Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
76 obserwujących
1846 notek
1471k odsłon
  1059   0

Jak Hitler sięgnął po władzę

Zwanzig miliarden Mark 1923
Zwanzig miliarden Mark 1923

Jest rok 1932.

Kryzys goni kryzys w Państwie Niemieckim.

Co można osiągnąć przy pewnych nastrojach spolecznych. Wszystko czyli władzę absolutną.

Reszta to HISTORIA ta z XXw. i ta z XXIw.

Kto mądry niech czyta.

BAT NA GADAJĄCE GŁOWY W TVP Info

i sobotnich NAPRAWIACZY PAŃSTWA.


image

LANGENBERG 1923 20 Billion Mark Inflation Notgeld German Banknote 20 ...

Notgeld Market

LANGENBERG 1923 20 Billion Mark Inflation Notgeld German Banknote 20 Milliarden

http://dylewski.com.pl/menu-boczne/iluzja-pieniadza/finanse-hitlera/

Dlaczego piszę o Hitlerze? Wszyscy wiemy, że był ucieleśnionym złem. Roztaczał przed Niemcami wspaniałe perspektywy nie bacząc, że buduje je na krzywdzie, wyzysku i ludobójstwie innych narodów. Ostatecznie przegrał i został potępiony. Wielu przed nim miało więcej szczęścia i historia nie oceniła ich tak jednoznacznie.

    Na przykładzie Hitlera chcę pokazać, że pieniądz jest sprawą wiary. Niemcy poniosły największe koszty ekonomiczne podczas I wojny światowej. Zostały jednak pokonane i wielu Niemców straciło swoje majątki. W dodatku utraciły kolonie i przyszło im płacić reparacje za spowodowane innym narodom szkody. Krótko potem, inflacja w 1923 r. była największą w dziejach ludzkości w okresie pokoju (30.000.000.000%) i po raz kolejny zabrała im dobytek życiowy.

image

Reichsbanknote 1923 - Lookup BeforeBuying

Lookup Before Buying

1923 Kassenfrisch Ro 121 a 500 Milliarden Mark Reichsbanknote 1924

    Kryzys lat 1929-1933 w Niemczech był znacznie bardziej dotkliwy niż w innych państwach. Bezrobocie i spadki produkcji biły tragiczne rekordy. Banki nie wypłacały zachowanych przez nielicznych oszczędności. Rezerwy złota w banku centralnym spadły o 85% i Niemcy znalazły się na granicy bankructwa. Republika Weimarska była państwem pobitym, słabym, zrujnowanym i kontrolowanym przez państwa Ententy. Gospodarka nękana ogromnym bezrobociem i wstrząsami społecznymi znajdowała się na skraju rozpadu.


   A jednak po dojściu Hitlera do władzy w ciągu zaledwie kilku lat zwielokrotniono produkcję i zanotowano znaczący brak rąk do pracy. I to pomimo, że emisja niemieckiego pieniądza była pod znacznym wpływem wrogich Niemcom państw Ententy. Wzrost gospodarczy był w Niemczech bez porównania większy niż w innych krajach – nikomu nigdy wcześniej ani potem nie udało się w tak krótkim czasie osiągnąć tak znacznego wzrostu gospodarczego. Naziści wybudowali obiekty, dużej ich części nie ukończono, których skala przewyższała wszystko co ludzkość wybudowała wcześniej. Niemieckie wojska podbiły tak dużą połać Europy jakiej nie udało się nigdy wcześniej nikomu. Wreszcie, Hitler miał poparcie swojego narodu jakiego nie doświadczył przed nim żaden inny przywódca. Taka jest opinia historyków.

    Skąd miał pieniądze? W jaki sposób finansował te działania, bo przecież wymagały one potężnych nakładów? Postaram się te procesy wyjaśnić, opowiem o iluzji pieniądza …

    Niemcy przegrały rywalizację o kolonie. Do roku 1913 w Europie nie występowały ograniczenia w przepływie osób, kapitałów, ani w wymianie walut, a udział jej eksportu w światowym PKB przekraczał 12% (powtórnie wielkość tą osiągnięto dopiero w 1973r.). Europa kontrolowała ponad dwie trzecie powierzchni świata. Wszystkie ważniejsze decyzje dotyczące świata zapadały w stolicach Europejskich. Imperium Brytyjskie było zamieszkane przez ok. 400–500 mln ludzi (to stanowiło blisko 25% populacji świata) i miało powierzchnię 36,6 milionów km² (1922 r.), a Imperium Francuskie miało powierzchnię 10,6 mln km² i zamieszkane było przez prawie 100 mln mieszkańców. Imperium brytyjskie zajmowało powierzchnię 125 razy większą od Wielkiej Brytanii, Imperium Francuskie – 19 razy większe od obszaru Francji, Imperium Holenderskie 55 razy większe od obszaru Holandii, Imperium Belgijskie 78 razy większe od obszaru Belgii, w Imperium Portugalskim sama Angola była 23 razy większa od Portugalii . Na tle tych państw Niemcy prezentowały się mizernie, w Afryce miały jedynie Togo, Kamerun, Afrykę Południowo–Zachodnią i Niemiecką Afrykę Wschodnią (Tanganika oraz Rwanda-Urundi), a poza tym niewielkie terytoria w Azji południowo-wschodniej. Ta sytuacja była wynikiem opóźnionego przystąpienia Niemiec do rywalizacji o kolonie. Niemcy zaczęły pozyskiwać kolonie dopiero po zjednoczeniu, w okresie kanclerstwa Otto von Bismarcka (1862-1890).

    A kiedy wybuchła wojna I wojna światowa Niemcy poniosły największe jej koszty Niemcy przegrały I wojnę światową. Przegrały, choć nie zostały pokonane. 11 listopada 1918 r. podpisały zawieszenie broni, choć działania wojenne toczyły się poza terenem Niemiec. Wojska niemieckie w tym czasie okupywały obce kraje. Straty wojenne Niemiec były bolesne. Przy 11 mln zmobilizowanych niemieckie straty wynosiły 7,1 mln żołnierzy, z tego 1,8 mln poległych, 1,2 mln jeńców i zaginionych, 4,4 mln rannych. 29. czerwca 1919 r. zawarty został traktat wersalski. W jego wyniku Niemcy utraciły 70,5 tys. km² własnego terytorium (około 13% ze stanu sprzed wojny) i 6,5mln ludności (ok. 10%), a tym samym 3/4 wydobywanego żelaza, prawie połowę węgla, 3/4 cynku i połowę cyny. Niemcy utraciły także wszystkie kolonie, które następnie państwa alianckie podzieliły między siebie (głównie Anglia i Francja). Zostały rozbrojone, ograniczona liczebność i uzbrojenie ich armii, musiały oddać zwycięzcom większość floty handlowej i na pięć lat otworzyć swój rynek na import towarów bez wzajemności.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale