Gniewomir Świechowski Gniewomir Świechowski
200
BLOG

Sympatycy partii politycznych - okiem psychologa

Gniewomir Świechowski Gniewomir Świechowski Polityka Obserwuj notkę 85

W 2006 roku dr. hab. Wojciech Cwalina zbadał charakterystyczne cechy sympatyków najważniejszych partii politycznych w Polsce. Zastrzega się co prawda, że badania były prowadzone na nielicznych grupach, więc trzeba do nich podchodzić z dystansem, ale wzięte na tzw "chłopski rozum" wydają się być wiarygodne. Mnie nie zaskoczyły. Na streszczenie wyników trafiłem w bezpłatnym dodatku do "Polityki" - "Pomocniku Psychologicznym" z 26 maja 2007. Partie polityczne są tam oceniane w relacji do siebie, więc ocena "silniejszy niż..." niekoniecznie musi oznaczać "silny". Przestrzegam przed pochopnymi uogólnieniami. Tyle słowem wstępu.

Sympatycy PIS: "w porównaniu ze zwolennikami PO okazali się nieco mniej otwarci na nowe doświadczenia, rzadziej sami szukają nowych wrażeń i trudniej przyzwyczajają się do zmian. Są bardziej konserwatywni nie tylko w sensie czysto politycznym, ale też społecznym i estetycznym. [...] W porównaniu z sympatykami PO mocniej niepokoją się o przyszłość kraju i świata" Znacznie ciekawszy jest fragment opisujący stosunek do autorytetów. Czytamy, że odczuwają silniejszy lęk przed oceną ich działań przez ichniejsze autorytety, niż ma to miejsce w przypadku zwolenników PO, że bardziej niż sympatycy Platformy i LID obawiają się o swoją osobista przyszłość. Zdanie które uznaję za puentę brzmi: "Badani tym bardziej popierali PIS, im silniej odczuwali, że ich los i zdarzenia życiowe zależą od innych wpływowych osób." Za kluczowe wartości uznawali demokrację i rozwój narodowy.

Sympatycy PO: "w porównaniu z sympatykami PIS to osoby bardziej interesujące się wszystkim, co nowe: na rynku, w nauce, w społeczeństwie. Można powiedzieć że ich wyobraźnia jest bardziej twórcza, a gotowość do kwestionowania autorytetów większa niż u osób popierających PIS. W porównaniu z nimi mniej się boją - zarówno o przyszłość własną, jak i kraju czy świata." Wskazują pokój i bezpieczeństwo jako najważniejsze wartości, i co - moim zdaniem - najważniejsze, odrzucają egalitaryzm który wydaje się być podstawą "Polski Solidarnej".

Sympatycy LID, co było dla mnie jedynym zaskoczeniem, zostali opisani jako "potrafiący dłużej i bardziej dogłębnie analizujący napływające informacje" zanim wyrobią sobie zdanie na jakiś temat.Swoje poglądy otwarcie nazywali lewicowymi, a za główne wartości wskazywali - o ironio - demokrację i rozwój narodowy, tak jak zwolennicy PIS.

Przystawki opiszę skrótowo. Kluczowa dla LPR ma być zasada "wszystkim po równo", co kojarzy się mi jednoznacznie. Zwolennicy Samoobrony zostali scharakteryzowani jako ludzie zagubienie, traktujący Andrzeja Leppera niemal jak ojca. Nicią przewodnią sympatyków PSL jest z kolei przynależność "klasowa", co moim zdaniem oznacz po prostu iż PSL pozostało partią "wiejską", partią rolników.

Sympatycy partii a ich IQ

Podziękowania dla Blogooblatywacz

Wyniki Narodowego Testu Inteligencji 2004,
kategoria: sympatycy ugrupowań politycznych:

UPR - 100,2
UW - 100,1
PO - 97,5
SdPl - 95,4
PiS - 95,2
SLD - 92,4
LPR - 91,6
ROP - 90,9
PSL - 90,1
ZChN - 88,3
Samoobrona - 88,3

inna partia - 92,4
nie sympatyzujący - 93,0

 

Disclaimer Informacja: To prywatny blog i reprezentuje mój prywatny punkt widzenia, a nie moich pracodawców i redakcji dla których pracuję . Sprawy dotyczące administracji s24 proszę kierować przez formularz kontaktowy. Osoby, które nie potrafią dyskutować bez obrażania autora będą miały zablokowaną możliwość komentowania na tym blogu. Motto A my nie chcemy uciekać stąd! Krzyczymy w szale wściekłości i pokory Stanął w ogniu nasz wielki dom! Dom dla psychicznie i nerwowo chorych! Jacek Kaczmarski Zasady Copyright Zawartość tego bloga pisanego przez Gniewomir Świechowski jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 2.5 Polska License. Zamieszczone tu teksty można nieodpłatnie wykorzystywać na innych serwisach lub blogach w niezmienionej formie pod warunkiem podania autora i zamieszczenia aktywnego linka do tekstu. Jeśli zamieszczenie linka jest niemożliwe(papier?) proszę o informację o ew. przedrukach na maila.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (85)

Inne tematy w dziale Polityka