CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
549 notek
620k odsłon
  535   0

„CHIŃSKI AKCENT” NA ŚWIĘTO NARODOWE FRANCJI

W dniu 14 lipca przypada Święto Narodowe Francji, które jest ochodzone bardzo uroczyście. Na słynnych paryskich Polach Elizejskich rano odbywa się parada wojskowa. Święto zostało ustalone 6 lipca 1880 ku pamięci zdobycia Bastylii i Święta Federacji.

W defiladzie obok wielu formacji wojskowych defiluje Legia Cudzoziemska.


                         image


Jedną z ciekawostek dotyczących tej francuskiej elitarnej i zawodowej jednostki bojowej jest wojskowy instrument perkusyjny zwany „chińskim kapeluszem”.

Jest to miedziany instrument perkusyjny, wynaleziony przez Chińczyków... po francusku nazywany pawilonem chińskim.

 Ma on kształt dachu pagody, dzwonki i dzwoneczki zawieszone są na krawędzi oraz na końcach różnych metalowych prętów... pod kapeluszem znajduję się też półksiężyc z dzwoneczkami. Ten „chiński akcent” jest uhonorowany podczas parady 14 lipca na Polach Elizejskich przez Legię Cudzoziemską.

                                     image


Całość wspiera kij trzymany i machany w czasie parady od dołu do góry przez wykonawcę.

Instrument jest używany w muzyce Wschodu i przez pewien czas był obecny w muzyce francuskiej. Nie pojawia się już jednak we Francji poza eksponatami muzealnymi i w kolekcjach melomanów.


         image 


„Chiński kapelusz” udekorowany dzwoneczkami i siedmiopłomiennym granatem jest pochodzenia tureckiego. Na jego szczycie znajdujący się granat siedmiopłomieniowy jest emblematem Legii Cudzoziemskiej, który można odnaleźć w uniformach żołnierzy.

„Chiński kapelusz” był stopniowo „zapomniany” w XIX wieku przez większość orkiestr wojskowych, ale zachowany przez przez Legię Cudzoziemską, która następnie ozdobiła go końskim ogonem. Jego obecność wywodzi się ze starego otomańskiego zwyczaju przyjętego przez pułki Afryki. Ogon konia zabitego przez wojownika był świadectwem odwagi. Wystawiony przed namiotem wodza stał się symbolem dowodzenia.

Z okazji odnowienia tradycji w jednostkach wojskowych, „chiński kapelusz” został niedawno oddany do użytku w muzyce kawalerzystów.


image 

                                                                                  image 


„Chiński kapelusz” to instrument muzyczny wyposażony w mosiężne dzwonki o różnych dźwiękach. W Turcji instrument ten ostrzegał przed przybyciem paszy lub towarzyszył mu w podróżach.


                 image


Orkiestra Legii Cudzoziemskiej jest obdarzona utalentowanymi muzykami, absolwentami I lub II stopnia akademii muzycznych i konserwatoriów.

Muzycy legionistów są nienaganni w swoim ubiorze i zachowaniu.

Muzyka jest zawsze obecna podczas powrotu braci broni powracających z pól walki, jest obecna na wszystkich uroczystych i czysto wojskowych oraz legionowych okazjach, takich jak liczne uroczystości upamiętniające żałobne parady.


                    image


Instrumenty obecne w muzyce Legii Cudzoziemskiej:

- bębny

- werbel

- talerze

- bęben basowy

- trąbki

- trąbki kawalerii

- aerofony

- klarnety

- saksofony

- trąbki

- waltornie

- puzony

- suzafony

Legia Cudzoziemska paraduje z szybkością 88 kroków/minutę, najwolniejszym tempem armii francuskiej, co jest dla niej warte zamknięcia parad takich jak ta z 14 lipca.

Muzycy niosą bębny nisko, dolny okrąg instrumentu znajduje się na wysokości kolan, co ułatwia powolne chodzenie.


                image


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura