Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
67 obserwujących
1412 notek
1214k odsłon
249 odsłon

Monachium klucz do hańby -Opiekunowie i gwaranci ŚLEPI I GŁUSI a może CYNICZNI GRACZE

Konferencja w Monachium rok 1938
Konferencja w Monachium rok 1938
Wykop Skomentuj7

Znalazłem na aukcji "Wszystko do kupienia" Allegro kawałek historii.

Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938 (6271368653)

Medal wydany przez nazistowskie Niemcy wszystkim uczestnikom akcji: Ein Fuhrer, ein Reich, ein Volk - wejście do i rozbiór Czechosłowacji w ramach porozumienia z Monachium 29 września 1938 roku.

Polskie wykopki


Historia jest mądrością Narodów jeśli jego przywódcy wyciągają z niej stosowne zgodnie z Racją Stanu WNIOSKI.

http://www.tenhumbergreinhard.de/downloads/badnerlied.mp3https://archiwum.allegro.pl/image//imagesNEW/big/dc98fcaf50c91ff2749c0f276434e9f25211cff8aca918a66db7dc602b9c56cf


image

180,00 zł

Zakończona o 23:32 dnia 19.06.2016 r.

image


image

Kategoria: 1918 - 1945

Lokalizacja: WASILKÓW

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/942540,Uklad-monachijski-rozbior-Czechoslowacji

Zabór Czechosłowacji - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Niemcy" (6.02.1998)

 Układ monachijski - rozbiór Czechosłowacji

ostatnia aktualizacja:

29.09.2017 06:03

- Krajem do którego Hitler miał szczególnie wrogi stosunek była Czechosłowacja – mówił historyk prof. Janusz Stefanowicz. – Od czasu, jak został kanclerzem na zebraniach poufnych, ciągle mówił "trzeba zniszczyć Czechosłowację, ten sztuczny twór".

AUDIO 1 plik

Sygnatariusze układu monachijskiego. Od lewej: premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, premier Francji Édouard Daladier, Adolf Hitler i premier Włoch Benito Mussolini. Z prawej minister spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano, 29 września 1938

29 września 1938 podpisano układ monachijski zezwalający III Rzeszy na aneksję części Czechosłowacji. Był on jedną z zapowiedzi największego konfliktu zbrojnego w historii świata - II wojny światowej.

Krótkotrwała stabilizacja

Ustalenia zawartego po I wojnie światowej traktatu wersalskiego (1919) miały zagwarantować w Europie pokój. Powstały nowe państwa, wyznaczono nowe granice Węgier, Rumunii, Austrii, Czechosłowacji, Niemiec, II RP i ZSRS. Jednak nadzieje na stabilizację w Europie Środkowej okazały się złudne.

Dojście do władzy w Niemczech nacjonalistów oraz objęcie przez Hitlera stanowiska kanclerza w 1933 roku sprawiło, że sytuacja polityczna w Europie zaczęła się komplikować. Jeszcze w tym samym roku Niemcy wystąpiły z Ligi Narodów. Nie spodziewano się jednak, że tak szybko dojdzie do rewizji porządku wersalskiego.

Ekspansja terytorialna III Rzeszy

Pierwszym państwem wchłoniętym przez III Rzeszę była Austria. Anschluss Austrii dokonany na oczach całej Europy 12 marca 1938 przyczynił się do znacznego wzmocnienia potencjału ludzkiego i ekonomicznego III Rzeszy. Niemcy stały się drugim co do wielkości państwem w Europie.

Było to jawnym pogwałceniem postanowień traktatu wersalskiego, który zakazywał połączenia obu państw w obawie przed nadmiernym wzmocnieniem Niemiec.

Kolejną ofiarą stała się Czechosłowacja. Niecały rok po objęciu władzy przez Hitlera, Niemcy rozpoczęły dyplomatyczne naciski na ten kraj. Zgłaszano roszczenia terytorialne i polityczne dotyczące niemieckiej mniejszości. Już wiosną 1938 roku III Rzesza podnosiła na forum międzynarodowym sprawę rzekomego prześladowania Niemców w Czechosłowacji. Nieoficjalnie zaś Berlin wspierał nacjonalistów w organizowaniu incydentów i ataków na ludność niemiecką w Sudetach.

W wyniku takiej polityki Hitlera rząd w Pradze zgadzał się na kolejne ustępstwa wobec niemieckiej mniejszości. Los Czechosłowacji zależał od stanowczej polityki Zachodu. Jednak Francja i Wielka Brytania nie chcąc dopuścić do wybuchu nowej wojny, wyraziły swoje stanowisko, wzywając Pragę do odstąpienia terenów zamieszkanych w większości przez Niemców, przy zachowaniu gwarancji dla nowych granic Czechosłowacji.

Nie zadowoliło to jednak kanclerza III Rzeszy. Na kolejnym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Nevillem Chamberlainem zażądał wycofania się Czechosłowaków z Sudetów przed 28 września 1938 roku. Ten postulat odrzuciły zarówno gabinet brytyjski, francuski, jak i czechosłowacki. 23 września Czechosłowacja ogłosiła pełną mobilizację, dzień później Francja przystąpiła do częściowej mobilizacji. Wobec groźby wybuchu wojny Chamberlain zaproponował konferencję czterech mocarstw.

29 września 1938 roku do Monachium przyjechali Adolf Hitler, premier Włoch Benito Mussolini, premier Francji Édouard Daladier i Neville Chamberlain, przedstawicieli Czechosłowacji nie zaproszono.

Rozbiór Czechosłowacji

image

W nocy 29 na 30 września Hitler otrzymał oficjalne przyzwolenie na zajęcie spornego Kraju Sudetów (Sudentenland) oraz przeprowadzenie plebiscytów na czechosłowackich terenach wytypowanych przez III Rzeszę. Oznaczało to legalizację aneksji niezgodnej z zasadą prawa międzynarodowego. Praga, która nie miała żadnego wpływu na monachijskie ustalenia, musiała je przyjąć.

Zobacz galerię zdjęć:

Konferencja w Monachium rok 2016
Konferencja w Monachium rok 2016
Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale