Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
76 obserwujących
1831 notek
1464k odsłony
  195   4

Sabo nie idź tą drogą...


Podczas konferencji głos zabrał także dr Marek Sobolewski statystyk z Politechniki Rzeszowskiej. Prelegent podjął temat „Obraz statystyczny polityki zdrowotnej – analiza skuteczności szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w zapobieganiu transmisji wirusa”.


– Badania kliniczne nie kończą całego procesu badania leku czy szczepionki. Konieczna jest ich ciągła analiza. Skuteczność na poziomie indywidualnym musi mieć emanację w danych regionalnych. W sytuacji, kiedy nie ma żadnych dowodów na to, że transmisja wirusa jest w jakikolwiek sposób powiązana z poziomem zaszczepienia, segregacja sanitarna nie ma żadnego sensu – akcentował dr Marek Sobolewski.


Kolejnym prelegentem był dr Zbigniew Martyka, internista, specjalista chorób zakaźnych. Jego wykład zatytułowany był: „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii”.


– Od początku w Polsce, podając w wiadomościach dane dotyczące ilości zakażeń, posługiwano się liczbami bezwzględnymi, by wyglądało to bardziej dramatycznie. Strach miały budzić wówczas zgony w ilości kilku lub kilkunastu na dobę, podczas gdy w Polsce, z wszystkich innych przyczyn, dziennie umiera od 1100 do 1200 osób – wskazał dr Zbigniew Martyka.


– Należy ludziom pozwolić podjąć decyzję, czego bardziej się boją, zakażenia i niewielkiego ryzyka śmierci, zwłaszcza u osób młodych, czy nieznanych potencjalnych skutków ubocznych tego preparatu genetycznego, który jest przygotowany na szybko – podkreślił specjalista chorób zakaźnych.


Po przerwie rozpoczęła się druga część Sympozjum „Oblicza pandemii”. Pierwszy prelegentem tej części był red. Jan Pospieszalski. Podjął on temat „COVID-19 w przekazie medialnym”. Redaktor wskazał, że bez masowego działania mediów, pandemia nie przebiegałaby tak jak teraz. Chodzi o rzeczy nie tylko związane ze zdrowiem, ale i inne rzeczy jak polityka, ekonomia.


– Media, chcąc zarobić, tak tworzą wiadomości, aby zaciekawić ludzi (śmierć wielu osób, epokowe wydarzenie, globalny problem łączący, eskalacja problemu, nowa terminologia i nowe twarze, heroiczna opowieść, terminologia wojenna). Wykorzystują przy okazji emocje i naturalny instynkt. Akceptowały też decyzje władz, a nawet łączą się w narracji covidowej, mimo różnych stanowisk ideologicznych. Nagle z dnia na dzień wylansowano nowych celebrytów – lekarzy, którzy zamiast leczyć chorobę wywołaną przez koronawirusa, nie wychodzą ze studia, gdzie odgrywają role ekspertów – zwrócił uwagę redaktor.


Później głos zabrał Łukasz Bernaciński, prawnik, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris. Prelegent wskazał na „Aspekty prawne ograniczeń praw i wolności wprowadzanych w związku z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wybrane zagadnienia”.


– Problemem nie jest prawodawstwo, a metody zwalczania epidemii. Są to głównie ograniczanie wolności jak kwarantanny, lockdowny, limity w kościołach. Były też ograniczenia w badaniach, które nie były nakładane z ustawy. (…) Wiele z tych ograniczeń może nie być uznawane przez prawników, a nawet były nieskuteczne, a ze względu na sposób wprowadzenia – mogły budzić niepokój społeczny – powiedział Łukasz Bernaciński.


– Prawnicy mogą zbadać, czy ciężary nałożone na obywateli nie przewyższają osiągniętych korzyści. Potrzeba do tego współpracy z lekarzami, ekonomistami i socjologami. (…) Trzeba zaznaczyć, że nie tylko istota demokracji zostaje naruszona bez wolnej debaty, ale również zostaje zahamowany rozwój nauki – dodał prawnik, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.


Następnie wypowiedziała się dr Beata Brożek, pulmonolog, internista. W swoim wystąpieniu „Opieka duchowa w medycynie – sytuacja chorych i obecność kapelana na oddziałach covidowych” powiedziała, że obok troski o psychikę, trzeba też troszczyć się o stronę duchową.


– W czasie pandemii powinna być wzmożona troska o ducha, ponieważ jest to czas kryzysu, który budzi pytania o egzystencję. Zwłaszcza w tym czasie, przy pacjentach musi być kapelan, który często szuka cierpiących ludzi w szpitalach. Musi być też wsparcie dla medyków. Wymaga to jednak od nich wiele wysiłku. Często jednak pacjenci umierali bez kapelana. Często z powodu zakazów administracyjnych – podkreśliła dr Beata Brożek.


W czasie sympozjum „Oblicza pandemii”, wypowiedział się też ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr w referacie „Etyczne aspekty szczepienia przeciw COVID-19”.


– Trzeba przypomnieć antropologię, która nakazuje poszanować zdrowie każdego człowieka, ale potrzebne jest też dobro wspólne, do którego każdy musi się przyczyniać. Każdy jednak jest celem dobra wspólnego, a nie środkiem. Więc, czy rządy mogą zmusić ludzi do zaszczepienia? Odpowiedź brzmi – nie. Szczepienie jest ingerencją w ciało ludzkie oraz należy uszanować sprzeciw osób niechcących się szczepić – wskazał ksiądz profesor.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale