CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
76 obserwujących
569 notek
632k odsłony
  253   0

GORĄCZKA ZAKUPÓW

     Jak co roku 10 listopada o 23:59 wielu Chińczyków czeka z oczami przyklejonymi do smartfonu… Jest północ i są gotowi! Gotowi do zamawiania i kupowania produktów w promocji na Taobao!

Tabao to chińska platforma zakupów online dla handlu detalicznego, należąca do Alibaba Group. Została uruchomiona w 2003 roku. Odbywają się specjalne promocje w tym czasie w sklepach internetowych (Alibaba, Tabao, JD.com, Xiaomi).

    Jest 11 listopada, Dzień Singla w Chinach, dzień generujący największe obroty w roku.

Podwójna jedenastka jest także symbolem zmieniającego się społeczeństwa, w którym mężczyźni i kobiety są dumni ze swojego celibatu. Kobiety nie uważają się już za „sheng nǚ resztki kobiet” (pozostawione kobiety) , a mężczyźni za przegranych.

                        image

     Dzień Singla to odpowiednik Walentynek, tyle że dla singli.

Odbywa się co roku 11 listopada w Chinach.

     Święto 光棍节 (guāng gùn jié) przypada w Chinach 11.11 i jest okazją dla młodego pokolenia, szczególnie studentów wolnego stanu do sprawiania sobie prezentów.

                       image


      Genezy tego święta należy szukać w latach 1990. Wówczas to studenci stolicy prowincji Jiangsu – Nankin wybrali datę 11.11 na święto „singli”. Wybierając ten dzień, stworzyli ideę, że data przedstawia oczywiście cztery jedynki i symbolizuje cztery niezamężne osoby. Święto przekształciło się szybko w prawdziwe wydarzenie kulturalne na terenie kampusu i miało być odpowiedzią na Walentynki oraz na tradycyjne wzorce kulturowe panujące w Państwie Środka.

    Istnieje również legenda o pochodzeniu tego święta. Dzień ten czci rzymskiego mnicha za panowania cesarza Klaudiusza. Według legendy, Klaudiusz wydał zakaz małżeństw, tak aby więcej młodych ludzi mogło być wysłanych na wojnę. Mnich przeciwstawił się temu porządkowi i celebrował tajne małżeństwa. Za swój czyn został wtrącony do więzienia i śmiertelnie torturowany w dniu 11 listopada.

W kraju, gdzie młodzi ludzie wolnego stanu ulegają presji rodzinnej i społecznej aby zawrzeć małżeństwo, dzień na ich cześć nie wydaje się być absurdalny.

    Wielu młodych ludzi w dużych miastach takich jak Beijing , Shanghai i Guangzhou organizuje wszelkie uroczystości w tym dniu, udając się do restauracji i do barów, aby wspólnie spędzić czas. Dominuje jedno hasło: „nie mówić o małżeństwie”.

Odbywaja się specjalne imprezy aby, „samotne osoby” długo nimi nie pozostały i znalazły swą Miłość.

Chińczycy oczywiście nie wybrali przypadkowo tej daty, ale ze względu na znaczenie i wymowę cyfr. Tak więc, 1 symbolizuje singla, a 11/11 oznacza cztery single. Ponado 11, może również oznaczać „jeden dla mnie” lub bratnią duszę ... Liczba 1 w chińskim slangu oznacza „singel”.

                             image

     Wcześniej bycie singlem okazjonalnie umawiającym się na randki nie było w Chinach akceptowane. Spotykanie się chłopaka z dziewczyną było równoznaczne z zawarciem małżeństwa. Wpływ kultury zachodniej wywołał, że singli zaczęło w Chinach przybywać. Dzień wolnego stanu został stworzony aby to zjawisko świętować poprzez kupowanie prezentów samemu sobie.

     Zwyczaj przyjął się w całym kraju stając się świętem zakupów.


                   image

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka