AndrzejR2 AndrzejR2
426
BLOG

"Zabezpieczacze" z SN właśnie usunęli się ze stanu sędziowskiego

AndrzejR2 AndrzejR2 Rozmaitości Obserwuj notkę 12

Art. 755 kodeksu cywilnego znajduje się w jego części drugiej, która zaczyna się tak:

Kodeks postępowania cywilnego

CZĘŚĆ DRUGA 

POSTĘPOWANIE ZABEZPIECZAJĄCE 

TYTUŁ I 

Przepisy ogólne 

Art. 730. § 1. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. 

§ 2. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił. 

Art. 7301. § 1. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. 

§ 2. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że zabezpieczenie może dotyczyć jedynie roszczenia zgłoszonego w sprawie i tylko strony mogą o takie zabezpieczenie występować. 

SN najwyższy zawieszając postępowanie w sprawie, która nie toczyła się o prawa i roszczenia sędziów SN i jako przesłanki udzielenia zabezpieczenia biorąc swoje własne roszczenia i swoje własne żądanie zabezpieczenia, działał w sposób oczywisty i nie ulegający najmniejszej wątpliwości bez podstawy prawnej.

Ponieważ zgodnie z art. 178 ust . Konstytucji:  Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom, to nie ulega najmniejszej wątpliwości, że sędziowie SN udzielając takiego "zabezpieczenia" nie dopełnili swojego urzędniczego obowiązku wynikającego bezpośrednio z Konstytucji.

To zaś wyczerpuje w pełni znamiona czynu zabronionego z art. 231 § 1 Kodeksu Karnego:  Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.



Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu, kiedy prokuratura wystąpi o zezwolenie na pociągnięcie tych "sędziów" do odpowiedzialności karnej. Co powinno się dla nich skończyć usunięciem z urzędu.


Piszę jak jest.

AndrzejR2
O mnie AndrzejR2

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości