Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
76 obserwujących
1820 notek
1455k odsłon
  317   0

Unia Obojga Narodów Polski i Ukrainy- od morza do morza

Warto przypomnienia w tych czasach jak pod Tarczą NATO i Stanów Zjednoczonych Ameryki zbudować na lata dobrobytu i POKOJU nowy układ geopolityczny.

https://www.cda.pl/video/208416031

Pani Walewska (1937) Napisy pl

Pani Walewska – amerykański melodramat filmowy z 1937 roku w reżyserii Clarence’a Browna. Wikipedia

Data premiery: 22 października 1937 (Stany Zjednoczone)

Reżyser: Clarence Brown

Studio filmowe: Metro-Goldwyn-Mayer

Nominacje: Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, WIĘCEJ

Scenariusz: Salka Viertel, S. N. Behrman, Zoe Akins, Samuel Hoffenstein, Talbot Jennings, Helen Jerome

https://www.youtube.com/watch?v=O-d54O7oQG4


POWTÓRKA Z HISTORII JEST ROK 1384 I 1807

image

Jadwiga Andegaweńska

"Przed dziesięcioma laty w encyklice o problemach współczesnego świata napisałem, iż „każdy kraj winien odkryć i jak najlepiej wykorzystać przestrzeń własnej wolności” (Sollicitudo rei socialis, 44). Wówczas stał przed nami problem „odkrycia wolności”. Teraz Opatrzność stawia nam nowe zadanie: miłować i służyć. Miłować czynem i prawdą. Święta Jadwiga Królowa uczy nas tak właśnie korzystać z daru wolności. Ona wiedziała, że spełnieniem wolności jest miłość, dzięki której człowiek gotów jest zawierzyć siebie Bogu i braciom, do nich przynależeć. Zawierzyła więc Chrystusowi i narodom, które pragnęła do Niego przyprowadzić, swoje życie i swoje królowanie. Całemu narodowi dała przykład umiłowania Chrystusa i człowieka – człowieka spragnionego zarówno wiary, jak i nauki, jak też codziennego chleba i odzienia. Zechciejmy i dzisiaj czerpać z tego przykładu, ażeby radość z daru wolności była pełna."

Autor: Jan Paweł II, Homilia wygłoszona w dniu 8 czerwca 1997 roku na krakowskich Błoniach; w: O świętej Jadwidze królowej mówią…, zebrał i opracował M. Jagosz, Kraków 1997.

Spostrzegł, że na kamieniu tym pozostał ślad wapna z królewskiego trzewika. Wpadł na pomysł, aby wykuć w kamieniu stopę Jadwigi, a obok umieścić rok, w którym miało miejsce to niezwykłe dla niego wydarzenie: 1390. Dar królowej bardzo pomógł kamieniarzowi. Jego żona wyzdrowiała, a w ich domu nigdy nie było biedy.

Autor: Edyta Wygonik, Stopka królowej Jadwigi ze zbioru Legendy krakowskie

PRECEDENSY W 1000 LETNIEJ HISTORII RZECZYPOSPOLITEJ.

Gręgosłupem tego ukladu od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego byłby Naród Polski i Ukraiński.

Powtorka z HISTORII tej wielkiej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

image

Unia polsko-litewska za panowania Jadwigi (1385-1389) i Jagiełły (1385–1434)

Czy trzeba pytać się o zgodę PUTINA?! Myślę że zdecydowanie NIE!

Dwa suwerenne NARODY POLSKI I UKRAINY MAJĄ W DRODZE REFERENDUM PRAWO DO SAMOSTANOWIENIA!!!

Przyczyny utworzenia

Główną przyczyną utworzenia unii było zagrożenie ze strony krzyżackiej oraz fakt, że Ludwik Węgierski nie pozostawił męskiego potomka. Ludwik chciał pozostawić polski tron swojej córce, ale w tradycji Polski kobieta nie mogła zasiadać na tronie. Nadał więc w 1374 roku polskiej szlachcie przywilej koszycki, stanowiący, że król nie mógł nakładać na nią nowych podatków bez jej zgody. W zamian szlachta zgodziła się na objęcie tronu przez jedną z jego córek (Katarzynę, Marię albo Jadwigę). Ostatecznie koronacja Jadwigi odbyła się w 1384 roku, głównie z powodu jej matki, Elżbiety Bośniaczki, która długo zwlekała z wysłaniem jej do Polski z uwagi na jej młody wiek. Tak długie bezkrólewie wywołało oburzenie magnatów małopolskich, którzy nieustannie grozili, że odmówią Jadwidze prawa do tronu jeśli nie stawi się na koronację. Były to jednak czcze groźby, których ostatecznie nie spełniono. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do zawarcia unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba rościły swoje pretensje[1].

Kalendarium

Obraz upamiętniający unię w Krewie

1385 – unia krewska– książę Litwy, Jagiełło, został poprzez małżeństwo (faktyczne i polityczne) z Jadwigą królem Polski, łącząc unią dwa państwa. W zamian miał przejść wraz ze swoim ludem na chrześcijaństwo, walczyć z Krzyżakami i wypuścić jeńców. Rok później został ochrzczony jako Władysław Jagiełło oraz koronowany. Unia krewska rozpadła się w 1399 roku, po śmierci Jadwigi.

1401 – unia wileńsko-radomska – potwierdzona i zmieniana w Wilnie i Radomiu – była efektem bezdzietnej śmierci Jadwigi i porażki Litwy w bitwie nad Worsklą. Witold (kuzyn Jagiełły) miał sprawować rządy na Litwie, a po jego śmierci władza miała wrócić do Władysława.

1413 – unia horodelska w Horodle – wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie. Ustalono też, że decyzje dotyczące krajów mają zapadać przy współudziale szlachty polskiej i litewskiej, co było gwarancją odrębności Litwy.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale