki porozumieniu aliantów, w jaki sposób połączyć różne systemy i tradycje prawne.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale