CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
77 obserwujących
580 notek
638k odsłon
  72   4

DZIEŃ ZADUSZNY w CHINACH

W Chinach Dzień Zmarłych jest obchodzony w czasie trzeciego miesiąca księżycowego, który przypada na początku kwietnia.

Każdego roku 4 lub 5 kwietnia Chińczycy oddają hołd swoim zmarłym przodkom oraz bliskim odwiedzając ich groby i czyszcząc nagrobki. Jest to tadycja zwana kultem przodków (慎终追远, shèn zhōng zhuī yuǎn). Ten akt oznacza zajęcie się pogrzebem rodziców z troską i oddaniem oraz oddanie czci przodkom. Odnosi się to również do pamięci o starożytnych mędrcach.

W chińskiej kulturze śmierć jest przejściem z jednego życia w inne. Dusze zmarłych odczuwają takie same potrzeby jak żywi. Bywają głodne i zmęczone, a także radosne, złe i smutne.

Od 1935 roku chiński dzień zmarłych nazywany jest Narodowym Dniem Sprzątania Grobów. Pierwotną podstawą tego święta jest rytuał wypędzania złych duchów, aby zadowolić podróż dusz i demonów do wiecznego spoczynku.

Zwyczaj odwiedzania grobów rodzinnych, Sǎomù (扫墓, zamiatanie grobu) lub shàngfén (上坟, chodzenie do grobu) istnieje od czasów dynastii Tang.

Z tej okazji na grobach są składane ofiary: wszelkiego rodzaju pokarmy mięsne, owoce, alkohol itp. Przy grobach panuje atmosfera zadumy, wzniosłości i szacunku; zapalane są kadzidełka i palone papierowe pieniądze.

Chińczycy odprawiają od wieków ceremonie pogrzebowe. Grobowce ich wczesnych władców rywalizowały z grobami starożytnych Egipcjan w sztuce pogrzebów i w drodze pozagrobowej w zaświaty. Rytuały pogrzebowe mają za zadanie poprawić duchom ich los w zaświatach.

Obrzędy pogrzebowe powstały pod koniec III wieku p.n.e.

Armia z terakoty złożona z 9000 figurek została odkryta w 1974 roku. W grobowcu spoczywa pierwszy cesarz Chin - Qin Shi Huang (秦始皇) wraz ze swoją armią i dworem. 

                    image


Tradycyjne obrzędy pogrzebowe ujawniają silną wiarę w życie po śmierci i kult przodków wśród żywych.

Filozofia konfucjańska wzywa ludzi do okazywania szacunku przodkom jako aktu synowskiej pobożności (孝 xiào).Tradycja ta jest kontynuowana w obrzędach pogrzebowych wielu Chińczyków.

Jest zwyczajem, że bliscy czuwają i towarzyszą umierającym dopóki ci nie wejdą w życie pozagrobowe. Jest to proces zwany shǒulíng (守灵).

Często nad drzwiami domu umieszcza się biały sztandar aby wskazać, że jest żałoba.

Rodziny zwykle spotykają się, aby okazać szacunek zmarłym, wzmacniając w ten sposób więzi rodzinne. Najbliżsi zmarłego (współmałżonek, synowie i córki) noszą białe ubrania, pozostali krewni noszą ubrania w różnych kolorach: białym, czarnym, niebieskim i zielonym.

Kolory czerwony, żółty i brązowy tradycyjnie nie są noszone w okresie żałoby, która może trwać do trzech lat.

Podczas ceremonii żałobnej trumna spoczywa przez 24 godziny w rodzinnym domu zmarłego, przed ołtarzem przodków, jest to czas czuwania całej rodziny i przyjaciół.

                   imageDomowy ołtarz ku czci przodków


Przed pogrzebem wysyłane są krewnym i przyjaciołom zawiadomienia pisemne, fùwén (讣闻) zawierające datę i godzinę pogrzebu oraz krótką „historię” zmarłego.

Data pogrzebu jest zwykle wybierana zgodnie z metodami wróżenia (通胜 tōngshèng).

„Tongsheng” można uznać za starożytny almanach, który zawiera tematy o szczęściu, pechu, fortuny itp.

                       image


Zmarły jest ubrany w czyste stroje pogrzebowe zwane xiǎo liàn (小殓), aby opuścić świat (人世 rén shì) i udać się w zaświaty (来世 láishì).

Dà liàn (大殓) to rytuał polegający na przeniesieniu ciała do trumny (入木 rù mù), która przed pogrzebem lub kremacją spoczywa w domu pogrzebowym. Przed ceremonią pogrzebową składa się kondolencje przodkom (jia jì; 家祭). Jest to termin odnoszący się do rodziny, która składa ofiary, aby wyrazić kondolencje przodkom.

Członkowie rodziny oddają hołd zmarłemu (diàn 奠) w zależności od ich bliskości i statusu.

                       image

Zgodnie z chińskim zwyczajem starszy nie powinien okazywać szacunku młodszej osobie. Na przykład, jeśli zmarły jest młodym kawalerem, jego ciało nie może zostać zabrane do domu i powinno pozostać w domu pogrzebowym.

Jego rodzice nie mogą modlić się za syna, ponieważ nie był on żonaty i nie miał dzieci, które mogłyby wykonać dla niego ten sam rytuał.

Dlatego jego ciało nie może być wystawiane w domu rodzinnym. Jeśli umiera niemowlę lub dziecko, obrzędy pogrzebowe również nie są odprawiane, ponieważ dziecku nie oddaje się szacunku. Dlatego też jest pochowane w ciszy.

                                 image

Procesja pogrzebowa (发引; fa yǐn) polega na doprowadzeniu trumny do miejsca pochówku lub kremacji. Podczas pogrzebu składane są ofiary z żywności, kadzideł i papierowych pieniędzy (纸钱; zhǐqián). Oferowanie jedzenia i tych pieniędzy oznacza stałą więź między zmarłym a jego żyjącymi potomkami.

Modlitwy taoistyczne lub buddyjskie mogą być odprawiane przez mnichów, aby pomóc duszy zmarłego odnaleźć spokój i uniknąć stania się „niespokojnym duchem”.

                       

                     image


W dużych miastach kolumbarium zastępuje cmentarz, na którym prochy przechowywane są w urnach.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura