CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
508 notek
594k odsłony
  1370   1

ROLA CHIN W II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Relief pomnika bohaterów narodu
Relief pomnika bohaterów narodu

Nie należy wykluczyć Chin z historii światowego zwycięstwa nad faszyzmem.

2 września 1945 roku Azja świętuje koniec wojny na swoim kontynencie, a tym samym koniec II wojny światowej. Siedemdziesiąt lat później chińskie wojsko po raz pierwszy maszeruje ulicami, aby upamiętnić koniec II wojny światowej oraz zakończenie agresji japońskiej na Chiny.

image

Chiny były krajem, który przystąpił do II wojny światowej i sprzymierzył się ze Stanami Zjednoczonymi i Imperium Brytyjskim po ataku na Pearl Harbor w 1941 r., aż do kapitulacji Japonii w 1945 r.

Kiedy wojska hitlerowskich Niemiec rozlokowały się w Europie w 1940 r., chińskie wojska rozpoczęły zimową kontrofensywę na różnych frontach bitew swego kraju. Chiński opór skutecznie powstrzymał japońską inwazję na Daleki Wschód.

W Europie Związk Radziecki zmierzył się z niezwykle aroganckimi nazistowskimi Niemcami. Region Dalekiego Wschodu stał się najważniejszym strategicznym punktem tylnym zaopatrzenia w amunicję i żywność, a ponad 500 000 żołnierzy zostało przeniesionych z tego regionu do strefy zachodniej..

Oto kilka liczb, które pozwalają nam ukazać ludzkie straty wojny dla Chin:

• prawie 14 milionów Chińczyków zginęło w ciągu ośmiu lat konfliktu z Japonią (1937-1945),

• ponad 100 milionów stało się uchodźcami.

Osłabione Chiny mogły poddać się Japonii już w 1938 roku, która to kontrolowała wiele obszarów na kontynencie azjatyckim. Państwo Środka mogło „ zaproponować” hipotetyczny scenariusz, w którym to Japonia zdominowałaby wiele chińskich terytoriów. Japonia nie odpowiedziała na prośbę Niemiec o zaatakowanie Związku Radzieckiego i odparcie wojsk brytyjskich w Azji Południowo-Wschodniej.

Japonia sądziła, że może pokonać Chiny w ciągu 3 miesięcy, ale Chiny oparły się jej inwazji przez 8 lat, kosztem uszczerbków ludzkich i zniszczeń materialnych szacowanych na 100 miliardów dolarów. Słabo wyposażone, ale dzielne chińskie siły zbrojne stawiały opór japońskim żołnierzom w Azji, podczas gdy sprzymierzone siły zachodu walczyły z wojskami niemieckimi.

Wielu chińskich i zagranicznych badaczy uważa, że gdyby Japonia odniosła zwycięstwo w Chinach, mogłaby przeprowadzić więcej ataków ze znacznymi tragicznymi skutkami w innych regionach. Straty sojuszniczych sił zachodnich byłyby większe bez zdecydowanego oporu Chin.

Nawet gdy wojsko amerykańskie rozpoczęło kontrofensywę w regionie Azji i Pacyfiku w grudniu 1943 r. na chińskich polach bitew nadal znajdowało się 54% japońskich wojsk lądowych. Zwycięstwo nie przyszło samo. Historia II wojny światowej potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby nie wieloletni opór Chin.

Chińczycy mają dziś zupełnie inny pogląd na tę wojnę. Nie otrzymawszy pomocy od aliantów, jako pierwsi stawili czoła wrogowi – japońskiej armii. I chociaż ich zwycięstwo nie byłoby możliwe bez wsparcia Zachodu, wkład Chin w wysiłek wojenny był bardzo znaczący. Później Mao Zedong przejął władzę, co doprowadziło do praktycznej „afazji” na skutek walki prowadzonej przez Tchang Kaï-cheka, nacjonalistycznego wroga nowych komunistycznych Chin. Mao Zedong był zajęty walką z Kuomintangiem i nie było mu w głowie powracać do zakończonej II w.ś. Był zajęty na własnym froncie.

Komuniści z dala od konfliktu z Japończykami, umocnili swoją obecność na wsi, a przede wszystkim dzięki pomocy Sowietów z Mandżurii zbudowali w 1945 roku nowoczesną armię.

Tchang Kaï-chek, który wydawał się mieć wszystkie karty w ręku, wznowił wojnę domową w 1946 roku. Jednak jego pierwsze zwycięstwa po raz kolejny nie były w stanie trwale wyeliminować wroga.

Od pierwszych niepowodzeń moc wodza Kuomintangu załamała się, a liczba dezerterów wzrosła, otwierając drzwi do zwycięstwa Mao Zedonga w 1949 roku.

Po klęsce Niemiec wojna w Azji trwała ponad 3 miesiące aż do kapitulacji Japonii 15 sierpnia 1945 r. Japonia dokonała agresji na północno-wschodni region Chin już w 1931 r. Wojna oporu przeciwko japońskim najeźdźcom trwała przez 8 lat.

Podczas wojny Chiny zaopatrywały sojuszników w duże ilości surowców rolnych i mineralnych. Związek Radziecki otrzymał pomoc na 450 mln $, Stany Zjednoczone dostały równowartość 747,85 mln $ i Wielka Brytania 114,8 mln $.

Biorąc pod uwagę nieodzowny wkład w II wojnę światową, Chiny stały się obok Francji, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii jednym z 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka