Blog
Albatros ... z lotu ptaka
Albatros ... z lotu ptaka
Albatros ... z lotu ptaka Inżynier, fizyk doświadczalny,
66 obserwujących 1341 notek 1177194 odsłony
Albatros ... z lotu ptaka, 18 czerwca 2018 r.

Święta miłości kochanej Ojczyzny, CPK w Gminie Baranów zdecydowanie NIE

Foto: Mateusz Ochocki
Foto: Mateusz Ochocki

Napiszę poważnie co przemawia za tym aby powiedzieć NIE.


W poniedziałek, 8 lipca 2013 roku, rozpoczęły się się konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) na terenach wokół lotniska w Pyrzowicach. Potrwają miesiąc, do 7 sierpnia. Ustanowienie takiego obszaru nakazuje prawo ochrony środowiska i będzie miało wpływ na rozwój portu oraz działek w jego sąsiedztwie. Konsultacje potrwają do 7 sierpnia. Mieszkańcy mogą składać wnioski do planowanego obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska w urzędzie marszałkowskim w wydziale ochrony środowiska przy ul. Wita Stwosza 7 w Katowicach (pok. 310, III piętro).

http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/artykul/obszar-ograniczonego-uzytkowania-w-pyrzowicach-mapa-ruszyly,1925709,art,t,id,tm.html


Zgodnie z prawem ochrony środowiska, OOU wprowadza się wszędzie tam, gdzie nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem zakładu. W przypadku lotnisk chodzi głównie o hałas emitowany przez startujące i lądujące samoloty. Jest on emitowany poza teren lotniska. Utworzenie OOU jest równoznaczne z wprowadzeniem ograniczeń w przeznaczeniu działek pod zabudowę mieszkaniową lub rygorystycznych wymagań technicznych, jakie istniejące budynki muszą spełnić.

Właściciele istniejących budynków będą mogli ubiegać się o odszkodowania od zarządcy portu, dostosowując za nie domy do odpowiednich warunków technicznych, ograniczających hałas. Jakie będą granice nowego OOU, możecie zobaczyć na naszej mapie. Będzie on miał powierzchnię 23,39 km kw. Obszar kształtem przypomina rybę. Sięga od Siewierza, przez Mierzęcice, Ożarowice, aż do wsi Brynica w Miasteczku Śląskim. Wykaz działek objętych OOU jest dostępny w katowickim urzędzie marszałkowskim.

Przypomnijmy, że radni wojewódzcy już uchwalili obszar ograniczonego użytkowaia wokół lotniska w Pyrzowicach w sierpniu 2008 roku. Przestał on jednak obowiązywać po kilku miesiącach w związku z protestami mieszkańców i zmianą przepisów. Poprzedni obszar był jednak mniejszy od proponowanego teraz.

Nie jest wykluczone, że i teraz proponowany OOU nie spodoba sie mieszkańcom. - Ubolewam, że znów konsultacje organizuje się za plecami mieszkańców. Odbędą się one, gdy ludzie wyjeżdżają na wakacje. To jest świadome działanie, bo już raz projekt strefy wylądował w koszu. A ta nowa strefa jest jeszcze większa niż wcześniej - oburza się Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.


http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/jacek-sasin-po-zbudowaniu-cpk-lotnisko-na-okeciu-zostanie,2572658,4199

Jacek Sasin: Po zbudowaniu CPK lotnisko na Okęciu zostanie wygaszone

Poniedziałek, 4 czerwca (10:38)

Lotnisko na Okęciu zostanie wygaszone po zbudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział w poniedziałek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Jacek Sasin. Jego zdaniem funkcjonowanie portu Okęcie uniemożliwia rozwój okolicznych dzielnic.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Port ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie i być gotowe w 2027 r.

Sasin w rozmowie w TOK FM podkreślił, że budowa CPK jest bardzo ważną inwestycją. "Dzisiaj inwestycje komunikacyjne, często decydują o możliwościach rozwojowych regionów i kraju. Ci, którzy atakują tę inwestycję, atakują ją na zasadzie, że wszystko co robi rząd PiS, jest złe i trzeba to atakować" - dodał.

Pytany, czy zgadza się z zapowiedzią kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego, że po zbudowaniu CPK lotnisko na Okęciu będzie dalej funkcjonowało, podkreślił, że "port na Okęciu ma zostać wygaszony". "Rozumiem, że Patryk Jaki jako osoba, która pretenduje do zostania prezydentem Warszawy ma swoją wizję i chciałby, żeby to lotnisko funkcjonowało" - zaznaczył.

Patryk Jaki mówił w ostatnich dniach, że jeśli Warszawa chce się rozwijać przez następne 100 lat, to potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jednocześnie ocenił, że lotnisko na Okęciu może pozostać jako port lokalny.

Według Sasina lotnisko na Okęciu jest problemem dla okolicznych mieszkańców. "Hałas, który to lotnisko generuje, uniemożliwia rozwój okolicznych dzielnic. Uniemożliwia budowanie budynków użyteczności publicznej, szkół przedszkoli, szpitali. Jest to wielkie utrudnienie dla mieszkańców Ursusa czy Włoch" - wskazał.

Jego zdaniem lotnisko w centrum miasta nie jest dobrym rozwiązaniem. "We wszystkich dużych miastach na świecie od tego się odchodzi. Buduje się lotniska, ale niedaleko aglomeracji" - dodał.

Minister zaznaczył, że aby konkurować z wielkimi zagranicznymi lotniskami, "trzeba mieć czym konkurować". "Nie mamy wielkiego lotniska, to nie możemy konkurować" - dodał.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @giz 3miasto  Jak trudno odnaleźć w życiu prawdziwe perły -  ludzi dobrej woli. Bilans...
  • @piko  Robi się pozdrawiam. Kolejna maskirowka ? Mały "smoleńsk" ?
  • @Ada.zxy  Wśród ludzi w pobliżu sceny był lekarz. Odmówiono mu możliwości udzielenia...

Tematy w dziale