Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
67 obserwujących
1394 notki
1203k odsłony
325 odsłon

CPK dlaczego nie Modlin ? Dobry duch Napoleona Bonaparte !

Modlin skarpa rzeki Wisła
Modlin skarpa rzeki Wisła
Wykop Skomentuj2

Czemu wladze PiS nie lubią Modlina.

Jeśli amerykanie mają nas bronić to przede wszystkim od północy.

Port Lotniczy im. Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte &Sohn hrabia Aleksander 


https://redakcjabb.pl/3022/napoleon-i-ja


https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/998765,Maria-Walewska-%E2%80%93-kochanka-Napoleona


PAP/Tomasz Prażmowski (03.1988)

11 grudnia 1817 w Paryżu zmarła Maria z Łączyńskich Walewska, kochanka Napoleona Bonaparte i matka jego potomka. – Postać na początku XIX wieku jakże głośna w całej Polsce i Europie dziś jest już nieco zapomniana – mówił w aud. "Kronika niezwykłych Polaków” prof. Andrzej Notkowski. – Jest rzeczą charakterystyczną, że Maria Walewska, jedna z kobiet wielkiego Napoleona Bonaparte nie występuje w żadnych XIX-wiecznych polskich encyklopediach.

Politycznie pożądany romans

Urodziła się 7 grudnia 1786 w pałacu w Kiernozi niedaleko Łowicza. Maria Łączyńska jako 18-letnia panienka została wydana za 70-letniego starca Anastazego Walewskiego. Przez 3 lata była przykładną żoną, jednak w 1807 roku na balu w Zamku Królewskim w Warszawie spotkała Napoleona Bonaparte.

Jak podaje w swoich pamiętnikach sama Maria Walewska podobno podczas pierwszego spotkania z Cesarzem Francuzów doszło do gwałtu. Istnieją też teorie, że związek z Napoleonem był tylko grą polityczną. Polska szlachta liczyła nawet po ich rozstaniu, że życzliwa pamięć o Walewskiej skłoni Napoleona do połączenia Księstwa Warszawskiego z Litwą w 1812 roku. Wątek ewentualnych korzyści dla Polski z tego związku bardzo często powraca w historii Marii i Napoleona.

– Niektóre środowiska polityków tamtych czasów ze związkiem Marii Walewskiej z Napoleonem wiązały pewne nadzieje polityczne – mówił prof. Notkowski.

Nie tylko Maria

Krótko po pierwszym spotkaniu Bonaparte sprowadził Walewską na trzy tygodnie do swej kwatery w pałacu w Finckenstein w Prusach Wschodnich. W 1809 roku Maria Walewska mieszkała z kolei przez kilka miesięcy w Wiedniu, oczywiście ze względu na Napoleona.

– Według tego, co powiedział sam Napoleon na wyspie św. Heleny tak naprawdę nie kochał on nikogo, ewentualnie tylko Józefinę i tylko dlatego, że był bardzo młody – mówił Annie Bernhardt prof. Krzysztof Żaboklicki. – Za to kochanek miał przynajmniej sześćdziesiąt!

Napoleon znany był ze swojego temperamentu i wielu kochanek. Romans z Marią nawiązał jeszcze kiedy był mężem Józefiny. Ze związku Napoleona z Marią Walewską 4 maja 1810 roku urodził się syn Aleksander Florian Józef. Dziecko, które Cesarzowi Francuzów urodziła polska hrabianka utwierdziło go w przekonaniu, że nie jest on bezpłodny. Fakt ten skłonił go do rozwodu z cesarzową i poślubienia Marii Ludwiki, która dała mu w końcu legalnego potomka.

Romans Walewskiej i Bonaparte trwał 3 lata. Mimo to Cesarz zadbał o przyszłość matki swojego dziecka i samego Aleksandra. Obdarował ich pałacykiem pod Paryżem, a synowi nadał tytuł hrabiego. Już po rozstaniu we wrześniu 1814 roku Maria wraz synem odwiedziła Napoleona na Elbie, a ostatni raz spotkała się z nim w 1815 roku przed zesłaniem na wyspę św. Heleny.

– Bycie kochanką wówczas najważniejszego na świecie człowieka musiało imponować każdej kobiecie – mówił prof. Żaboklicki. – Sądzę, że bez żadnych wątpliwości można przyjąć, że zgodziła się na to dosyć chętnie.

Wiedział o tym już Napoleon !

Mawiał, że kto ma Modlin i Serock z uroczą Pani Walewską ten ma Europę.

https://szukajacnapoleona.com/2016/09/19/modlinska-reduta-projektu-napoleona/


Pierwszy etap przy przyszłej twierdzy Modlin trwał do zakończenia wojny polskiej tzn. do lipca 1807 roku.

Zgodnie z postanowieniami pokoju w Tylży utworzono Księstwo Warszawskie, któremu 22 lipca 1807 roku Napoleon nadał konstytucję. I od razu po utworzeniu Księstwa Warszawskiego wznowiono prace przy budowie umocnień w Modlinie. Miała to być ważna twierdza w systemie obronnym Księstwa, które zresztą wzięło na siebie finansowanie budowy. Nadzorowali budowę do 1808 roku Francuzi. Od 28 października 1808 roku w Modlinie stacjonował 8 pułk piechoty płk Cypriana Godebskiego, który został pierwszym komendantem twierdzy Modlin.

W 1809 roku, po opuszczeniu Warszawy armia Księstwa zajęła pozycje w twierdzy Modlin. 23 kwietnia odwiedził twierdzę książe Józef Poniatowski i tutaj odbyła sie narada, w które wzięli udział również m.in. Jan Henryk Dąbrowski i gen. Józef Zajączek, na której podjęto decyzję wyprawy na Galicję. 7 czerwca Modlin odwiedził władca Księstwa, król Fryderyk August. Po wojnie z Austria, w obliczu nieuchronnego konfliktu z Rosja, Napoleon jeszcze większą wagę przykładał do budowy twierdzy w Modlinie.


Dał nam przykład Napoleon jak zwyciężać mamy. Dal czy nie dał ?!

Warunki środowiskowe i posiadanie przez MON co najmniej 70% terenu przemawia za tym , że jeśli budować Port Lotniczy

Zobacz galerię zdjęć:

Modlin port lotniczy droga startowa L1
Modlin port lotniczy droga startowa L1 Modlin _droga startowa L2 i L3 Droga startowa L3 dł 4000m na terenie wykupionym Kocham zwiedzać, lubię modę, pasjonuje mnie historia sztuki. Przebrana w długą czarną suknię, ze sznurem pereł na szyi i okazałą peruką, czułam się wyśmienicie. Cesarz Napoleon Bonaparte śledził każdy mój krok. Na Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć moż
Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale