Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
73 obserwujących
1696 notek
1396k odsłon
  1717   0

W wyjaśnienie tragedii Smoleńskiej zaangażowani …

 Patrzymy im życzliwie na ręce: Antek Policmajster czy Sherlock Holmes – FYM Paweł Przywara  & Company?

 

1. 28 m-cy po katastrowie Smoleńskiej Zespół Parlamentarny Rzypospolitej d/s Wyjaśnienia Katastrofy Smoleńskiej + Eksperci 

 

A co z ludźmi ??? 96 istnień Ich LOS od nocy i poranku 10 kwietnia 2010 roku ZNANY ?????

 

2. FYM & Company -Czerwona Strona Księżyca + Aneks - ŚLEDZTWO OBYWATELSKIE

 

http://1.fwcdn.pl/ph/60/62/426062/139123.1.jpg

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://1.fwcdn.pl/ph/60/62/426062/139123.1.jpg&imgrefurl=http://www.filmweb.pl/Sherlock.Holmes&h=600&w=900&sz=177&tbnid=xMCCqpVc5mE0VM:&tbnh=90&tbnw=135&prev=/search%3Fq%3Dsherlock%2Bholmes%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=sherlock+holmes&usg=__z6mt6avpvsKfCMqe-wyg6qeE-UU=&docid=Sxr_YTbPKQCqtM&sa=X&ei=OxtwUMjWMYXWtAbvs4GoAg&ved=0CEgQ9QEwAw&dur=52252

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sherlock_Holmes

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Basil_Rathbone_Sherlock_Holmes.jpeg

Źródło

http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital/id?TH-45658

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sherlock_Holmes

Sherlock Holmes[edytuj]

Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci. Zobacz też: Sherlock Holmes – film z 2009 roku, Sherlock Holmes: Gra cieni – film z 2011 roku.

Sherlock Holmes

' alt="Portret Sherlocka Holmesa na ilustracji Sidneya Pageta z 1904 roku" v:shapes="_x0000_i1046">
Portret Sherlocka Holmesa na ilustracji Sidneya Pageta z 1904 roku

Seria

cykl o Sherlocku Holmesie

Pierwszy występ

Studium w szkarłacie

Ostatni występ

Księga przypadków Sherlocka Holmesa

Twórca postaci

Arthur Conan Doyle

Odtwórca roli

Basil Rathbone,
Christopher Lee,
Matt Frewer,
Jeremy Brett
Robert Downey Jr.
Benedict Cumberbatch
Peter Cushing
i wielu innych

Informacje

Specjalność

detektyw-amator

Narodowość

Brytyjczyk

Rodzina

Mycroft Holmes (starszy brat)

Współmałżonek

Brak

Religia

anglikanizm

class=thumbimage v:shapes="_x0000_i1047">

Sherlock Holmes i doktor Watson na ilustracji Pageta z 1892 roku

Sherlock Holmes (ur. 6 stycznia 1854[1] lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex[a][2]) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle'a.

Holmes po raz pierwszy pojawił się w powieści Studium w szkarłacie, wydanej w 1887 roku[3]. Łącznie Conan Doyle napisał 4 powieści (Studium w szkarłacie, Pies Baskerville'ów,Znak czterech, Dolina trwogi) i 56 opowiadań o Holmesie.

Conan Doyle, znużony tworzeniem kolejnych opowiadań, w 1893 roku uśmiercił postać Sherlocka w utworze Ostatnia zagadka. Holmes zginął w walce ze swym największym wrogiem, geniuszem świata przestępczego profesorem Moriartym, gdy razem spadli do alpejskiego wodospadu Reichenbach[3]. Jednak czytelnicy brytyjscy tak przywiązali się do genialnego Holmesa, że po "uśmierceniu" ich bohatera nosili czarne przepaski na znak żałoby. Protesty czytelników spowodowały, że detektyw pojawił się znów, cudownie ocalony w opowiadaniu Pusty dom (The Empty House) wydanym w roku 1903[3].

Muzea Sherlocka Holmesa znajdują się na Baker Street w Londynie[4] i w miejscowościLucens w Szwajcarii[5].

Spis treści

  [ukryj

·        1 Charakterystyka postaci

·        2 Holmes w kulturze

·        3 Powieści i opowiadania o Holmesie

·        4 Uwagi

·        5 Przypisy

·        6 Bibliografia

·        7 Linki zewnętrzne

Charakterystyka postaci[edytuj]

Holmes był genialnym detektywem wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody, jak sam autor określał, dedukcji[3]. Tak naprawdę jednak używaną metodą było rozumowanie abdukcyjne. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii[3]. Był również utalentowanym skrzypkiem i bokserem. Był uzależniony odtytoniu, kokainy i morfiny.

Holmes już w czasie studiów doskonalił swoją metodę dedukcyjną, prowadząc niekiedy dochodzenia w sprawach kryminalnych. Potem zamieszkał razem z doktorem Watsonem, który stał się jego kronikarzem i najlepszym przyjacielem. Obaj panowie rozwiązali dziesiątki zwykle bardzo zawiłych i tajemniczych zagadek kryminalnych, nierzadko związanych z wysoko postawionymi osobami całej Europy. W szczytowym okresie kariery Holmesa obaj panowie mieszkali przy ulicy Baker Street 221b, a ich gospodynią była pani Hudson. Później, w wyniku jednej ze spraw Holmesa, Watson ożenił się, założył praktykę lekarską i wyprowadził się ze wspólnego lokum.

Sherlock Holmes miał starszego brata o imieniu Mycroft, który posiadał większe zdolności, lecz nie korzystał z nich tak często, jak detektyw.

Holmes w kulturze[edytuj]

Basil Rathbone jako Sherlock Holmes

Sherlock Holmes jest także bohaterem wielu gier komputerowych, filmów i spektakli teatralnych, niekoniecznie będących ekranizacjami utworów Conan Doyle'a[6]. Występował również w literaturze brukowej i komiksach. Charakterystyczna szczupła sylwetka, pociągła twarz z orlim nosem, kraciasty płaszcz, nieodłączna fajka czynią postać Holmesa łatwo rozpoznawalną na całym świecie. Taki wygląd Sherlock Holmes zawdzięcza ilustratorowi opowiadań, a nie ich autorowi. Można uznać, iż postać ta stała się swoistą ikoną popkultury.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale