allocator allocator
30
BLOG

Stadiony: pójść na mecz bez strachu o zdrowie.

allocator allocator Kultura Obserwuj notkę 3

Wybudowanie wielkich stadionów piłkarskich może wymusić niezwykle korzystną reformę organizacyjną polskiej piłki. Prezentuję poniżej szkicowy plan organizacyjny, gwarantujący utrzymanie i bezpieczną eksploatację tych obiektów. Zaznaczam że odnosi się ona do tych stadionów, które dopiero mają powstać - co nie oznacza, że nie można podzielić innych stadionów na kilka odpowiednio licencjonowanych grup, z których każda będzie zarządzana w podobny sposób, lecz na innym poziomie finansowym.

  1. Stadion piłkarski jest własnością PZPN, skarbu państwa, bądź przedsiębiorstwa o którym mowa w kolejnym punkcie (najkorzystniejsze rozwiązanie).    Skutek: na dzień dobry kibole wiedzą, że nie wchodzą na 'swoje'.
  2. Każdy stadion (ewentualnie każda grupa stadionów) jest zarządzany przez przedsiębiorstwo, które zawiera umowy z klubami piłkarskimi na użyczenie obiektu na czas meczu/treningu. Nadzór właścicielski nad firmą powinien sprawować PZPN na spółkę z organami zarządzającymi rozgrywkami ligowymi, przy złotym głosie skarbu państwa w sprawach kluczowych dla istnienia stadionu.    Skutek: obowiązkiem akurat takich nadzorców jest uczciwe administrowanie stadionem i równe traktowanie klubów.
  3. Administrator ma obowiązek zapewnić utrzymanie obiektu w dobrym stanie oraz ochronę osób obecnych na stadionie i terenie stadionu w czasie realizowania umowy.    Skutek: w interesie firmy leży współpraca z policją oraz wzmocnienie prawodawstwa w taki sposób, by skutecznie wykrywać regularnych chuliganów i nie wpuszczać ich na stadion.
  4. Administrator jest zobowiązany do okresowego przedstawiania wyceny świadczonych usług.    Skutek: gwarancja transparentności i uczciwych cen - zbliżonych dla każdego klubu.
  5. Administrator jest zobowiązany do rotacyjnego układu wypożyczenia obiektu w przypadku zainteresowania nim więcej niż jednego klubu.    Skutek: pozwoli to uniknąć sytuacji, w której jeden klub regularnie okupuje stadion w najbardziej korzystnych godzinach.
  6. Wejście na trybuny za okazaniem dowodu tożsamości. Podział sektorów ze względu na przeznaczenie (zorganizowane grupy kibiców, sektory rodzinne itd.).    Skutek: zwiększone bezpieczeństwo kibiców.
  7. Za ewentualne zniszczenia na stadionie i wszelkie inne naruszenia umowy (rzucanie przedmiotów na murawę itp.) odpowiada finansowo klub piłkarski, którego kibice zajmują sektor stadionu objęty zdarzeniem.    Skutek: zwiększona dyscyplina wśród kibiców.
Nie chcę wdawać się w drobniejsze uregulowania - należałoby np. obarczyć kluby bądź administratora stadionu obowiązkiem szerokiego ubezpieczenia. Widzę pewne sprzeczności powyższych z aktualnie obowiązującym prawem, ale prawo zawsze można zmienić. Uważam że takie potraktowanie piłki nożnej w Polsce dałoby efekty lepsze, niż metamorfoza brytyjskich kibiców.
allocator
O mnie allocator

Łodzianin od urodzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura