Andrzej-Szmak Andrzej-Szmak
180
BLOG

Żołnierze wojsk balonowych wracają do Torunia

Andrzej-Szmak Andrzej-Szmak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Towarzystwo Miłośników Torunia zwraca się do wszystkich torunian i sympatyków miasta z apelem o wsparcie działań mających na celu odbudowę toruńskiego Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.11 park_pomnik_balonowych.jpg

Naszym zamiarem jest przywrócenie wyjątkowego monumentu, który od maja 1937 r. do czasu zniszczenia go przez niemieckiego okupanta w 1939 r. był ozdobą Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Poświęcono go pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski (1918-1920). Stanowił on jednocześnie symbol związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskami balonowymi. To właśnie nasze miasto – jako jedyne w całej II Rzeczpospolitej – było przez cały okres międzywojenny siedzibą batalionu balonowego, tu również funkcjonowała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych i odbywały się liczne pokazy i zawody baloniarskie. Obecność w Toruniu wojsk balonowych i związanej z nimi infrastruktury zadecydowała również o umieszczeniu w naszym mieście znaczących sił przedwojennego polskiego lotnictwa wojskowego. Dostarczała także sportowych emocji - stacjonujący w Toruniu baloniarze wielokrotnie odnosili głośne sukcesy w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, m.in. w prestiżowej rywalizacji o Puchar Gordona-Benetta.

 

Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych cechował się wysokimi walorami artystycznymi. Był dziełem znanego artysty rzeźbiarza Michała Kamieńskiego, zamordowanego w czasie Powstania Warszawskiego.

 

Wyważona, nieskomplikowana forma pomnika i trafiona lokalizacja na zamknięciu osi widokowej wiodącej od ulicy Bydgoskiej w stronę Wisły doskonale wpisywały się w przestrzeń Parku Miejskiego i zachęcały mieszkańców przedwojennego Torunia do częstych odwiedzin tego miejsca. Od czasu zniszczenia pomnika w 1939 r. zajmowane przez niego miejsce na placyku nad schodami prowadzącymi ku Martwej Wiśle pozostaje puste.

 

Jesteśmy głęboko przekonani, że przypadająca w roku 2020 rocznica 100-lecia przyłączenia Torunia do wolnej Polski to właściwy czas, aby przywrócić Toruniowi i jego mieszkańcom Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych. To także doskonała okazja do przypomnienia roli, jaką nasze miasto odgrywało w okresie międzywojennym, będąc stolicą województwa pomorskiego i siedzibą dowództwa regionalnych struktur wojskowych.

 

W dniu 14 grudnia 2017 roku Towarzystwo Miłośników Torunia powołało 3-osobowy Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w składzie: red. Andrzej Szmak (Przewodniczący), dr Michał Targowski i Mariusz Thomas. Zadaniem Komitetu jest promocja idei odbudowy Pomnika oraz koordynacja związanych z tym działań, w tym przeprowadzenie społecznej zbiórki środków przeznaczonych na rekonstrukcję monumentu. 

 

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o przekazywanie wpłat na odbudowę Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu. W tym celu Towarzystwo Miłośników Torunia uruchomiło zbiórkę zarejestrowaną pod numerem pozwolenia 2018/267/OR. Przelewy w dowolnej wysokości opatrzone tytułem „Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych” prosimy kierować na konto bankowe zbiórki: Bank Zachodni WBK S.A. 1. Oddział w Toruniu, nr 42 1090 1506 0000 0001 3571 1443

 

Będziemy również wdzięczni za udostępnienie oryginałów lub kopii wszelkich materiałów – archiwalnych zdjęć, wspomnień, dokumentów i pamiątek - związanych z Pomnikiem Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz historią toruńskiego baloniarstwa.

 

Zachęcamy także do śledzenia aktualności dotyczących inicjatywy odbudowy Pomnika na stronie Towarzystwa Miłośników Toruniawww.tomito.cba.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/tomitopomnik

 

Bliższych informacji o zbiórce i działaniach związanych z odbudową Pomnika udziela biuro Towarzystwa Miłośników Torunia, ul. Podmurna 60, 87-100 Toruń, tel. 56 622 64 30, tomito@poczta.onet.eu.


Andrzej Szmak - absolwent wydziału prawa UMK, dziennikarz, reporter, felietonista (ITD, Przegląd Tygodniowy, Wprost, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, Polska Kronika Filmowa, dyrektor programowy TVP w Bydgoszczy, redaktor naczelny dziennika toruńskiego "Nowości" i "Ilustrowanego Kuriera Polskiego"), pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Odznaczenie Ministra Kultury: "zasłużony dla kultury polskiej"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura