Blog
Racjonalnie, głupcze!
Andrzejmat
Andrzejmat Inżynier lotniczy (MEiL)
37 obserwujących 176 notek 258389 odsłon
Andrzejmat, 9 marca 2013 r.

F... Smoleńska katastrofa – uwagi dla laików i… humanistów

 

A teraz wybuchy

 Kilka kilogramów trotylu to energia dużo mniejsza niż energia kinetyczna samolotu przy prędkości 75 m/sek. A to, tyle niby trotylu, miało według specjalisty od wybuchów, dr Sz. z Australii spowodować tę taką dewastację, nieporównywalną z samoistną, od samego zderzenia z gruntem. Tylko ten specjalista raczej nie będzie w stanie (a może nie będzie chciał? Oto jest  pytanie)wytłumaczyć, jak ten wybuch mógł spowodować odchylenie o  kąt coś koło 20 stopni toru lotu szczątków w miejsce upadku?

Umie to jednak, jestem pewien, i co powtórzę za uprzednią notką–   - zrobić każdy licealista klas mat-fiz.

Bo:

-nadanie masie samolotu poprzecznej (w stosunku do pierwotnego kierunku lotu) prędkości rzędu 20m/sec  (bo zmiana kierunku ruchu o taki kąt to oznacza)) oznacza zmianę pędu o około 1600 000 N*sec (bo 20m/sec razy masa odpowiadająca wadze ok. 80 Ton, uwaga na jednostki!). Paliwo klasy trotyl ma impuls właściwy nie przekraczający 2500 N*s/kg Czyli tego paliwa trzeba by ile:

1600000 dzielone przez 2500 = 640 kg

Licealiści, sprawdźcie mnieJ))) 

Czyli do zmiany kierunku trzeba by 640 kg (nie 5 kg) trotylu, ale do tego spalonego kierunkowo, w komorze spalania i dyszy solidnego silnika rakietowego usytuowanego solidnie poprzecznie w stosunku do kadłuba, w okolicy środka masy. Te 640 kg  - tak jak i te 5 kg w czasie zwykłego wybuchu nieskierowanego nie dało by żadnego efektu zmiany kierunku. Tylko wyleciały by szyby w całym mieście.

To proste, elementarne obliczenie, które powinno być myślowo dostępne każdemu laikowi (i humaniście też, prawda?) po maturze - wykazuje bzdurność teorii wybuchów – niezależnie od bzdurności bardziej podstawowej, czyli bzdurności każdej koncepcji takiego czy innego zamachu, z tą „FYM-owską" (?) mutacją ekstremalną włącznie.

Opublikowano: 09.03.2013 13:57.
Autor: Andrzejmat
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Sceptyczny racjonalista, ani dogmatyczny liberał ani tym bardziej jego przeciwieństwo, bardziej pozytywista niż romantyk, uzależniony od książek - wielbiciel tak Kafki jak Haszka, tak Ludluma jak i Prousta, tak Clancy'ego jak Lema. Fan żeglarstwa, nart, rajdów samochodowych, kiedyś czynny zawodnik - kolarz. Miłośnik Mazur i Puszczy Białowieskiej. Czuje głęboką niechęć do fanatyzmów i fundamentalizmów w każdej postaci. Może trochę kosmopolita - a już z całą pewnością daleki od nacjonalizmów każdego koloru. ABSOLUTNIE "GORSZY SORT" jak to wyraża "klasyk".

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Człowieczku, lektura. TAKICH tekstów doprowadza podatnych do tzw "bałaganu na strychu"....
  • Sorry YKW :) niechcący pobudziłem wszechstronnie nawiedzonego. Ale na Twój blog to on...
  • Przerażające jest to, że ten wysmarowany wazeliną albo obłąkany wierszokleta trafia teraz...

Tematy w dziale